Jak se vyrovnat s rozchodem?

Rozchod – událost, která zřejmě potká každého z nás. I ta největší životní láska může skončit. Najednou zůstaneme sami a nevíme co dál, svět se zhroutí. Život na nás ovšem nepočká a běží klidně dál. Jak se tedy vyrovnat s rozchodem a zase začít žít? Přečtěte si, čím se léčí studenti a čím odborníci.

Na rozchod reagujeme různě, někteří cítí smutek a lítost, někteří vztek a touhu po pomstě. Každý se s těmito pocity vyrovnáváme po svém. Čtyřiadvacetiletý Pavel našel své řešení v alkoholu. Vzpomíná na své poslední dva rozchody: „Když jsem se rozešel s holčinou, se kterou jsem chodil celý třeťák na gymplu, byl to asi nejlepší konec vztahu.“ Rozešli se přátelsky před společným víkendem u kamarádky, poslední dny si náležitě užili. „Doma jsem byl hrozně smutný. Večer jsem šel s kamarádkou na pivo a vypili jsme všechny druhy vodky, co měli na lístku,“ vzpomíná s úsměvem.

Vodkou, rumem, alkoholem…
„Rozchod před třemi roky s bejvalkou byl úplně, ale úplně jiný. Když přišlo na ten samotný okamžik, kdy mi řekla, že se mnou nechce být, čekal jsem to, smutek se tedy příliš nedostavil. Jinak to bylo skoro jako přes kopírák. Šel jsem s kamarádem na pivo, nakonec z toho byla taková hezká rumová party, která skončila hraním na PC u něj doma. To se protáhlo na celosemestrální kalící párty – nebránil jsem se jakékoliv příležitosti jít na pivo.“

Své rozchody shrnuje jako klišé: „Vždy jsem byl moc a moc smutný, přece jen byl člověk zvyklý na někoho, kdo tu najednou není. Po období smutku přišlo vzývání démona alkoholu, užívání si nevázaného života a absolutní nekomunikace.“

S první z dívek si Pavel popovídá dodnes, druhou by už vidět nemusel, přesto si myslí, že ve většině případů je lékem hlavně čas.

Jednadvacetiletý Filip se shoduje s Pavlem, východiskem pro něj byl také alkohol. Říká, že jeho radou je „hrozně se opít a odjet na festival“.

Pomocníci z lékárny i z davu
Ne vždy řešení rozchodu skončí pouze u alkoholu. Dvaadvacetiletá Katka se po rozchodu zhroutila, brala antidepresiva. Přítel se s ní navíc rozešel v době letního zkouškového období. „Když jsem přišla k doktorce, řekla mi, že ještě neviděla nikoho, koho by rozchod takhle sebral. Dobré bylo, že mi zkoušky byly úplně jedno.“ Přítel Katku po třech měsících začal prosit, aby se k němu vrátila. Dnes jsou opět spolu.

Dost často se objevuje názor, že je dobré začít si něco s někým dalším. Tuto zkušenost má jednadvacetiletá Anna. „Nemyslím, že nejlepší řešení je najít si záplatu, ale po těch těžších rozchodech jsem si vždycky našla další vztah. Musím říct, že mi to pomohlo. Můj současný přítel byl původně taková záplata, teď cítím, že se ke mně hodí daleko víc než předchozí partner. Rozchod byl impuls, který mě dovedl až k němu.“ Třiadvacetiletá Zuzka souhlasí: „Vždycky je dobré mít někoho ze svého okolí v záloze.“

Další možnost je „začít prostě něco dělat,“ říkají vysokoškolačky Klára a Martina.

Jak se na vyrovnání s rozchodem dívají odborníci?

Pomoc můžeme hledat u doktora Jana Cimického, který sepsal deset rad, jak se vyrovnat s rozchodem.
Podle něj bychom se rozhodně neměli bránit svému smutku, můžeme dát prostor pláči – dokud nás neunaví.                                                                                                                                                                  
– Doktor Cimický však říká, že bychom neměli každému vykládat, co nás potkalo. Z takového zklamání se člověk nevymluví a jen se bude zbytečně nimrat ve svém trápení.
– Pomoci nám může sepsat si seznam všech věcí, které nám na bývalém partnerovi vadily, co nás ve vztahu mrzelo a trápilo, čím nám ten druhý ublížil. Tento lístek bychom ale znovu už neměli vytahovat.
– Napsat si naopak můžeme i to, s čím nám partner pomáhal, co jsme spolu řešili a přesvědčit se, že sami to také zvládneme.
– V případě, že ve vztahu zůstaly nedořešené věci, můžeme se sejít s bývalým protějškem na neutrální půdě a popovídat si o tom. Člověk však nikdy nesmí očekávat návrat do starých kolejí, na problém se musí dívat střízlivě a s nadhledem.
– je také schovat všechno, co nám bývalou lásku připomíná, uklidit to například do sklepa nebo na půdu.
– Mimo smutku nás může přepadnout i vztek, v tom případě můžeme napsat dotyčnému dopis, nikdy ho však nemáme posílat, člověk tím riskuje pouze zesměšnění.
– Máme – li chuť se pomstít, můžeme si sepsat seznam věcí, které bychom chtěli partnerovi udělat, nemusíme nijak neomezovat svou fantazii.
– Člověk se po rozchodu nesmí litovat. Není ani oběť, ani chudáček. V životě to takhle prostě chodí.
– V žádném případě by si člověk neměl hledat náhradu v podobě dalšího vztahu. Rána potřebuje čas, aby se zahojila. Je dobré najít si koníčka, který vyplní volný čas.  

Ať už se jedná o názor odborníků či běžných lidí, rozchod je nepříjemná a smutná záležitost. Nikdy bychom však neměli zapomenout, že život jde dál. Čas nám pomůže, přátelé nás povzbudí, nové koníčky nás obohatí a nakonec za mraky vždy vysvitne slunce.

Foto by StudentPoint

Podobné články