Covidová opatření pominula, hranice zemí se otevřely prakticky všem a nám nezbývá nic jiného, než začít aktivně cestovat. Naše peněženka však zrovna zeje prázdnotou, respektive už vidíme dno, což nás od cestování drží trochu zpátky. Nikde se však nepíše, že cestovat můžete jen se stovkami tisíc v kapse. Existují způsoby, jak cestovat co nejlevněji.
Last minute zájezdy, aneb sbalte se ze dne na den
Jednou z možností, jak cestovat co nejlevněji, je využívat last minute zájezdy. Každá cestovní agentura, případně cestovní portál nabízí dovolené za nízké ceny, především z důvodu tendence zaplnit volné kapacity. I když jsou velmi levnou alternativou dlouho plánovaných zájezdů, jejich nevýhodou je nutnost se sbalit mnohdy ze dne na den. Pokud však máte volnou pracovní dobu nebo možnost pracovat z domu, tento bod se nejeví jako nevýhoda. A navíc můžete navštívit i destinace, které by za normálních okolností byly pro vás cenově nedostupné.
Když dovolená, tak mimo hlavní sezónu
Pravděpodobně to známe všichni: navštívíme stránku s letenkami nebo zahraničními zájezdy. Vyhledáme destinaci, například dovolenou v Egyptě, počet osob a také datum odjezdu. Všimli jste si ale, že se pod vyhledávačem nachází také statistika ukazující, kdy je dovolená nejdražší a kdy naopak nejlevnější?
Tento jednoduchý a velmi praktický porovnávač nacházející se prakticky na všech stránkách cestovních agentur umožňuje lidem vybrat si, jestli opravdu pojedou v hlavní turistické sezoně nebo jestli vytrvají měsíc a pojedou za polovic. Na jaké straně barikády stojíte vy?
Sdílené ubytování namísto hotelových komplexů
Je sice velmi působivá představa, že si nás na letišti odebere pikolík a odnese nám veškerá zavazadla přímo do našeho hotelového pokoje, jenže tato vize i něco stojí. Pokud jste se rozhodli cestovat s omezeným rozpočtem, nebo chcete při cestování ušetřit, dejte přednost sdílenému ubytování před luxusními hotelovými komplexy.
Vůbec nejznámější platformou pro sdílené ubytování je Airbnb nebo Booking.com, jež funguje celosvětově. Existují ale i jiné portály, kde se dá za příjemné ceny najít ubytování.
Mnozí, už ostřílení cestovatelé, kteří s sebou nemají víc než batoh a v hlavě praktické informace o cestě, využívají nočních přejezdů. Jinými slovy spí, zatímco cestují. Nejen, že se ráno probudí v jiné destinaci, ale také tím pádem ušetří za ubytování.
Restaurace? Ne, raději vlastní kuchyně
Stejně jako v běžném životě se dá ušetřit na jídle tím, že si budeme připravovat vlastní pokrmy doma v kuchyni namísto navštěvování restaurací, podobné je to i v případě cestování. Zejména restaurace v centru disponují vysokou přirážkou, supermarkety nacházející se na každém rohu nikoliv.
Domácí vaření je oblíbené hlavně při rodinných dovolených v Chorvatsku, což je destinace mezi Čechy velmi oblíbená. Zvyk však můžete přenést i do Itálie nebo jiného koutu světa.
Využívejte dny zdarma
Věděli jste, že v řadě zemí existují dny zdarma? Konkrétně mluvíme o státních svátcích nebo jiných významných dnech, během kterých je vstup do muzeí nebo galerií napříč celým městem zcela bezplatný. Tímto způsobem se můžete dostat i do nejznámějšího francouzského muzea Louvre a vidět tak Monu Lisu bez uhrazení jediného eura.
Ve Velké Británii je tato nabídka posunutá na vyšší úroveň. Zdejší muzea jsou z velké většiny přístupná zdarma po celý rok. Za zmínku stojí například nádherný institut V&A, který je velmi rozsáhlý (má několik pater).
Chůze pěšky okysličuje mozek a šetří naši peněženku
I když ve městech funguje hromadná doprava, nač platit za jízdenky, když je chůze pěšky tak zdravá? Nejen, že ušetříte stovky korun za metro nebo autobus, ale také tím uděláte něco pro své zdraví (například zhubnete nebo alespoň okysličíte svůj mozek). Původní centra historických měst se většinou rozkládají na 1- 2 mílích čtverečních. To prostě je malý plácek.
V mnoha destinacích se hlavní turistické atrakce a nejznámější památky nachází ve své těsné blízkosti. Vezměme si Londýn – Buckinghamský palác je co by kamenem dohodil od Kensingtonského paláce a ten hned u barevné čtvrti Notting Hill. Dopolední procházka je tedy vytyčena!
TIP na závěr: Před cestou do zahraničí nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění.