ChatGPT: 32 % studentů přiznává, že ho používá každý den

Jak je to s používáním ChatGPT u studentů? Zajímavý průzkum z Velké Británie.
AI pro studenty

Od spuštění ChatGPT v listopadu 2022 je vývoj a používání umělé inteligence stále velkým tématem ve vzdělávacím sektoru. To vyvolává debaty o výhodách, nevýhodách a možnostech potenciálního zneužití. Britská The knowledge academy se zajímala o to, jak studenti využívají ChatGPT při svém studiu. Provedla průzkum mezi 2 000 britskými studenty, aby zjistila, kolik studentů používá ChatGPT a také jeho nejčastější použití. 

Zajímavé poznatky:

  • ChatGPT nejčastěji používají studenti studující právo , přičemž téměř tři čtvrtiny (72 %) respondentů uvedly, že používají robota.
  • Nejčastějším důvodem, proč vysokoškoláci používají ChatGPT, je příprava na zkoušky a příprava na odpovědi na otázky.
  • Téměř třetina (32 %) vysokoškolských studentů používá ChatGPT několikrát týdně.

Studijní obory, kde se ChatGPT nejčastěji používá

HodnotaNázev oboruProcento studentů, kteří používají umělou inteligenci ( %)
1Digitální právo/právo72 %
=2Psychologie/filosofie/ náboženská studia68 %
=2Angličtina68 %
=4Počítače a IT66 %
=4Politika66 %
6Ekonomika65 %
=7Pedagogické vzdělání64 %
=7Věda64 %
=7Ostatní jazyky64 %
=7Dějiny64 %

*Odkaz na úplný soubor dat včetně všech otázek průzkumu naleznete zde .

Nová data z The Knowledge Academy odhalila, že téměř tři čtvrtiny (72 %) respondentů, kteří studují kurzy digitálního práva nebo práva na univerzitě, přiznávají, že využívají ChatGPT ve svém studiu. 

Říká se, že bot je schopen pomoci studentům extrahovat klíčová fakta a argumenty. Někteří studenti říkají, že nástroj může občas i uměle vytvářet obsah a doplňovat si některá data sám. Takže je důležité, aby ti, kteří jej používají, vždy nezávisle ověřili svou práci. Prostě ho musíte kontrolovat.

Na společném druhém místě ve využití chatGPT je téměř 68 % těch, kteří studují psychologii, filozofii, religionistiku a angličtinu. Ti také hodně využívají ChatGPT ve svých studiích. Zde se však objevily také spekulace o tom, zda nejsou algoritmy umělé inteligence trénovány na zkreslených datech, což pak odhaluje etická dilemata a nemusí vést ke „správným“ závěrům.

Počítačová věda i politika se umístily společně na třetím místě, přičemž dvě třetiny (66 %) respondentů z těchto oborů uvedlo, že ve svých studiích také používají ChatGPT.

Nejčastější důvody pro používání ChatGPT

HodnotaDůvod použitíProcento studentů (%)
1Příprava na zkoušky a vypracování otázek ke zkouškám34%
2=Kontrola pravopisu a gramatiky33%
2=Brainstorming a nápady33%
2=Psaní e-mailů/komunikace33%
2=Plánování zkoušek/plánování studia33%

Podle zjištění je příprava na zkoušky (jako jsou třeba cvičné otázky) nejčastějším důvodem pro využití ChatGPT. Přičemž více než třetina (34 %) vysokoškolských studentů to uvádí jako důvod použití chatbota.

Třetina (33 %) vysokoškolských studentů také prozradila, že bota používají ke kontrole pravopisu a gramatiky, brainstormingu a nápadům, psaní e-mailů nebo plánování svých studijních rozvrhů.

Jak často se ChatGPT používá

HodnotaFrekvence používáníProcento studentů (%)
1Ne často, čas od času ho používám (párkrát do roka)33%
2Používám ho párkrát týdně32%
3AI jsem ve svých studiích nikdy nepoužil/a na jakékoli úrovni23%
4Používám ho každý den13%

*Odkaz na úplný soubor dat včetně všech otázek průzkumu naleznete zde .

Třetina (33 %) vysokoškolských studentů uvádí, že ChatGPT využívá několikrát do roka, přičemž necelá třetina (32 %) používá robota několikrát týdně. Zajímavé je i to, že něco málo přes desetinu (13 %) vysokoškoláků přiznává, že ChatGPT používá každý den. 

Martha Folkesová, vedoucí vzdělávání v The Knowledge Academy, říká:

„ Rozšíření umělé inteligence v poslední době roste a vyvolalo mezi studenty mnoho diskusí. Vzhledem k nedávným zprávám o tom, že studenti byli vyloučeni z důvodu plagiátorství spojeného s používáním ChatGPT, je pro studenty klíčové zajistit, aby jej nepoužívali nadměrně nebo jakýmkoli způsobem, který by mohl ovlivnit jejich výsledky nebo legitimitu jejich vlastní práce.

„ChatGPT je užitečný pro brainstorming nápadů, organizování, plánování a analýzu textu. Může mít výhody, když studentům pomáhá organizovat studijní plány a reviduje či kontroluje jejich vlastní texty. Stále však zůstává zásadní, aby studenti uplatňovali své vlastní schopnosti být kreativní, kriticky myslet a co nejvíce analyzovat. Lidská kreativita je stále považována za velmi důležitou ve všech oblastech studia. Vzdělávacím institucím proto může pomoci využívat specifické disciplíny a předpisy ChatGPT.

Podobné články