Odešli předčasně – 2. díl

Odchod dobrého člověka je vždy nesmírně smutný. V těchto ženách jejich blízcí ztratili dcery, přítelkyně, družky a svět vynikající herečky.

Brittany Murphy (1977-2009)

Doménou herečky narozené v Atlantě vždy byly zejména komedie, v nichž s téměř železnou pravidelností ztvárňovala ,,trhlé“ bláznivé dívky, jejichž zlatovlasé hlavy zahlcoval jeden šílený nápad za druhým. Protipólem pak byly častokrát až labilní rozporuplné bytosti. Specifické rysy Brittaniny tváře, pro niž nebyl problém proměnit šťastný úsměv v nepřítomný zoufalý výraz, pro oba typy rolí dokonale pasovaly.

Jako nevyzpytatelná Jacks v romantické komedii Láska a jiné pohromy.

Hollywood si jí s větším zájmem všiml v roce 2002, když se po boku Eminema objevila v 8 Mile coby jeho manželka Kim. A pak už se střídaly vysmáté krasavice (Líbánky, Holky z lepší společnosti, Malá černá skříňka) s troskami bez budoucnosti (Šňup, Mrtvá dívka, Sin City – Město hříchu). Bohužel lze v podstatě říci, že za svůj krátký život si Brittany opravdu charakterní roli v seriózním filmu nezahrála. Herečka odešla krátce před Vánoci 2009. Vše začalo zkolabováním v koupelně, konec nastal záhy po převozu do nemocnice, důvodem byla zástava srdce ovlivněná užitím většího množství léků.

Natalie Wood (1938-1981)

Začátky neměla Natalie ani její rodiče, emigranti z Ruska, nikterak snadné. Čekání a píle se ovšem vyplatily a Natalie se stala oblíbenou dětskou herečkou. Tuto nálepku si smazala až rolí Judy v Rebelovi bez příčiny, kde si zahrála s Jamesem Deanem a za niž získala nominaci na Oscara. Následoval úspěšný western Stopaři, kde se objevila také Nataliina mladší sestra, jež ztvárnila její mladší já. Opravdové žně představoval rok 1961, kdy byla nejprve znovu nominována na Oscara za film Třpyt v trávě a roli duševně choré Wilmy, aby poté sklidila kritiku za Marii v legendárním muzikálu West Side Story. Tak jako tak právě odsud je nám zřejmě nejznámější a úchvatné dílo se zařadilo do filmové klenotnice.

Natalie Wood a Richard Beymer jako Maria a Tony v oscarovém West Side Story.

Její ložnicí prošlo mnoho více i méně slavných mužů, jednoho z nich, Roberta Wagnera, si vzala hned dvakrát a to se jí svým způsobem stalo osudným. Koncem roku 1981 trávila čas s manželem a Christopherem Walkenem na jachtě, na níž uklouzla a utopila se. Jistá svědkyně tvrdí, že Wagner, Walken i kapitán byli pádu přítomni a jen naslouchali jejímu zoufalství, ti to pochopitelně popřeli. Úmrtí Wood zůstane nejspíš navždy obestřeno záhadami.

Sharon Tate (1943-1969)

Život této nádherné ženy měl snad nejkrutější konec, od svého počátku ale připomínal život ,,královny americké střední školy“. Vše se jí dařilo a navíc vynikala neobvyklou krásou, která neušla pozornosti. První zásadnější bod v herecké kariéře zaznamenala snímkem Eye of the Devil, ale opravdový úspěch přišel až v roce 1967 s Plesem upírů, který pro ni byl osudový i v jiných směrech. Režisérovi Romanovi Polanskému se zprvu nelíbila, nakonec ale okouzlila publikum jako krásná upírka Sarah a Polanského jako obdivuhodná žena natolik, že jí nedlouho poté navlékl prstýnek a z Sharon se stala vdaná paní.

Sharon Tate a Jack MacGowran.

V domácnosti ale nezůstala a dál ukazovala před kamerou své umění. A pak přišel ten hrozný 9. srpen 1969. Polanski pobýval kvůli práci v Londýně a Sharon trávila večer doma v Bel Air s přáteli. Po půlnoci do jejího domu vnikl Charles Manson a jeho zfanatizovaná sekta ,,Rodina“ a jednoho po druhém povraždili, včetně jejího nenarozeného syna. Ačkoli byli šílenci chyceni a odsouzeni k smrti, posléze došlo k pozměnění trestu na doživotí. Sharon Tate bylo pouhých 26 let.

Pier Angeli (1932-1971)

Zažila toho tolik, že by to samo stačilo na celý film, ne-li přímo několikadílnou sérii. Narodila se na Sardinii, na domácí půdě si ji velmi oblíbili díky filmům Zítra je příliš pozdě a Zítra je také den. Brzy přišly nabídky z Hollywoodu, kterých Pier využila, a odstěhovala se do USA. V patách jí byla milující matka, která ovšem nepřála vztahu své krásné dcery s Jamesem Deanem a přiměla ji říct ano zpěvákovi Vicu Damonovi. Nadále Pier rozvíjela svůj herecký um, zmiňme Stříbrný kalich či u nás zřejmě nejznámější Mamzelle Nitouche.

Dívčí vizáží a naivním pohledem Pier okouzlila nejednoho muže.

Čím víc se jí dařilo pracovně, tím víc také skomíralo donucené manželství a Pier opět hledala útěchu u divokého Deana. Krátce před jeho smrtí se jí narodil Damonův syn. Po porodu natočila mimo jiné snímek Někdo tam nahoře mě má rád, rozvedla se s Damonem a odešla do Itálie, kde působila další rozruchy spojené jak jinak než s muži, ale také velmi aktivně hrála, například po boku Roberta Hosseina. Po rozchodu s druhým manželem, skladatelem Armandem Trovajolim, se on vydal na hvězdnou dráha a ona se jen velmi těžko smiřovala s koncem života v luxusu a uhasínající slávou. Poslední kapkou přispěl Damon, který unesl jejich syna do USA. Pier se ocitla na dně a vysvobození hledala v alkoholu. Z potvrzených budoucích rolí se staly jen plané sliby a zlomená žena už viděla jen jedinou cestu. 9. září 1971, ve věku 39 let, spáchala sebevraždu.

Smutná poznámka na závěr: Kolem příběhu Mamzelle Nitouche se vznáší temná aura. Pier Angeli, představitelka titulní role v nejznámější italsko-francouzské verzi, spáchala sebevraždu. Helena Friedrichová, která sličnou Denisu ztvárnila v nejproslulejší české verzi, zemřela náhle začátkem roku 2002 a slovenská Mamzelle Nitouche Eva Kostolányiová podlehla v mladém věku těžké nemoci.

 

Foto: tumblr.com, fanpop.com, news.com.au, virginmedia.com, flickriver.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...