Jak si správně vybrat vysokou školu?

Jak si správně vybrat vysokou školu, zamyslete se včas a třeba zjistíte co chcete.
Studium na vysoké škole

Jak vybrat vysokou školu je věčná otázka. Správný výběr vysoké školy je důležitým krokem pro vaši budoucí kariéru a osobní rozvoj. Tak jen krátce připomeneme několik kroků, které vám pomohou s rozhodováním.

Co chci studovat

Úplně na začátku se zamyslete nad svými zájmy a cíli. Přemýšlejte o oblastech, které vás zajímají, a o tom, jaké kariéry by vám tyto oblasti mohly nabídnout a jestli je to věc, kterou byste opravdu chtěli dělat, respektive na začátku studovat. Ujasněte si své dlouhodobé cíle a zvažte, jak vysoká škola může přispět k jejich dosažení.

Obory a programy které existují

Udělejte si malý vlastní průzkum a podívejte se na různé obory a programy, které nabízejí vysoké školy. Docela důležité je i zjistit, jaké předměty jsou součástí studijního plánu. Aby vás pak nezaskočila matematika, statistika nebo množství cizích jazyků. Také je důležité, zda hledáte ve všech možnostech, nebo se musíte soustředit jen na veřejné školy. Soukromé totiž mívají podstatnou jinakost – a tou je školné.

Pokud je to pro vás důležité, zjistěte si také jak dlouho trvá získat titul a s jakým titulem daný obor či školu budete končit.

Akreditace a renomé školy

Zkontrolujte si, zda je vysoká škola akreditovaná a jakou má pověst v oboru, který vás zajímá. Vysoce hodnocené školy mohou mít lepší zaměstnanecké vyhlídky a možnosti pro další studium. Školy v Praze a Brně mají obecně vyšší oblíbenost, ale ne vždy to znamená, že jsou automaticky nejlepší. Opravdu záleží na oboru který vás zajímá.

Náklady na vysokou školu

Financování vysoké školy není jen tak a to nejen při studiu klasické státní (veřejné) vysoké školy. Porovnejte tedy finanční náročnost studia v různých městech, podívejte se kolik je školné pokud uvažujete nad soukromou školou a zvažte také případné možnosti a dostupnost stipendií. Samozřejmě existují půjčky a jiné finanční zdroje o kterých můžete uvažovat, tohle už je ale u každého jiné.

Poloha a velikost školy

Zvažte, zda byste raději studovali na velké nebo malé škole a jak důležitá je pro vás poloha školy. Někteří studenti upřednostňují menší školy s větším zacílením na individuální péči, zatímco jiní dávají přednost velkým univerzitám s mnoha možnostmi a zdroji. To souvisí i s umístěním školy, zda velké město, menší město, zahraničí nebo Česká republika.

Život na vysoké škole, kampus a další zázemí

Doporučujeme navštívit některé vysoké školy, ideálně ty, které vás zajímají. Zjistíte tak lépe, jaké jsou reálné podmínky a jaký je život studentů, případně jaké zázemí škola nabízí. Zvažte i dostupnost ubytování, sportovní zařízení, knihoven a dalších zdrojů. Ideální je setkat se s někým, kdo tam již studuje. V dnešní online době je dost možností jak si takové informace zjistit a ověřit. Také mají školy svůj veletrh, dny otevřených dveří a jiná lákadla. Zajít na Gaudeamus Praha určitě není ztráta času.

Knihovna na vysoké škole

Zvažujete zahraniční studium?

Je to určitě zajímavá alternativa a nic (snad kromě jazyku a financí) vám dnes nebrání si vyzkoušet i studium v zahraničí. A pokud nechcete jít rovnou tak daleko, můžete mrknou, zda škola kterou jste vybrali nabízí i možnosti studia a stáží v zahraničí. Erasmus je jedním z takových programů, ale mnoho vysokých škol má i svoje vlastní projekty a spolupráce v zahraničí.

Přijímačky

Přečtěte si pozorně, jaké jsou přijímací požadavky pro váš zvolený obor a zvažte, zda splňujete kritéria. Některé školy mohou mít vyšší nároky na přijímací zkoušky nebo na úspěšnost ve středoškolském vzdělání, zatímco jiné mohou klást důraz na doporučení, motivační dopisy nebo osobní pohovory. Důkladně si tedy prostudujte přijímací proces a připravte se na splnění všech požadavků, abyste maximalizovali své šance na přijetí.


Být studentem je krásné, ale ne vždy je to úplná pohoda. Víte jak se vyznat v názvosloví funkcí na vysokých školách? Nebo který je nejlepší studentský účet?

Podobné články