Brněnský sedmnáctý posedmé v Brně

Co je to za festival ten Brněnský sedmnáctý? Hudba i řečníci na téma svoboda a demokracie.
Brněnský sedmnáctý

Už sedmý ročník festivalu Brněnský sedmnáctý promění centrum moravské metropole ve velkou oslavu svobody a demokracie v den jejího svátku, a to 17. listopadu.

Je již tradicí, že hlavní stage na náměstí Svobody nabídne pestrý program v podobě koncertů cimbálové muziky, písničkáře Adama Kořána, ostravské kapely Nedivoč nebo Fredy & Krasty, ale hlavně významné řečníky, státní hymnu České i Slovenské republiky a pro tento den tak příznačnou Modlitbu pro Martu. 

To ale není vše, pro letošní rok vznikla novinka v podobě druhé stage, která rozezní Pohořelec díky vystoupením buskerů a diskusím ve stylu veřejného slyšení, v nichž zvláště studenti otevřou téma dnešní podoby svobody a demokracie. Ulice Kobližná propojující tato dvě festivalová epicentra nabídne návštěvníkům čtyři výstavy, které vznikly ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla či Ústavem pro studium totalitních režimů. 

Letošní ročník nese téma Opomíjený disent. Brněnský sedmnáctý tak letos nabízí návštěvníkům otázku: co se vám nevybaví, když se řekne disent? „Jaké jsou opomíjené součásti disentu? Ač šlo často o každodenní skryté činy jednotlivců, jejich vytrvalost a dlouhodobost těchto aktivit je obdivuhodná. Nechceme ale pouze vzpomínat, chceme se těmito hrdiny všedních dní inspirovat, a tak se ptáme: jaká dlouhodobá skrytá činnost mění společnost a svět dnes?,“ přibližuje téma Sára Matůšová, dramaturgyně festivalu.

Program Brněnský 17

Diskuze a debaty k tomuto tématu budou probíhat v Hotelu Barceló či Knihovně Jiřího Mahena. S brněnským biskupem Pavlem Konzbulem, Janem Špilarem a Martinem Holíkem se můžete ponořit do problematiky skryté církve nebo přijít debatovat s opomíjenými disidentkami a manželkami disidentů. Diskuse budou věnovány také současné dlouhodobé neziskové a dobrovolnické činnosti i povolebnímu Slovensku s novináři Ivanou Svobodovou, Dušanem Mikušovičem a aktivistou Markem Machem.

V Café Paměti národa nabídne literární program časopis Host, kde bude možnost zaposlouchat se do autorského čtení současných brněnských autorů a básníků. Mimo to zde proběhne uvedení knihy Politika nejen pro mladé a masterclass básníka Martina Reinera, na kterou naváže debata o jeho tvorbě i samizdatové literatuře. Chybět nebude ani filmová stage s dokumenty České televize, které nabídnou mimo jiné příběhy žen Charty 77. Na Moravském náměstí bude možnost zhlédnout představení Divadla Líšeň Putin lyžuje. 

Zkrátka ovšem nepřijdou ani děti. Během celého odpoledne budou moct navštívit Palác šlechtičen, kde pro ně bude připravena interaktivní hra či dílnička s výrobou lampionů, které mohou večer využít v lampionovém průvodu Nadačního fondu studentů FF MU, který bude začínat na náměstí Svobody.

Festival je pořádaný studenty a čerstvými absolventy brněnských univerzit sdruženými do spolku Brněnský sedmnáctý. V rámci univerzitní zóny na ulici Kobližná budete moct poznat jejich alma mater, stejně jako rozličné neziskové organizace v rámci zóny neziskových organizací na náměstí Svobody.

Na své si přijde každý. Různorodá mozaika programu nabídne návštěvníkům možnost volby v tom, jak toto sváteční odpoledne stráví. A nejen o té svobodě volby to celé bude. Těšíme se na vás!

Festival Brněnský sedmnáctý se uskutečňuje pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a za finanční podpory statutárního města Brna. Masterclass časopisu Host vzniká za finanční podpory Státního fondu kultury. 

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.