Školní outfity na každý den: Od stužkováku k promoci

Jaký outfit je vhodný do školy na každý den, co ke zkouškám, maturitě nebo na jinou příležitost?
Školní outfity

Studium na střední a vysoké škole patří mezi významná období v životě mladého člověka. Má značný vliv na jeho vývoj. Během několika let získá bohaté znalosti a zkušenosti, které se podílejí také na formování jeho osobnosti. Studentský život je klenotnice těch nejkrásnějších vzpomínek, zároveň je to unikátní možnost, jak prezentovat sebe sama v tom nejlepším světle. V tomto období má významné slovo také výběr správného oblečení.

Nošení správného oblečení do školy může mít zásadní vliv na vaši sebedůvěru. I když je to naoko nedůležitá záležitost, vaše image o vás dokáže říci hodně. Sladit však jednotlivé kousky tak, abyste vypadali dobře a zároveň se cítili pohodlně, nemusí být vůbec jednoduché. Proto jsme pro vás připravili tohoto průvodce správným oblečením do školy. A řekneme si také, jak se obléct na významné události, jako jsou stužkovák, maturita, státnice či promoce.

Psychologie módy

Slyšeli jste už o psychologii módy? Je postavena na přísloví: „šaty dělají člověka“. Ale pojednává i o dalších aspektech. Psychologie módy se zabývá tím, jak se obléct, abyste se cítili pohodlně a sebevědomě, zároveň mluví o tom, jak vaše oblečení dokáže ovlivnit to, co si o vás myslí spolužáci, pedagogové či kolemjdoucí.

Oblečení, které nosíte, často hraje důležitou roli v mnoha oblastech vašeho každodenního života, jako jsou mezilidské vztahy, sociální situace a profesionální prostředí. Má vliv na vaši náladu, ovlivňuje první dojem, dokáže dokonce vzbudit respekt a úctu. Nesprávně zvolené nebo nevhodné oblečení zase může způsobit, že se cítíte špatně ve vlastní kůži.

Proč je oblečení důležité?

Mnozí nad oblečením moc nepřemýšlejí. Nahodí na sebe první, co ze šatníku vyberou. Oblečení je ovšem silná zbraň. Můžete jím vyjádřit, kdo jste, jak se cítíte, jaké jsou vaše ambice a kam směřujete. Proč se vyplatí zamyslet se nad tím, co si obléct?

Oblečení je jedna ze základních potřeb

Tak jako jídlo či spánek, i oblečení patří mezi základní potřeby člověka. Má vás chránit před nepříznivým počasím, slunečními paprsky, prachem, hmyzem a pod. Zahaluje, co by mělo zůstat zahaleno, zakrývá nedostatky, a naopak dokáže vyzvednout vaše přednosti. Vhodným oblečením projevujete svůj respekt vůči ostatním, zároveň je to způsob, jak vyjádřit svoji příslušnost k nějaké kultuře nebo regionu.

Oblečení zvyšuje vaše sebevědomí

Několik studií hovoří o tom, že člověk si je sebou více jistý, má-li na sobě šaty, ve kterých se cítí pohodlně. Možná už máte zkušenost s tím, že když jste měli na sobě svoji oblíbenou halenku, sukni, košili či kalhoty, cítili jste se sebevědoměji při řešení nějakých úkolů, prezentování sebe sama či v komunikaci s lidmi ve vašem okolí. To platí i v souvislosti s oblékáním se do školy. Možná vám vaše oblíbená mikina přinesla úspěch v testu.

Oblečení určuje první dojem

I když se říká, že kniha by neměla být posuzována podle obalu, tato vlastnost je pro lidi typická. A to platí i v souvislosti s vaším vzezřením. Lidé si o vás dokážou udělat názor během několika vteřin. Proto je první dojem tak důležitý.

To, jak se oblékáte, má vliv na to, jak vás vnímají ostatní. Vypovídá to také o tom, kolik úsilí vynakládáte na svůj vzhled. Existují události, které snesou ležérnější oblečení, na druhé straně jsou zde okamžiky, kdy byste se měli řídit módní etiketou.

Náš tip: Naučte se používat módní etiketu a vhodný dress code pro každou příležitost.

Vaše oblečení – vaše značka

Oblečení je součástí vaší osobní značky. Říká: „Tohle jste vy.“ Konzistentní, tedy stálý a neměnný image může být pro lidi ve vašem okolí uklidňující.

Oblečení však může signalizovat také milníky ve vašem životě. Šatník, který jste si vytvořili, když jste začali studovat na střední škole, nemusí mít nic společného s tím, co jste nosili na vysoké. Může to také ohlašovat úspěch v kariéře a povýšení.

Oblečení do školy

Když citelně, ale účelně změníte svůj styl, ukážete tím světu, že jste připraveni na novou etapu svého života. Je dobré oblékat se podle určitého dress codu již během studia na škole, projevíte tak respekt a úctu vůči ostatním a vůči povolání, které jste si vybrali.

Jak se obléct do školy

Zda navštěvujete střední nebo vysokou školu, určitě zápolíte s otázkou, jaký typ oblečení je vhodné nosit. Existuje mnoho názorů. To, jak se obléct do školy, závisí na několika faktorech. V konečném důsledku je rozhodnutí na vás a je věcí osobních preferencí.

Když zvažujete, co si obléct, zjistěte si nejprve dress code. Některé školy jsou přísnější než jiné. Zatímco některé školy moc nebazírují na tom, co máte na sobě, některá odvětví vás formují na vybraná povolení již od začátku studia.

To, co nosíte, může výrazně ovlivnit také váš vztah s pedagogy. Učitelé se k vám budou chovat odlišně v závislosti na tom, co máte na sobě, a to ani nemusíte otevřít ústa. Pokud jste nevhodně oblečeni, možná zjistíte, že někteří pedagogové nejsou tak vstřícní, jak byste právě potřebovali.

Nepsaná pravidla školního dress code

Studenti by se měli oblékat způsobem, který kromě následujících 10 pravidel zohledňuje vzdělávací prostředí a kulturu, bezpečnost, zdraví a hygienické požadavky, pocit pohodlí a úctu vůči ostatním. Jaká jsou obecná pravidla, která vám pomohou vytvořit si vhodný školní outfit?

  1. Měli jste vždy být upravení a čistí. Oblečení, které je nadměrně znečištěné, roztrhané nebo ošoupané, je nepřijatelné.
  2. Nevhodné je příliš těsné, průsvitné a odhalující oblečení. Sukně a šaty by měly mít přiměřenou délku těsně nad kolena.
  3. Spodní prádlo by nemělo být vidět.
  4. Košile a halenky by měly být skromné, bez výrazného zdobení, vhodné do školního prostředí. Topy a trička by měla mít rukávy, nebo alespoň ramínka široká min. 7 cm.
  5. Vrchní díly, ať už dámské nebo pánské, by měly být dostatečně dlouhé, aby se daly zastrčit do kalhot nebo do sukně.
  6. Příliš volné a povislé kalhoty nebo šortky nejsou vhodné. Kalhoty a šortky by neměly být větší více než o 1 číslo, než je vaše běžná velikost oblečení.
  7. Vulgární nebo hanlivé nápisy a symboly na oblečení a doplňcích do školy nepatří.
  8. Měli byste nosit čistou a nepoškozenou obuv přizpůsobenou ročnímu období.
  9. Čepice nebo klobouky by se neměly nosit ve třídách nebo jídelně.
  10. Dbejte na upravené vlasy. Do školy je vhodný jemný make-up, nic výrazného.

Tipy na školní outfity

Obléknout se do školy tak, abyste dodrželi všeobecný dress code, cítili se pohodlně a zároveň mohli projevit svoji osobnost, není vždy jednoduché. Inspirujte se následujícími tipy.

Trička, košile, halenky

Pokud jde o topy, studenti mají na výběr širokou škálu možností. Mezi základní kousky každého šatníku patří trička, halenky, polo trička a košile na knoflíky.

Nejoblíbenější jsou trička, neboť nabízejí neformální vzhled a jsou nejpohodlnější. Jsou všestranné a lze je kombinovat s džínami, sukněmi nebo šortkami.

Halenky jsou ideální pro formálnější nebo profesionální vzhled. Košile na knoflíky jsou klasickou volbou, kterou lze obléct k neformálnímu outifu jako vrchní díl na tričko, nebo pod vestu, svetr či sako v závislosti na příležitosti.

Vždy je dobré mít v šatníku základní barvy, jako je bílá, černá a šedá, jakož i zábavné potisky nebo vzory, které vašemu outfitu dodají osobitost.

