Donnie Darko – těžký kalibr pro naši mysl

Pokud jednoduchý děj, nulová zápletka a předvídavý konec není nic pro vás, vpusťte do svého srdce Donnieho Darka (2001).

Pro začátek nějaká čísla: hodnocení diváků 86 %, 171. nejlepší film, 24. nejoblíbenější film (CSFD.cz).

Mlaďoučký Jake Gyllenhaal, Maggie Gyllenhaal, Patrick Swayze, Drew Barrymore… Jsem si jistá, že mnoho dalších herců se vám bude zdát povědomých. Ale v tomto případě nejsou herci tím, co táhne film směrem ke hvězdám po pomyslné hvězdné stupnici. Je to děj!

Sto třináct naprosto perfektních minut. Ptáte se, když jde o tak skvělý snímek, proč není hodnocení vyšší? Nuž, protože ne každý je schopný pochopit tento složitý filmový skvost. Samotný mix žánrů napovídá, že jde o opravdovou specialitu: sci-fi, drama, mysteriózní. Hodnota snímků navíc stoupá se samotnými fakty: natáčení trvalo 28 dní, rozpočet byl méně než 5 milionů dolarů, film má údajně i fanatické obdivovatele, kteří ho rozebírají kousíček po kousíčku, říká se jím darkologové, v Austrálii vyhrál tento snímek 5. místo v žebříčku oblíbenosti.     

Jake Gyllenhaal jako Donnie Darko odvedl perfektní práci

Náčrt děje

Donnie Darko je teenager. Jeho pohled na svět se od ostatních lidí liší, jeho chování je velice problematické, často ohrožuje okolí. Donnie je nemocný, trpí něčím jako je rozdvojená osobnost, bere léky, ale často se jeho démoni vymknou z pod kontroly. Nebo že by ve skutečnosti nebyl nemocný? Možná je jen jiný, chytřejší než všichni ostatní, obdařený myšlením na vyšší úrovni, možná opravdu existuje cestování v čase… Kde je ta tenká hranice v lidské mysli? 


Běží závěrečné titulky a vy nechápete? Jo, to jsme na tom stejně… Můžeme se každý přiklánět k tomu svému, protože jednoznačné vysvětlení nezná ani režisér (Richard Kelly) a to znamená, že nám to naše nikdy nikdo nevyvrátí…  


Foto: dvdbeaver.com, paparazzinews.net

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...