Studentský průkaz ISIC slaví 70 let

Víte že ISIC má už 70 let? My ho známe teprve od 90. let, ale jak to s ním je ve světě? Kolik jich je a kde je nejoblíbenější?
ISIC slaví v Praze 70 let

Studentský průkaz ISIC slaví v těchto dnech 70leté výročí a stále roste. Za minulý rok bylo celosvětově vydáno 2,45 milionu těchto průkazů. Z toho 593 tisíc v Česku. Letos toto číslo přesáhne dokonce 600 tisíc – právě u nás se tak stal studentský průkaz od 90. let nejoblíbenějším na světě. Nikde jinde neplatí, že by ISIC znal a měl téměř každý student. V Praze se sešli zástupci vydavatelů ISIC z 85 zemí a šesti kontinentů na velké výroční konferenci, kde slaví zmíněné jubileum a plánují kroky do budoucna včetně dalšího digitálního rozvoje průkazu, expanze na americký trh či spolupráce s EU na rozvoji Evropské studentské karty.

„V tomto okamžiku má v Česku svůj průkaz ISIC 758 tisíc studentů a průkaz ITIC více než 30 tisíc učitelů. Spolupracujeme zde s 1 590 školami – vysokými, středními a v posledních letech i základními. Ostatní země v tomto zaostávají, Česko je pro ně inspirací. I proto si celosvětová Asociace ISIC vybrala
pro oslavu 70 let právě Prahu,“ řekl Radek Schich, ředitel společnosti GTS Alive, která průkazy ISIC a ITIC spravuje v Česku. Společnost GTS Alive spadá pod nadnárodní skupinu GTS Alive Group, jejíž centrála sídlí v Praze a spadají pod ni pobočky v sedmnácti zemích na čtyřech kontinentech.

Studentský průkaz ISIC byl vytvořen v roce 1953 v dánské Kodani studentskou unií. V roce 1968 průkaz uznalo UNESCO jako jediný mezinárodně validní dokument dokladující status studenta. Roku 1989 nahrazují papírovou podobu ISICu plastové karty. Teprve v 90. letech pak průkaz ISIC přichází i
do Česka, v zemích západní Evropy tak měl velký náskok. Právě v Česku má průkaz ale nyní velmi široké využití – primárně jako studentský identifikační průkaz, ale také ve veřejné dopravě, školních jídelnách a knihovnách. ISIC také může pomáhat zabezpečit vstup do školy nebo je využíván pro celou
škálu studentských slevových benefitů.

Miloš Milenković, předseda globální Asociace ISIC

Dnes průkaz ISIC stále častěji nabývá digitální podoby. Nedávno byla v Česku za tímto účelem spuštěna mobilní aplikace Alive App. Nově zde také funguje nástroj Alive Verify, který umožňuje obchodníkům snadnou elektronickou verifikaci ISIC a ITIC průkazů přímo v obchodech za pomoci QR kódu. Rovněž byl spuštěn program Alive Alumni, kdy mohou absolventi, kteří tedy již nemají status studenta, nadále využívat některých výhod průkazu ISIC.

Výroční konference, která proběhla v Praze, se kromě zmíněných zástupců vydavatelů ISIC z celého světa jako hosté uúčastnili také představitelé UNESCO a Evropské komise, například koordinátorka EU pro mládež Biliana Sirakova. Ale také zástupci Evropské univerzitní asociace, Evropské studentské unie, Erasmus Student Network a dalších organizací.

Na programu konference byl rovněž studentský panel, v jehož rámci se mohli čeští studenti vyjadřovat k fungování průkazu ISIC a k tomu, co by od něj do budoucna očekávali za služby. Studenti také diskutovali s jednou z legend Asociace ISIC Tonim Brandim, který mimo jiné v 90. letech rozvíjel fungování průkazu ISIC i v Česku.


Být studentem není zas tak úplná pohoda, proto se občas snažíme poradit. Víte jak se vyznat v názvosloví funkcí na vysokých školách? Nebo který je nejlepší studentský účet? I v tom se snažíme poradit.

Podobné články