Pro každého muže by mělo být samozřejmostí umět se adekvátně obléci dle určité příležitosti. Pokud se vám do ruky dostane pozvánka na zajímavou událost s vyloženě daným dress code, umíte si s tím poradit?
V dnešním článku se podíváme na několik základních typů dress code, které by měl každý muž znát.
White Tie – Frak
V západních kulturách neexistuje vyšší míra formální úrovně. Je striktně dáno, jak mají být hosté oblečeni. U mužů je nezbytné mít frak, což je vlastně název pro „formální uniformu“ složenou z následujících prvků: kabát se šosy, bílá košile s frakovým límcem, bílý motýlek, bílá vesta (máme-li k obleku vestu, sako nezapínáme), černé kalhoty s lesklým lampasem a spoustu dalších detailů.
Slovo uniforma možná nezní příliš sympaticky, přeci jenom, bavíme se stále o módě, mějte však na paměti, že frak má jasně daná pravidla. Cokoliv jiného je nepřípustné.
Velmi detailní popis, jak má vypadat frak, najdete na wikipedii.
Až vás pozve na večeři britská královna, frak bude jistě vhodným oděvem.
Black Tie – Smoking/Tuxedo
Ačkoliv by jeden řekl, že slůvko „tie“ by si žádalo kravatu, není tomu tak. Stejně jako v případě white tie i v případě black tie je nutné mít motýlek, tentokrát tedy černý. Black Tie nebo chcete-li smoking (v USA zvaný jako tuxedo) nosíme na večerní události velmi honosného rázu. Na stupnici formálnosti jsme hned po white tie na druhé příčce.
Pozor. Smoking neznamená jakýkoliv černý oblek. Smoking má také svá striktní pravidla. Smokingové kalhoty a klopy u saka musí mít opět lesklé lampasy. Ke smokingu patří také vesta, lze ji ale nahradit šerpou kolem pasu. Smoking je možné ozdobit bílým kapesníčkem – samozřejmě vhodně uloženým (nejlépe čtvereček). Boty nemohou být jiné než černé a lesklé. Prostě James Bond.
Semi-Formal/Business
Oblek, košile, kravata nebo motýlek a rozhodně kožená šněrovací obuv. Boty nemusí být lesklé, smoking také není potřeba, ale volil bych každopádně oblek, čili kalhoty a blazer ne.
Divoké barevné variace a vzory u košile raději také ne, jemně sladěné doplňky pak ano.
S kapesníčkem žádné divočiny nedělejte, postačí čtvereček, případně trojúhelníček. Obuv klidně leskejší, podobně jako u Black Tie.
Semi-Formal je mezistupeň mezi Black Tie a Business Informal. Dalo by se říct, že výměnou obleku za smoking dostaneme semi-formalní styl. Semi-Formal je velmi vhodný do zaměstnání pro manažerské pozice. Jak jinak vypadat seriózně při obchodním jednání, než v semi-formálním stylu?
Business Casual/Informal
Odlehčený styl. Pro Business Casual volte například oblek s proužkovaným vzorem, pohrajte si s barvami – zajímavé neotřelé odstíny, jako jsou olivová, písková a další, jsou v kurzu. Business Casual můžete kombinovat i se svetrem.
Kravata i motýlek mohou být příjemným oživením – zvláště pak na večerní akce. Pro denní nošení například do práce nejsou tyto doplňky nutné. Podobně je tomu u kapesníčku do saka.
Business Casual je poměrně obvyklý styl do kanceláře i do školy. Mokasíny jsou podle mého názoru na hraně, monky jsou ovšem velmi dobrou volbou.
Smart Casual
Smart Casual chápeme tak, že si chceme vyhrát s módou. Nechceme být zakonzervovaní v obleku, klidně si vezmeme džíny, chinos, k tomu sportovní sáčko a nebojíme se doplňků.
Nebojíme se rozverných kapesníčků všech vzorů a barev, stejně tak kravat (ideálně třeba pletených kravat). Motýlek je také dobrá volba. Ozdoby do klopy v jakékoliv formě jsou více než vítané. Mokasíny (bez ponožek) jsou během letních měsíců asi nejlepší možná volba obuvi.
Smart casual je hodně o fantazii a důvtipu.
Casual
Nejuvolněnější styl. Neznamená to vypadat jako vandrák – i v tomto případě si můžeme trošku vyhrát. Véčkový svetr je fajn, tenisky také nejsou špatnou volbou, pěkné kožené sandále – pokud to počasí dovolí – kvitujeme, kostkovaná košile je také OK.
S jakými dress code se ještě můžeme setkat?
Creative/Smart Black Tie, Black Tie Optional, Red Carpet, Dressy Casual, Cocktail Attire a další, ale o tom až někdy příště. O dress code si také můžete přečíst na blogu Milana Poláka nebo na blogu Muži v Česku.
No a pro dámy doporučujeme článek Dress Code – vyznejte se v základních pojmech!
Poznámka na konec: Je skutečně hloupé a ignorantské přijít na akci s jasně psaným dress code a být vyloženě nevhodně oblečen. Je to ukázka nedostatečného respektu k hostiteli, k celé události i k ostatním hostům.
Foto: PanskaPasaz.cz, FashionBeans.com, Pinterest.