Kalhoty, šortky, sukně

Co se týče kalhot, studenti by měli mít v šatníku několik klíčových kousků. Džíny jsou nezbytností a přicházejí v různých stylech, jako jsou skinny, straight leg nebo bootcut. Mohou být oblečeny s pěknou blůzkou nebo ležérním tričkem. V kombinaci s bílým tričkem, mikinou a bílými teniskami získáte svěží sportovní outfit. Pro uhlazenější vzhled jsou vhodné khaki nebo chino kalhoty.

Jednoduchý a elegantní outfit vytvoříte také pomocí černých kalhot a oversize svetříku, jehož přední část si můžete zastrčit do kalhot.

Skvělými možnostmi jsou také sukně a šortky, zejména během teplejších měsíců. Džínová sukně nebo šortky v neutrální barvě mohou být kombinovány s různými topy pro stylový a pohodlný outfit.

Šaty a sukně

Šaty a sukně jsou perfektní pro studentky, které chtějí vypadat stylově, aniž by vynaložily příliš mnoho úsilí. Jednoduché šaty po kolena jsou nadčasové a dají se spárovat s kabátkem, sportovní bundou nebo košilí, kterou si zavážete na pase.

Šaty na ramínka zase noste na tričku nebo roláku. Tento chytrý trik vám umožňuje mixovat barvy a vypadat pokaždé jinak. Nezapomeňte na vhodné doplňky a boty. Oblíbené jsou také maxi šaty, které jsou ideální do teplejšího počasí.

Sukně se dodávají v různých délkách a stylech, včetně áčkového, tužkového a plisovaného. Zkombinujte je s blůzkou nebo roztomilým topem pro ženský a šik vzhled.

Škola a tipy na outfity

Obuv

Výběr správné obuvi je rozhodující pro dokončení vašeho školního outfitu. Tenisky jsou oblíbenou volbou pro svoji pohodlnost a všestrannost. Dají se nosit k džínám, sukním nebo šatům pro ležérní a sportovní vzhled.

Pro formálnější nebo elegantnější příležitost si vyberte baleríny nebo mokasíny. Tento typ bot je nejen stylový, ale také pohodlný, abyste v nich vydrželi dlouhé dny ve škole. A nakonec, horké dny si žádají sandály nebo pantofle.

Svrchní oděvy

Výběr správného svrchního oděvu je nezbytný zejména během chladnějších měsíců. Klasická džínová bunda je všestranný kousek, který lze nosit k různým outfitům. Každému vzhledu dodává ležérní atmosféru.

Lehký cardigan je ideální na vrstvení a dá se jednoduše přehodit přes tričko nebo halenku. Extra chladné dny si ptají teplý kabát nebo bundu, která je stylová i funkční.

Připravte se den předem

Co je pro mnohé studenty na pracovním dni to nejtěžší? Hádáte správně! Je to ranní vstávání a příprava do školy. Častokrát právě na tom pohoří váš konečný vzhled. Připravit se za pět minut a očekávat, že si nikdo vašeho zanedbaného outfitu nevšimne, je přinejmenším naivní.

Zkuste se připravit den předem. Vyzkoušejte si různé činnosti a najděte si systém, který vám ranní přípravu do školy usnadní. Naučte se mít rádi sami sebe, protože vnitřní krása je někdy viditelnější než ta vnější.

Tady je pár tipů, které vám pomohou cítit se sebevědomě:

  • Dejte si sprchu večer. Když se ráno vzbudíte, stačí si umýt tvář. Pokud potřebujete, aby vám ranní sprcha pomohla vzbudit se, zkuste si umýt pouze tělo tak, aby vlasy zůstaly suché. Takto ušetříte čas.

  • Před spaním si také naplánujte, co si obléknete. Projeďte si šatník a vyberte si oblečení, které si umíte druhý den na sobě představit. Zohledněte při tom předpověď počasí, aby vás ráno nepřekvapil silný vítr, který vám udělá škrt přes outfit s letními šaty.

  • Potom se rozhodněte, jaké doplňky nebo boty spárujete s vaším oblečením. Je to pojistka vůči tomu, abyste ráno horečně hledali vhodný top nebo chybějící botu. Váš outfit bude vypadat promyšlený do detailů a ráno budete mít méně stresu.

  • Nechte si dostatek času na přípravu. Možná jste byli vzhůru dlouho do noci, ale snažte se vyhnout opakovanému posouvání budíku. Čím déle zůstanete v posteli, tím méně času máte na přípravu. Vyhraďte si na přípravu alespoň třicet minut.

