Co by měl splňovat notebook každého vysokoškoláka?

Studium na vysoké škole se dnes neobejde bez notebooku. Jaký počítač je ale pro vysokoškoláka vhodný? Poradíme vám, jak si z široké nabídky na trhu vybrat ideální model.
Notebook pro vysokoškoláky

Hmotnost do dvou kilogramů

Vysokoškoláci chodí s notebookem v batohu každý den do školy a zpět. Často navíc ještě mimo své školní aktivity tráví čas v ruchu města, přičemž počítač mají do doby, než se dostanou domů, stále u sebe. Proto je důležité brát při výběru notebooku ohled na jeho rozměry a především hmotnost. Vybírat byste tak měli spíše z lehčích notebooků, které váží do dvou kilogramů.

Zapomeňte tudíž na nejvýkonnější herní notebooky nebo počítače o úhlopříčce větší než 15 palců. Pro vysokoškoláka je ideálem displej o velikosti 13 či 14 palců. Výhodou je, pokud je šasi počítače alespoň částečně kovové (tedy v kombinaci kov/plast), což zvýší jeho odolnost. Ta je ostatně při častém přenášení a mnohdy nešetrném zacházení ze strany studenta důležitá.

Nemusíte se bát toho, že by malý a lehký notebook nebyl dostatečně výkonný. Zmíněná velikost a hmotnost jsou rozhodně dostatečné pro to, aby měl notebook i z hlediska dalších technických parametrů vše, co je ke studiu na vysoké škole potřeba.

Pohodlná klávesnice

Notebook by měl být vybaven klávesnicí, na které se bude studentovi dobře psát. Právě notebook totiž dnes většina studentů využívá k zápisu poznámek o probírané látce. Mezi klávesnicemi jsou přitom napříč notebooky poměrně zásadní rozdíly.

Každému ale sedí něco jiného. V tomto směru je proto nejlepší zajít do prodejny elektroniky a jednotlivé počítače si „osahat“. Zkrátka si vyzkoušet napsat pár vět v poznámkovém bloku a pohodlnost klávesnice ověřit v praxi.

Dlouhá výdrž na baterii

Většina notebooků dnes v tomto směru nemá problém, přesto je vhodné si ohlídat, že baterie má dostatečnou kapacitu na to, aby notebook nebylo nutné při běžném pracovním (resp. studijním) dni zapojovat do nabíječky. Vaším cílem by měla být výdrž minimálně 8 hodin při běžné kancelářské práci.

Je samozřejmě stále běžnější, že jsou na vysokých školách posluchárny, i další menší učebny, vybaveny nabíječkami, na druhou stranu i adaptér něco váží a je příjemnější tento problém nemuset řešit.

Kompatibilita s Windows 11

Nemá-li notebook nejnovější Windows 11 rovnou předinstalovaný, měl by s ním být minimálně kompatibilní, aby bylo možné provéstupgrade. Windows 11 je totiž budoucnost a kupovat si notebook, který již nemá možnost se z Windows 10 posunout dále, by bylo krokem vedle. Díky softwarové podpoře prodlužujete životnost notebooku o několik let.

Moderní konektivita

Stále více externích zařízení připojujeme přes bluetooth, neobejdeme se bezwi-fi. I v tomto směru jsou ale rozdíly. Ujistěte se tedy, že kupovaný notebook využívá nejnovější standardy(bezdrátová technologie Bluetooth 5.0 či novější, Wi-Fi 6).

Je ale dobré myslet i na klasickou hardwarovou konektivitu. Součástí notebooku by mělo být USB-C, doporučit můžeme i klasické USB-A, HDMI, zvukový výstup pro reproduktory nebo čtečku paměťových karet.

Podobné články