Nekonečná noc s Agathou Christie

Tento příběh Agatha Christie milovala. Možná právě proto, že to není jen tak obyčejná detektivka. Čtěte dále a uvidíte sami.

Hercule Poirot se vrací. Jste-li zarytými fanoušky detektivek, zvlášť pak důmyslných detektivních příběhů z pera slavné anglické spisovatelky Agathy Christie, pak jste si určitě všimli, že malý mužíček s knírkem a uhlazeným vzhledem opět dobývá televizní obrazovky. Každou sobotu jste po dobu pěti týdnů mohli sledovat nově natočené díly s oblíbeným, i když už postarším  Davidem Suchetem v hlavní roli. Ale nejsou to jen seriálové lahůdky, které opakovaně oživují napětím prodchnuté příběhy, ale rozšiřuje se také knižní nabídka. Leč i Nekonečná noc, stejně jako většina příběhů, došla filmového zpracování.

Dnes bude dlouhá noc

Nekonečná noc, jak je nazván jeden z mnoha dalších příběhů, vyšel jako originál již v roce 1967, kdy Agatha Christie dosáhla zralého věku sedmasedmdesáti let. Sice zde nevystupuje oblíbený detektiv Hercule Poirot ani duchapřítomná slečna Marplová, ale vděčnému čtenáři stačí jen fakt, že autorem knihy je zbožňovaná Agatha Christie. Internetové knihkupectví Bux stabilně vydává Agathiny detektivky jednotlivě, nebo v povídkových souborech. Většinou je na černé obálce, která evokuje tajemno, tučně vytištěno autorčino jméno s názvem příslušného příběhu. Mezi nimi pak narazíte i na slavné autorčiny počiny jako je Smrt na Nilu, Cyankáli v šampaňském nebo Deset malých černoušků. Nicméně věřím, že vás dokáží zaujmout i méně známé příběhy, jako je kupříkladu Nekonečná noc.

Každou noc a každý den, někdo je pro bídu narozen,

každou noc a každý den, někomu láska je osudem,

někdo se rodí pro lásky sladkou moc, jiný se zrodí pro nekonečnou noc…

Ani slečna Marplová není hvězdou příběhu.

Tak začíná celý příběh. Úvodní verše pocházejí od básníka Williama Blakea z básnické sbírky Věštby nevinnosti. Verše tak příhodně navozují atmosféru blížící se vraždy a dávají tušit, že za vším bude láska. Kniha je rozdělena do třech částí o celkovém počtu čtyřiadvaceti kapitol. Co do délky to není žádné obtížné čtení, ale po obsahové stránce je kniha o to náročnější. Je to spíše psychologická detektivka, nad kterou musíte zauvažovat, ale to je ostatně pro styl Agathy Christie tak typické. Max Mallowan, druhý manžel Agathy Christie, tvrdil, že jeho žena si tuto knihu velmi oblíbila. Možná je to také tím, že je tolik odlišná od běžného stylu Agathy Christie. Moment překvapení a závěrečné rozuzlení zůstává, ale samotný příběh se nese ve znamení zvláštní ponurosti, smutku a básnického přídechu.

Cikánský revír je prokletý. Vypravěčem příběhu je mladík Michael Rogers, který se ožení s jistou Ellie Goodmanovou. Proč ne? Problém je v tom, že Ellie je bohatou dědičkou a Michael je pro ni zcela nevyhovující partií. Ze začátku se zdá, že novomanželé překonají všechny předsudky. Architekt Santonix jim nechává vystavit dům snů a manželská idylka je úplná. Skoro úplná! Cikánský revír, kde manželé pobývají, je ale prokletým místem.

Agatha Christie. Nekonečná noc. Praha: Knižní klub. 2014. 232 s. ISBN 978-80-242-4459-4

Foto: csfd.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...