  • Nejlepším způsobem, jak se ráno cítit svěže a být připraveni vstát z postele, je dostatek spánku každou noc. Zkuste si nastavit denní režim tak, abyste spali každou noc alespoň osm hodin.

  • Noste antiperspirant nebo deodorant. I když to nemusí nutně ovlivnit váš vzhled, nošení antiperspirantu nebo deodorantu vám umožní cítit se svěže a vonět po celý den.

  • Usmívejte se. Lidé považují usměvavou tvář za atraktivnější než zataženou. Úsměv také způsobí, že budete pro ostatní přístupnější, což vám pomůže navazovat nové kontakty. Usmívejte se i očima, tak bude váš úsměv vypadat přirozeně.

  • Věřte si. Skutečná krása vychází zevnitř. Pokud se cítíte krásně uvnitř, odrazí se to i na tom, jak vypadáte navenek. Pokud se necítíte spokojeni sami se sebou, každý den se podívejte na sebe do zrcadla a darujte si jeden kompliment. Začněte v malém, pak přejděte na větší věci.

  • Soustřeďte se na to, co máte, ne na to, co nemáte. Každý by chtěl dokonalé tělo, husté lesklé vlasy, odzbrojující pohled a dokonalou pleť. Jen velmi málo lidí má všechny tyto vlastnosti. Pouvažujte, co máte na sobě rádi, a zaměřte se na to. Naučte se přijmout nedokonalosti, to vás osvobodí.

  • Nezapomeňte na duševní bohatství, jako je vaše osobnost a talent. Pokud jste dobrý zpěvák, ukažte to!

  • Myslete však na to, že hranice mezi tím, být sebevědomí a být arogantní, je velmi tenká. Například, pokud o sobě víte, že jste výjimeční na fotbalovém hřišti, jste zdravě sebevědomí. Pokud si však o sobě myslíte, že jste nejlepší fotbalista všech dob, už to zavání arogancí. 

Vrstvení je v zimních měsících stejně důležité, takže košile s dlouhými rukávy nebo svetry pod kabát jsou chytrou volbou. Nezapomeňte investovat do dobrých nepromokavých bot, které udrží vaše nohy v suchu.

Oblečení na zkoušky

Jak se obléct podle …

Jak se obléct podle ročního období – na jaře

Na jaře se krajina začne probouzet ze zimního spánku, začnou kvést květiny, které vrátí ospalé přírodě barvy. Přivítejte jaro i vy a přidejte do svého školního šatníku barvy. Rozhodněte se pro pohodlné a prodyšné látky, jako je bavlna nebo len. Trička, halenky a lehké bundy jsou skvělou volbou na jaře.

Zkombinujte je s džínami, sukněmi nebo šortkami v závislosti na vašem osobním stylu. Nezapomeňte přidat nějaké barevné doplňky a pohodlné tenisky nebo sandály.

Jak se obléknout v létě

Když za okny svítí slunce, mnohem snáze se vám vstává a vyráží do školy. Oslavte krásné letní počasí veselým oblečením, které vám zajistí maximální pohodlí i v těch největších vedrech.

Chce to lehké a prodyšné látky, jako je bavlna nebo len, uvolněné outfity bez komplikovaného vrstvení, šortky, šaty a sukně. Zde je vhodné znát, jaké druhy látek existují a jaký je mezi nimi rozdíl. To vám pomůže při výběru vhodného oblečení na dlouhé dny ve škole i na sportovní aktivity pořádané školou.

Vyberte si sandály nebo pantofle s otevřenou špičkou, aby byly vaše nohy v pohodlí. Nezapomeňte se chránit před sluncem kloboukem se širokým okrajem, slunečními brýlemi a opalovacím krémem. A samozřejmě vždy mějte na paměti dodržování pitného režimu.

Jak se obléct na podzim

Když listy mění barvu, i móda se přiklání spíše k zemitým a neutrálním odstínům. Podzim je často klamavý, proto si všímejte předpovědi počasí, abyste se oblékli správně. Nižší teploty vzduchu vyžadují teplejší oblečení. Vrstvení je v tomto ročním období klíčové, protože počasí může být nepředvídatelné.

Skvělou možností je lehká bunda nebo svetr v kombinaci s pohodlnými džínami nebo legínami. Nezapomeňte doplnit svůj vzhled stylovou šálou a holínkami.

