Jak investovat jako student? Má to vůbec cenu?

Víte co je složené úročení a proč je důležité investovat dlouhodobě? Zkusili jsme trochu vysvětlit.
Investice když jsem student

Pokud si zrovna s chutí a vervou užíváte studentská léta, upřímně vám závidíme. A doufáme, že vám toto zlaté období již nenaruší covid-19 a jemu podobné záležitosti. Ať už se cílevědomě blížíte vysněnému titulu a práci nebo zatím přeskakujete z výšky na výšku a stále se hledáte, právě prožíváte období, na které budete jednou s láskou vzpomínat.

Spousta studentů v tom nekonečném kolotoči přednášek, seminářů, zkoušek, společenských aktivit a brigád ale zapomíná řešit jednu důležitou věc – finance. Třebaže se to dá pochopit, myslíme si, že je to velká škoda. Pokud totiž začnete na peníze myslet včas už zkraje třetí dekády života, garantujeme vám, že ve třiceti letech a později si za to upřímně poděkujete.

Nemám ještě na investování čas?

Možná vás teď napadlo, že ve 20 letech máte na investování ještě spoustu času a že se vám to zatím nechce moc řešit. A když už je řeč o času, chápeme, že studentský program bývá dosti nabitý a nenabízí moc prostoru k řešení podružných, nezajímavých a zdánlivě nepotřebných záležitostí.

Vězte však, že až se jednou v padesáti ohlédnete za svým životem, bude vás mrzet, že jste nezačali o pár let dříve. Ono totiž i pouhých pět let dokáže z dlouhodobého hlediska udělat setsakramentský rozdíl, nemluvě o deseti. Proč je tomu tak? Ve hře je totiž veledůležitý jev, jenž sám velký Albert Einstein označil za osmý div světa – složené úročení.

Mocná zbraň jménem složené úročení

Složené úročení způsobí, že se vaše pravidelně investované finanční prostředky začnou nabalovat jako sněhová koule. Současně je to jev, pro nějž stojí za to se do investování vůbec pouštět, takže je namístě si jej vysvětlit.

Pojem úrok asi znáte z banky a spořících účtů – v době vzniku tohoto článku se úroková sazba nabízená bankami pohybuje kolem 4 %, což je docela příjemné, ale v kontextu současné inflace nedostatečné. V praxi to nicméně znamená, že pokud si na spořící účet vložíte 100 000 Kč a rok na ně nebudete sahat, částka vám vzroste na 104 000 Kč.

Teď si ale ukážeme, co se stane s částkou 100 000 korun, když na ni nebudete sahat 10 let a úrok bude dosahovat 10 % – což je mimochodem průměrné dlouhodobé roční zhodnocení akciových trhů. Tedy to není nic, co by zatím nabízely banky.

Počet letSložené úročení
1110 000 Kč
2121 000 Kč
3133 100 Kč
4146 400 Kč
5161 100 Kč
6177 200 Kč
7194 900 Kč
8214 400 Kč
9235 800 Kč
10259 400 Kč

Klíčem je na investovanou částku nesahat a nechat pracovat čas tak, aby mohl zafungovat systém tzv. úročení úroků. Už chápete, proč i pouhé desetiletí udělá tak velký rozdíl? A to se bavíme o jednorázové investici!

Co když nemám moc peněz nazbyt?

Mnozí jistě budou argumentovat tím, že z finančního hlediska na tom nejsou úplně nejlépe a že musejí obracet každou korunu. Pravda, ne každému se poštěstí narodit se do slušných poměrů a obzvlášť v tomto období může být těžké si peníze uhlídat.

Přesto však existují různé brigády, na lecčem se dá ušetřit a ruku na srdce, tisícovku měsíčně zvládne dát bokem minimálně polovina studentů. Schválně si udělejte osobní audit, zjistěte, kolik měsíčně utratíte peněz za různé položky a co by se dalo zkrouhnout – rázem zjistíte, že na tom ještě nejste tak špatně.

Ona ta tisícovka měsíčně dokáže být opravdu kouzelná. Schválně si teď ukážeme, co se stane, když budete pravidelně investovat 1 000 Kč měsíčně do aktiv s různou mírou zhodnocení – 6 %, 8 % a 10 %.

