Nejslavnější obrazy I.

Persistence paměti nebo slavná Mona Lisa.

Mezi milionem obrazů, které byly za celou historii vytvořeny, se pouze malá část proslavila. Tato díla ovlivnila nejen svou dobu, ale i budoucnost. Znají je tisíce lidí po celém světě. Které to jsou?

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Pravděpodobně nejslavnější obraz vůbec. Namaloval ho Leonardo da Vinci několik let před svou smrtí v roce 1504. Obraz nechal namalovat na objednávku Lisin manžel Francesco del Giocondo, jako památku na koupi jejich vlastního domu a narození druhého syna. Lisa byla v té době tedy krátce po porodu a bylo jí 24 let.

Mona Lisa.

Poslední večeře – Leonardo da Vinci

Jeden z největších obrazů měří na délku téměř 8 metrů a dnes ho můžete najít na stěně jídelní haly kláštera Santa Maria v Miláne. Malba zachycuje Ježíše a 12 apoštolů a byla vytvořena v 15. století.

Poslední večeře.

Výkřik – Edvard Munch

Expresionistický obraz norského malíře zachycuje výkřikem znetvořenou postavu a stal se několikrát terčem zlodějů umění. Munchovi při tvorbě tohoto obrazu stála inspirace „Šel jsem po cestě se dvěma přáteli, slunce zapadlo za horu nad městem , pocítil jsem nápor smutku, nebe se náhle změnilo v krvavou červeň. Zastavil jsem se, opřel o zábradlí, smrtelně unaven. Přátelé se po mně ohlédli a pokračovali dál, díval jsem se nad plápolajícími mraky na fjordem, byly jak krev a meč. Moji přátelé šli dál a já tam stál a třásl se strachy, cítil jsem jakoby velký nekonečný výkřik.“

Výkřik.

Persistence paměti – Salvador Dalí

„Tekoucí“ a „pevné“ hodiny symbolizují jeho teorii času spojenou s teorií relativity. Obraz údajně vznikl na základě Dalího snu o rozteklém cemembertu a představuje metafyzický obraz času pohlcující sebe sama. Obraz je nyní v Muzeum moderního umění v New Yorku.

Persistence paměti.

 

Foto: nasjonalmuseet.no, wikipedia. org, pixabay.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...