Jak se obléct v zimě

Když začne padat sníh a teploty klesnou, zůstat v teple se stává nejvyšší prioritou. Rozhodněte se pro hrubé vlněné kabáty, čepice, rukavice a šály, abyste se chránili před chladem.

Jak se obléct na stužkovou slavnost

Stužková slavnost je oslavou nejen úspěšného studia na střední škole, ale také oslavou dospělosti. Je to událost, při které se chlapci mění na muže a dívky na ženy. A na tuto událost se nezapomíná. Zůstanou vám nejen připomínkové předměty, jako například sklenice s vaším jménem, ale také množství vzpomínek.

Naštěstí, dress code není v tomto případě tak přísný, jako u ostatních eventů. I v dnešní době jsou nejčastější volbou dlouhé šaty, které jsou zárukou elegance a dobrého vkusu. Základem je, aby byly vyrobeny z kvalitního materiálu, který se nebude příliš krčit a ve kterém se budete cítit pohodlně.

Dovoleny jsou také šaty s délku po kolena, kombinace dlouhé sukně nebo plisových kalhot se slavnostním topem, elegantní overal z luxusní látky. Vsadit můžete na neutrální tóny, své mládí však lépe vyzvednete zářivějšími barvami či vhodným potiskem.

K šatům pak dolaďte vhodné boty. Mohou to být lodičky i sandály s otevřenou špičkou. Pozor však na výšku podpatku. V posledních letech jsou módním trendem baleríny nebo elegantní tenisky. V každém případě svým nožkám dopřejte boty, které nebudou tlačit.

Pro kluky je základem kvalitní dobře padnoucí oblek. Nemusí být striktně černý, vyniknout můžete například i v tmavě modrém nebo tmavě šedém obleku. Co se košile týče, ta by měla být bílá s dlouhými rukávy. Chcete-li přidat barvy, můžete tak učinit pomocí kravaty nebo motýlka. Vyvarujte se však páskům nebo vzoru karó, které jsou vhodné spíše pro neformální události.

A určitě to chce společenské šněrovací boty, které budou ladit s páskem. Opasek můžete vyměnit i za kšandy, avšak nikdy je nenoste dohromady.

Stužkovák v kostýmech

Doma jde dopředu a s ní se mění i zvyky a tradice. Spousta škol dnes stužkovák organizuje v trochu zábavnějším a originálnějším rázu, a to jsou kostýmy. Často je stužkovák lazen na konkrétní téma, od pohádek přes profese až po zahraniční země.

Ať už si vaše třída vybere jakékoliv téma, berte to jako příležitost zazářit. Čeká vás soutěž o nejlepší kostým? Super. Máte jedinečnou šanci ukázat všem svou vášeň v make-up umění či šití vlastního oblečení. Ten nejbláznivější a nejdůvěryhodnější kostým vyhrává! A nezapomeňte, i kostým by měl mít styl.

Jak se obléct na maturitu

Po stužkováku přichází zkouška dospělosti. Třeba si uvědomit, že maturita není jen o tom, co máte v hlavě, ale také o vašem vystupování a oblečení.

Oblečení na maturitu by mělo být v první řadě pohodlné. Tato událost sama o sobě přináší značný stres, určitě netoužíte po tom, aby vás rozptylovaly příliš těsné šaty. Šatami nikdy nic nezkazíte, dbejte však na to, aby vám sahaly ke kolenům, tato délka totiž působí decentně.

Obléct si můžete také elegantní sukni nebo kalhoty a halenku jako top. Spodní část oděvu si zvolte v neutrální barvě, top může být ve výraznější barvě nebo v poutavém vzoru. Vhodné jsou jednoduché lodičky s nižším podpatkem. V pořádku jsou také elegantní balerínky. Nakonec věnujte pozornost také doplňkům. Vsaďte na jemný řetízek, náušnice nebo náramek.

Mládenci se budou opět nejlépe prezentovat v obleku. Kromě klasického černého se můžete poohlédnout i po oblecích v tmavě modré, béžové nebo šedé barvě. Vhodnou alternativou mohou být také elegantní kalhoty, které vhodně skombinujete s dobře střiženým sakem.

Košile nemusí být za každou cenu bílá. Můžete zvolit i jemný pastelový odstín, jako je světle modrá nebo béžová. Ani zde nedoporučujeme tenisky ani jinou sportovní obuv.

