Jak napsat dobrou úvahu?

Mnoho studentů si myslí, že úvaha se řadí mezi ty nejlehčí slohové útvary. Jenže mnohdy se do svých myšlenek tak zapletou, že už nenajdou cestu ven.

Pokud letos maturujete, tak vás určitě bude zajímat, jaká zadání pro písemnou práci z jazyka českého můžete u maturity očekávat. Minulý rok si maturanti mohli vybírat z bohaté nabídky deseti témat. Mezi nimi například vyprávění o tom, jak jsem se stal pověrčivým, charakteristika učitele, který by se mohl ucházet o ocenění Zlatý Ámos, stížnost dopravnímu podniku nebo o lákavé téma, na kterém mnozí pohořeli – popis pracovního postupu k přípravě sladkých nebo slaných palačinek. Nechyběla ani úvaha na téma – Podle čeho poznáte, že vás rodiče mají rádi? Měli byste ve výběru jasno, nebo by vám předepsaných 25 minut k výběru nestačilo?

Psaní by vás mělo bavit.

Úvaha? To je řada nevyjasněných otazníků                                   

Když se podíváme na titulek úvahy, tak vidíme, že už v názvu je položena tzv. řečnická otázka (Podle čeho poznáte, že vás rodiče mají rádi?). Tyto otázky jsou pro úvahu typické. Často si je v úvaze pokládáme, a přitom na ně nemusíme vůbec odpovídat. Než začnete psát, tak je dobré udělat si vlastní krátkou osnovu, kde si předem položíte několik otázek k tématu. Ke každé z nich pak můžete napsat svůj názor. To znamená, že každá otázka má svůj odstavec. Každá otázka je jedna vaše myšlenka. Nemá smysl kombinovat a přeskakovat z jedné části do druhé.

Je důležité udržovat neustálý kontakt se čtenářem a apelovat na něj. Nebojte se slovních spojení jako:

Domnívám se…

Můj názor je…

Předpokládám…

Spíše se přikláním k…

Posuďte sami…

Mé stanovisko je…

Uvažte, že je přece pravda…

Na druhou stranu se vyhýbejte frázím jako:

Každý přece ví, jak to myslím.

A právě proto si pokládám otázku sama sobě.

V podstatě ani nevím, kam má práce směřuje.

Úvaha patří mezi náročnější slohové útvary.

Nepodceňujte přípravu          

Pokud chcete napsat opravdu dobrou a kvalitní úvahu, tak je dobré si k tématu nastudovat bližší informace, pokud vám to tedy dovolují podmínky. Je dobré, když své argumenty můžete doložit. V úvaze především vyjadřujete své názory a domněnky, ale určitě se budete cítit jistěji, když se budete moci opřít o něco konkrétního. Zamyslete se proto nad tím, jestli vám zvolené téma vyhovuje. Jestli o něm vůbec něco víte a rozumíte mu.

Studentům se často stává, že od úvahy postupně přejdou až k vyprávění. Jak se jim to může podařit? Jednoduše. Své myšlenky začnou podkládat vlastními zážitky a zkušenostmi. Problém nastane, když si pisatel položí až příliš obecnou otázku (například –  Jak vlastně vypadá Bůh?). Názory na Boha se liší podle náboženství, a tak může vzniknout neuspořádaná směsice názorů.

A čemu dáváte přednost vy? Vyberete si raději nudný popis oblíbené věci, vypravování o veselé příhodě, která se vám stala o prázdninách, nebo raději vyjádříte svůj názor v úvaze?

Foto: photl.com

Pokud se chcete prokousat podobnými tématy, neváhejte se prokliknou na Jak napsat email, nebo na Jak napsat průvodní dopis (také máme jak napsat motivační dopis). No a pro odlehčení tu je Psaní seminárek a prací nemusí být jen stres. A když už jste v závěru svých studijních let, máme pro vás Jak napsat závěrečnou práci

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...