Okrasné a jiné květiny, zn. jedlé!

Určitě jste je už někdy viděli. Úhledně zabalené a vyskládané v krabičkách jeden vedle druhého – květy jedlých orchidejí.

Říkáte si, co je to za nesmysl, aby vám někdo na talíř naservíroval květiny. A vy byste je pak ještě měli sníst? V duchu dodáváte, že květiny na prostřený stůl sice patří, ale jejich místo je ve váze. Ba ne, tak to není a opak je pravdou.

Tak jak to s nimi je?

Mluvíme-li o jedlých květinách, po menším zaváhání seznáme, že se nejedná o nic až tak neobvyklého. Za pravdu nám dává i poměrně dlouhá historie. V dobách předcházejících té naší jedlé květy často sehrávaly funkci náhražky a objevovaly se tak především na stolech chudých, zatímco dnes jsou pojímány spíše jako záležitost luxusnějšího rázu. A na mysli určitě nemáme čaj z heřmánku.

Musel si jich všimnout každý, kdo jen trochu věnuje pozornost nákupu ovoce a zeleniny - sezónních květů jedlých orchidejí.

Celá věc se má tak, že květiny si v kuchyni nalezly své pevné a ne zrovna opomenutelné místo. Jejich využití je přitom více než široké. Zdaleka nejčastěji slouží jako dekorace různých pokrmů, od listových salátů, přes přílohy až po dorty, kde se vyjímají zdaleka nejlépe. Tím ale jejich využití nekončí.

Nekonečná paleta možností

Okvětní lístky, které je ze všeho nejdříve potřeba oprášit (například štětečkem) od zbytků hlíny a prachu a následně omýt, případně též zbavit zeleného kalíšku, se nezřídka kdy kandují (okvětní plátky se ponoří do bílkového sněhu, poté posypou cukrem a nechají uschnout). Slouží ale i k výrobě vína či zálivek, dresinků, trhají se do salátů pro jejich barevné zpestření, namáčejí se do čokolády nebo dokonce smaží. Jejich využití je mnohostranné a přitom jednoduché.

Mezi nejznámější a nečastěji používané květiny do jídel patří lichořeřišnice a macešky, ale také prvosenky nebo růže. Méně často se můžeme setkat i s levandulí (ta se hodí k výrobě levandulového cukru do dezertů) a chrpou. Své místo si ale určitě najde i aksamitník (afrikán), jehož okvětní lístky svou chutí připomínají pomeranč a citron, nebo měsíček, kterým můžeme nahradit šafrán. Využití je obrovské, stačí si jen vybrat.

Kandování okvětních plátků je velmi častou technikou přípravy jedlých květů. Snoubí se v něm dvojí sladká chuť - cukru a vybraných květů.

Přestože se květiny hodí zejména ke sladkým pokrmům a spíše jako doprovod (i když taková hořká pampeliška dokáže pěkně zatopit), lze je jíst i naslano. Důkazem je časté používání květů macešek do salátů z listové zeleniny či přidávání modrých aromatických květů chrpy ke slaným pokrmům.

Všeho s mírou, na to nezapomínat

U jedlých květin platí jedna zásada – obezřetnost. Tou byste se měli řídit, ať už v užití jejich množství (aroma květin by totiž mohlo přebít chuť jídla), tak v jejich samotném zařazení do jídelníčku – pro alergiky by mohly některé květy představovat hotové peklo. Přeci byste nechtěli, aby vaši hosté strávili večer nechtěným pobytem v nemocnici. Taktéž platí, že u některých druhů květin se nedoporučuje sbírat divoce rostoucí rostliny. A na pozoru se mějte i v květinářstvích, tam bývají květiny často chemicky ošetřovány, aby se prodloužila jejich životnost.

I plody brokolice jsou ve skutečnosti květy, jen jejich květenství je trochu jiné než u macešek či lichořeřišnic.

Malou nevýhodou většiny květin je, že se jedná o sezónní druh rostliny. Tady máme ale malou radu – květiny lze totiž skladovat a používat i v průběhu celého roku. Stačí jen vědět jak na to. Nu a závěrem snad jen tolik, že květiny měl na svém talíři v průběhu života snad každý z nás – ono takový květák nebo brokolice jsou taky květy, jen ve zdužnatělém stavu.

 

Říká se, že fantazii se meze nekladou. A květiny v podobě jídla to víc než splňují. Řekněte o tom své i vy a napište na náš Facebook.


Foto: sxc.hu, wikipedia.org, freedigitalphotos.net

Podobné články