Jak se obléct k imatrikulaci

Imatrikulace na vysoké škole je slavnostním aktem uvedení prváků na akademickou půdu. Zatímco na střední škole jde většinou o zábavu, na vysoké škole mají imatrikulace slavnostní a oficiální charakter. A to nás přivádí k prvnímu pravidlu vhodného oblečení. Zapomeňte na džíny, triko, mikinu a jiné sportovní oblečení.

Doporučuje se společenský oděv. Jaký? Usnadněte si rozhodování a vsaďte na business dress code. Vhodné jsou jednoduché pouzdrové šaty s délkou po kolena, sukňový nebo kalhotový kostým doplněný o jednobarevnou halenku v jemných barvách. Pánové nosí oblek, případně elegantní kalhoty, košili, sako a polobotky.

Oblečení na zkoušky

Jak se obléknout na přednášky a semináře

Studium na vysoké škole určitě zahrnuje také poznávání nových lidí a noční toulky městem. Mnohem více času však budete trávit na přednáškách, proto byste měli zvážit, co si s sebou sbalíte.

Běžný den vysokoškolského studenta nemá přesně stanovený dress code. Důležité je, abyste se v tom, co si obléknete, cítili pohodlně. Můžeme klidně říci, že téměř cokoli je přijatelné, pokud je to čisté, nepoškozené a má to nějaký styl. Oblíbené jsou džíny, ležérní, ale také elegantnější kalhoty. Převládají trička různých barev a vzorů, mikiny a svetry.

Nebuďte překvapeni, potkáte-li někoho v teplákové soupravě, nebo naopak v business kostýmu. Když už mluvíme o formálním obchodním oblečení, určitě si přibalte jednu-dvě varianty, které využijete na formálnějších prezentacích a seminářích.

Jelikož vás během dne čeká několik přednášek, chce to správné vrstvení. Pro tento úkol jsou jako stvořené cardigany, svetry, bundy či kabáty, které si můžete kdykoliv svléknout. Zapomínat bychom neměli ani na pohodlnou obuv a tašku či batoh na všechny ty učebnice, zápisníky či laptop.

Jak se obléct na zkoušku

Zkoušky a zápočty jsou pro studenty obdobím stresu. Přestože se většinou upřednostňuje pohodlí před módními trendy, váš outfit by měl být dostatečně formální, abyste projevili svou disciplinovanost. Takto dáte najevo respekt před vážností chvíle i úctu vůči pedagogům a spolužákům.

Pánové, nepotřebujete nic extravagantního a ani příliš elegantního, vystačíte si s klasickým sakem, elegantními kalhotami a bílou košilí. Můžete zvolit i oblek. Tady se však nevyžaduje, aby byl černý, na akademickou půdu se hodí i modrý, šedý, béžový či páskový.

Dámy, tady je třeba si uvědomit, že žádné přiléhavé a vyzývavé oblečení za vás zkoušku neudělá. Zvolte raději elegantní kalhoty, sukni nebo šaty s délkou alespoň po kolena, halenku a sako. Etiketa také říká, že vždy byste měli mít silonkové punčochy. Stejně tak je vhodnější zavřená elegantní obuv než sandály nebo tenisky.

Při výběru oblečení na zkoušku ale vždy myslete také na pravidla vaší školy, obor, který studujete, ale také například na to, co vyžaduje sám zkoušející. Například pro studenta ekonomie by oblek měl být jako druhá kůže. Pokud však studujete nějaký kreativní obor, vaše oblečení může být o něco ležérnější.

Jak se obléct na státnice

Po nekonečných měsících vtloukání všech těch moudrostí do hlavy, konečně nastal ten velký den – den státnic.

Ještě vždy zde platí, že jednoduché a elegantní oblečení je to nejvhodnější. Nedoporučujeme žádné módní výstřelky ani experimentování, konzervativnější zkoušející nemusí mít pochopení.

Pro vysokoškolačky je zde několik možností. Sáhněte po klasických pouzdrových šatech nebo sukních, které pěkně obepnou postavu. Zkuste dosáhnout jisté rovnováhy v oblečení. Máte-li přiléhavý spodek, vrchní díl by měl být volnější.

Klidně můžete zvolit i kalhoty nebo kalhotový kostým, je třeba však vybrat kvalitní materiály a decentní střihy. Pokud náhodou zvolíte šaty nebo top z krajky, dejte si pozor, aby vám zpod látky neprosvítalo spodní prádlo. Obuv by měla být maximálně pohodlná. Nejste-li zvyklé na vysoké podpatky, neriskujte to s nimi ani v tento velký den. Nejistota v nohou by mohla znásobit vaši nervozitu a stres.