Doba investováníZhodnocení 6 %Zhodnocení 8 %Zhodnocení 10 %
10 let158 000 Kč174 000 Kč191 000 Kč
15 let279 000 Kč326 000 Kč381 000 Kč
20 let441 000 Kč549 000 Kč687 000 Kč
25 let658 000 Kč877 000 Kč1 180 000 Kč
30 let949 000 Kč1 359 000 Kč1 974 000 Kč

A to mluvíme o tzv. pasivním investování, kdy se o své finanční prostředky nemusíte moc starat.

Do čeho bych měl/a investovat?

Pochopili jste tajemství složeného úročení, chápete důležitost dlouhodobého přístupu a pravidelnosti a rozumíte tomu, že se za několik desítek let můžete dopracovat k opravdovému bohatství. Nyní stojíte před veledůležitou otázkou – do čeho vlastně investovat?

Pokud patříte k začátečníkům nebo nechcete investování věnovat tolik času, snadnou cestou k čerpání výhod složeného úročení je využít některou z volně dostupných a v poslední době dost oblíbených investičních platforem. Druhá možnost je investovat do ETF, které lze zjednodušeně chápat jako jakési soubory (koše) akcií – právě investování do ETF na index S&P 500 sdružující 500 největších firem v USA by vám mělo umožnit dosáhnout zhodnocení v průměru 10 % ročně.

Investiční platformy (Portu)

Investiční platformy jsou relativně mladý fenomén. Umožňují proniknout do světa investic i naprostým začátečníkům a laikům. Jedna z nejznámějších platforem na českém trhu, automatizovaná platforma Portu, zaujme mimo jiné svým působivým zpracováním, přehledným prostředím a hlavně, co je důležité – významnou informační hodnotou, díky které uvede do světa investic i neznalého uživatele.

Portu je platforma pro nenáročné investory, kteří nechtějí nebo nemají čas nic řešit. Na začátku si namícháte portfolio podle osobních preferencí a tolerance k riziku a pak už jen pravidelně posíláte peníze – samozřejmě čím víc a čím déle, tím lépe pro vaše dlouhodobé výnosy. Pokud se chcete o této platformě dozvědět více, podívejte se na recenzi Portu.

ETF (Exchange Traded Funds)

Platformy jako je Portu se ze své podstaty věnují hlavně investování do ETF (Exchange Traded Funds) neboli burzovně obchodovaných fondů. Nabízí se proto možnost investovat do nich i bezprostředně. O co se jedná?

Pod pojmem ETF si můžete představit koš akciových titulů, které mají něco společného – může se jednat např. o 500 největších firem z USA, soubor společností působících v sektoru „čisté“ energie, 50 velkých evropských firem vyplácejících tučnou dividendu nebo třeba sbírku těžařů drahých kovů.

Prostřednictvím jednoho fondu (ETF) tak můžete investovat do široké škály firem různého typu a s různou oblastí působnosti. Výhodou je zde zejména diverzifikace, kdy své finanční prostředky rozdělíte do mnoha titulů a nebudete tolik vystaveni nevyhnutelným propadům, které v případě držení jednotlivých akcií mohou dosahovat hodnoty i několika desítek procent.

Pokud vás burzovně obchodované fondy oslovily, více se o nich dozvíte v tomto přehledném průvodci.

Najděte si čas na finanční vzdělání

Na závěr bychom rádi zdůraznili důležitost vzdělávání se, což jako vysokoškoláci jistě chápete. Chcete-li se stát v otázce financí více zběhlí a se svou finanční budoucností to myslíte vážně, najděte si čas na rozšíření obzorů a naučte se, jak vlastně finanční trhy fungují.

Ať už vás zaujmou investiční platformy, ETF, akcie, kryptoměny nebo cokoliv jiného, předtím, než do nich investujete, byste o nich měli něco vědět. Tyto znalosti navíc zúročíte mnohokrát v budoucnu, takže lze vzdělávání v tomto směru vnímat i jako časovou investici do vlastní budoucnosti.

Podobné články