Dochází vám energie během učení? Zkuste se k ní zdravě projíst!

Povánoční hladovka? Ani omylem, hladový mozek se nic nenaučí. Co jíst proti únavě?

Bláznivé období zkoušek už je opět tady. Učení, dopisování seminárek a spousta dalších povinností, které potřebují být často až na poslední chvíli rychle dodělány, se na nás řítí. Práce je moc a času zase málo, a ještě méně pak energie. Zařaďte do svého jídelníčku následující potraviny a nakopněte se tak k pořádnému (nejen učícímu) výkonu!

Sladkosti ani chipsy nepomůžou!

Sladkosti raději až po zkouškách.

Po zdlouhavém a namáhavém učení na vás přijde hlad a automaticky saháte po nezdravostech plných cukru a tuku, abyste tělu dodali rychlou energii? Skutečně to tak funguje, ale háček tkví v tom, že jak rychle jste energii získali, tak rychle zase zmizí, a naopak na vás padne únava. Je to způsobeno náhlým zvednutím hladiny cukru v krvi a jejím následným poklesem navozujícím pocit ospalosti a malátnosti. Takhle tedy ne! Během učení je opravdu vhodné raději sáhnout po zdravější svačince než sladkých i slaných prasárničkách.

Pomocníkem pro vás může být tzv. glykemický index. Tato veličina nám říká, jak rychle potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi. Čím vyšší číslo potravina má, tím rychleji zvyšuje hladinu. Pro získání více energie je lepší konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Životadárná voda

Získat ztracenou energii není zas až taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zapomínáte-li pít, vaše tělo se dehydratuje a základní tělesné funkce jsou oslabeny, včetně metabolismu, celkové výkonnosti a především soustředění.

Banány

Rychlým a zdravým způsobem, jak doplnit energii pomocí zdravých sacharidů, jsou banány. Jsou skvělým zdrojem draslíku, který má vliv na správnou funkci svalů a nervů. Tudíž jsou tito žlutí pomocnicí také skvělí vůči stresu, což se o zkouškovém celkem hodí.

Jsou sladké a zároveň zdravé, ideální kombinace a body navíc pro banány.

Čočka

Na velmi zdravou a chutnou luštěninu, jakou právě čočka je, se velmi často zapomíná, s výjimkou oběda na Nový rok. Ale to je obrovská škoda! Obsahuje totiž velké množství železa, jehož nedostatek způsobuje právě únavu.

Ovesné vločky

Celozrnné obiloviny jsou výborným zdrojem pomalu se uvolňující energie. Ovesné vločky snadno zařadíte do svého jídelníčku, například hned ráno k snídani do jogurtu nebo ve formě ovesné kaše. Jak na ovesnou kaši, se můžete inspirovat zde. Jako ideální svačina mezi učením poslouží ovesné sušenky, zkuste tento recept.

Můžete si doma zkusit upéct zdravé sušenky z ovesných vloček.

Kromě vloček zkuste i jáhly, pohanku, žitný chléb, bulgur nebo pečivo ze špaldové mouky.

Čokoláda

Čokoláda se řadí mezi vysokoenergetické potraviny, je tedy skvělým povzbuzovačem. Ovšem nesmí se jednat o mléčnou čokoládu s vysokým obsahem cukru, a už vůbec ne o sladkosti, které se za čokoládu jen vydávají. Jak poznat kvalitní čokoládu, si můžete přečíst zde.

Abyste načerpali dostatek energie a zas o něj rychle nepřišli, sáhněte po hořké čokoládě s vysokým obsahem kakaa, která je zdravá pro celý organismus. Navíc je to taková dobrota!

Kešu oříšky

Stejně jako čokoláda, i tady se jedná o zdravý přísun velkého množství energie, stačí tedy sníst jen pár kousků. Proti únavě a k zvýšení koncentrace se nejvíce hodí kešu oříšky. Obsahují totiž dvakrát více železa než hovězí maso.

Sezamová semínka

Navzdory své velikosti jsou obrovským pomocníkem v době zkouškového. Kromě jejich vlivu na nedostatek energie zahánějí i ony proklaté chutě na sladké, a jsou dokonce i lékem na neurózy a deprese. Můžete je přidávat do salátů, jíst posypané na celozrnném pečivu nebo v podobě halvy – arabské sladkosti z rozemletých semínek a medu, nebo přidávat sezamovou pastu tahini do humusu.

Tradiční arabská pochoutka halva existuje v mnoha podobách, na obrázku například s pistáciemi.

Ať už jste unavení z učení na zkoušky, máte hodně práce, sportu nebo tušíte za dveřmi jarní únavu, pomozte svému tělu těmi správnými potravinami. Jídlo totiž může nejen skvěle chutnat, ale také pomáhat.

 

Jak se perete s únavou a nesoustředěností vy? Máte nějaké osvědčené tipy? Napište nám je na náš Facebook, jsme zvědaví.


Foto: wikipedia.org (Sjschen, Steve Hopson, Ragesoss) deviantart.com (angelinthedark1, pandrina)

Podobné články