Když se brzy vystudovaní pánové objeví na zkouškách v obleku, mohou získat pomyslné body už jen za přípravu. Stejně však můžete přijít ve společenských kalhotách, elegantní košili a dobře střiženém saku.

Kravata se nevyžaduje. Závisí to skutečně jen na vašich preferencích. Vizitkou muže jsou také čisté a kvalitní boty a opasek. Určitě se oholte a upravte si vlasy.

Jak se obléct na promoce

A je to tady! Den, kdy obdržíte odměnu za roky tvrdé práce. Promoce jsou slavnostním aktem, který zakončuje získáním akademického titulu a diplomu, proto je důležité vhodně se obléct. I když doba již postoupila a všechno je jinak, než bylo v době, kdy promovali vaši rodiče, promoce se stále řadí mezi formální události. Proto při výběru svého outfitu byste měli vycházet z formálního dress code.

Tento módní kodex zkuste dodržet, i když si pro svůj diplom půjdete v taláru. Talár v Česku není tak rozšířený, jako tomu je například v USA. Přestože na většině vysokých škol talár k promoci přirozeně patří, mohou existovat výjimky. Některé školy jej nevyžadují vůbec, jiné je studentům za poplatek talár půjčují, další taláry mají pouze pro navazující studium apod. Proto si v předstihu před promocemi ověřte, jak to funguje na vaší škole, jaké jsou požadavky a jaký je dress code.

Jak se obléknout na promoce – tipy pro ženy

Doktorky, inženýrky i magistry projeví svou radost z vlastního úspěchu společenskými šaty, které mohou být jemně zdobené krajkou nebo flitry. Nejvhodnější jsou ty s délkou po kolena. Promoční etiketa vyžaduje tlumené barvy, nic však nezkazíte ani bílou, krémovou či jemnými pastelovými barvami. Vyvarujte se však výrazných vzorů a přílišnému zdobení, to se dalo akceptovat na stužkováku, nikoliv na promocích.

Náš tip: V případě, že na vaší škole není ve zvyku při promoci taláry oblékat, může být i tak nějaký dress code vyžadován. Kromě formálnosti oblečení po vás může být chtěno i obléknout odstíny nějaké konkrétní barvy, často to bývá barva fakulty. V této barvě nemusíte mít celé šaty či oblek, možná bude stačit i nějaký vhodný doplněk – boty, mašle ve vlasech, kravata apod.

Máte-li připravené šaty na ramínka, nezapomeňte na kabátek nebo štólu, minimálně ve chvíli přebírání diplomu. Vhodný není ani příliš hluboký výstřih na předním díle ani zadním dílu šatů.

Na promoce nemusíte mít vysloveně jen šaty. Klidně můžete zvolit i sukně s elegantním topem, kalhotový kostým nebo dlouhý elegantní overal. Co ovšem neakceptuje žádné výjimky, je nošení silonových punčoch. Nejvhodnější jsou matné v tělové barvě, můžete však zvolit také černou, pokud by se více hodila k vašemu outfitu. Určitě však bez vzorů.

Svůj outfit uzavřete vhodnými botami. Ideální jsou lodičky se zavřenou špičkou i patou. Barvu můžete doladit k barvě šatů, ale praktičtější jsou černé nebo krémové, které využijete i později. Co se týká výšky podpatku, 6 cm je hranice bezpečnosti a pohodlí, vyšší podpatky jsou již ke zvážení. Ostatní doplňky, jako jsou náušnice, náhrdelníky či náramky nebo prsteny zvolte decentní.

Jak se obléknout na promoce – tipy pro muže

Pánský outfit sestává standardně z obleku v tmavších odstínech, bílé košile s dlouhým rukávem, pásku a jednobarevné kravaty bez vzoru nebo jen s nenápadnými proužky či puntíky. Motýlek je během promoce spíše raritou.

Během ceremonie by mělo být sako zapnuto, až na poslední knoflík, ten zůstává rozepnutý. Vyžadují se také společenské boty se šněrováním a do nich černé ponožky.

Jak se obléknout na promoce – tipy pro rodiče a hosty

Pokud na pozvánce není konkrétně uveden dress code, vyberte si elegantní oblek nebo společenské kalhoty s decentní košilí a sakem, elegantní šaty nebo kombinaci sukně či kalhot s blůzkou. Je to sázka na jistotu. Určitě na takovou událost nepatří džíny, sportovní kalhoty, příliš obtažené a krátké šaty a sukně a pod.

Při výběru oblečení myslete na své pohodlí. Promoce vyžadují jistý čas. Proto volte něco, co není těžké, nesvědí a není ani příliš těsné, protože v tom budete muset vydržet několik hodin.

A na závěr, nechte zazářit absolventa. Pamatujte, že tohle je jeho speciální den. K výběru šatů přistupujte stejně, jako kdybyste vybírali vhodné oblečení na svatbu, na kterou jste pozváni jako hosté. Udržujte proto svůj outfit decentnější. Samozřejmě můžete si dovolit barvy nebo potisky, ale nesnažte se stát středem pozornosti.

Jak se obléct na sraz po letech

Abychom měli našeho průvodce kompletního, nabízíme pár tipů, jak se obléct na srazu po letech. Výběr oblečení ovlivňuje několik faktorů:

  • Po kolika letech se setkání koná?
  • Kde se setkání koná?
  • Kdy se setkání koná?
  • Je stanoven dress code?
  • Jaká je předpověď počasí?

Pokud jde o utkání po 10. či 20. letech, stále si můžete dopřát svěží ležérnější outfit. Setkání po 30. či 40. letech si už žádá něco decentnějšího. Svůj výběr však vždy přizpůsobte svým preferencím, možná své profesi, postavení, životnímu stylu či rodinnému stavu.

Událost se stanoveným dress code může být stresující, ale na druhé straně vám to usnadní výběr šatů. Máte-li v rozhodování volnou ruku, svůj výběr přizpůsobte místu konání, času i ročnímu období.

Na večerní setkání mohou být vhodné koktejlové šaty, společenské kalhoty, košile a sako, zatímco na setkání v odpoledních hodinách se můžete vydat v méně formálních letních šatech a sandálech, džínách, khaki kalhotách a polo tričku.

Outfit na promoce

Důležité je i místo konání. Setkáte-li se na území školy, jednoduché kalhoty a roztomilý top, nebo ležérní šaty, které doplníte teniskami a vhodnými doplňky, zcela zapadnou do neformální atmosféry. Džíny, polo tričko nebo károvaná košile vám nabídnou pohodlí, a zároveň zachovají dekorum elegance.

Podobně se můžete obléknout i na schůzku v parku, na chatě či v restauraci. Pokud však půjde o luxusnější restauraci, bar nebo vinárnu, určitě sáhněte po koktejlových šatech a lodičkách či sandálech na podpatku.

Pokud se srazy konají v chladnějších měsících, nezapomeňte na vrstvení. Raději se připravte na chlad v místnosti, kde se bude event odehrávat, než by vám zima zalézající pod kůži měla pokazit zábavu. Přibalte si ještě zdravé sebevědomí a dobrou náladu. Kritickému hodnocení se asi nevyhnete, proto se raději soustřeďte na vzpomínky, které jako kolektiv máte společné.

Poslední vrstva

Školní roky. Období, na které mnozí usilují zapomenout, ale je zde většina, která by se do něj vrátila. Bezstarostný život, přátelství, dobrodružství. Zapadnout mezi vrstevníky nemusí být jednoduché, ale správně zvolené oblečení a upravený zevnějšek vám to mohou usnadnit.

Přestože dnešní náročná doba nutí mladé vynikat, mějte na paměti, že pohodlí je nad módními trendy. Najděte si svůj vlastní styl, který se stane vaší osobní značkou. Osvojte si základní pravidla: nic okázalého, poškozeného, roztrhaného. Popracujte na úpravě svého zevnějšku, dopřejte si jednou za čas návštěvu kadeřníka a barbera.

Školní život vám připraví několik výjimečných událostí. Některé vyžadují formal dress code, jiné jsou méně formální, v každém případě by vám mělo záležet na tom, abyste se prezentovali co nejlépe. Všechno se to děje, abyste se připravili na „skutečný“ život, a určitě nechcete, aby si vás lidé zapamatovali ve špatném světle. Nikdy nevíte, koho z těch lidí, které jste celé ty roky potkávali na školní půdě, budete v budoucnu potřebovat.

Eva Dedinská, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Zdroje:

Podobné články