Podívejte se na velký přehled těstovin

Věděli jste, co obsahují těstoviny a jaké druhy existují?

Těstoviny se vyrábí z nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. Připravují se hlavně z pšenice, vody a ostatních látek k obarvení či ochucení. Těstoviny se doporučují vařit v osolené vodě s kapkou oleje (asi jeden litr na sto gramů těstovin).

Zpravidla je dělíme na vaječné a bezvaječné. Také se můžeme setkat s těstovinami semolinovými, celozrnnými, pšeničnými, špaldovými, ječnými nebo žitnými. Ve zdravé výživě jsou k dostání také těstoviny z bezlepkové moukypohankové či rýžové.

Těstoviny mohou mít různé barvy.

Historie

Těstoviny pochází z Itálie, první zmínka o nich je z prvního století našeho letopočtu ve známé Apiciově knize (doba císaře Tiberia), kde je popisována příprava sekaného masa i ryb obložených těstovinami, takzvanými lasagne. Druhý historický záznam je z 12. století, kdy Gugliemo di Malavelle popisuje hostinu, kde se servírovaly macarrones sen logana, což znamená těstoviny v omáčce. Později se v historii objevuje těstovina Jacopore da Todi.

Plněné těstoviny

Tortellini jsou těstovinové taštičky ve tvaru prstýnku, ve kterých se skrývá masová, sýrová, houbová či špenátová náplň.

Ravioli jsou plněné taštičky ve tvaru malých čtverečků. Jsou typické pro italský region severní Itálie Emilia Romagna. Vybrat si můžete z mnoha náplní.

Cappelleti, to jsou plněné těstoviny ve tvaru malých kloboučků.

Canelloni jsou závitky z nudlového těsta plněné jakoukoli náplní. Jsou to těstoviny ve tvaru dutého válečku, které se plní převážně sýrem, ricottou, špenátem či mletým masem a zapékají v troubě s rajčatovou omáčkou. Nevyžadují žádné předvaření. Jejich délka je kolem osmi až deseti centimetrů a průměr asi dva centimetry.

Oblíbené penne.

Neplněné těstoviny

Spaghetti jsou tenké dlouhé těstoviny, asi nejznámější vůbec. Velmi tenké špagety se nazývají spaghettini, uvnitř duté špagety jsou bucatiniTenké a placaté špagety se jmenují linguine.

Naopak široké roury nazýváme makkaroni, široké nudle zase tagliatelle. Ještě širší jsou fettuccine.

Pappardelle jsou do klubíček stočené asi centimetr široké nudle.

Penne je název pro široké, ne moc dlouhé rourky se zkosenými konci, známé také jako makaronky. Jim podobné jsou rigatoni, které jsou jen delší a s rovnými konci.

Lasagne nazýváme asi dva a půl centimetru široké a osm centimetrů dlouhé těstovinové pláty.

Farfalle jsou těstoviny ve tvaru mašliček, fusilli zase vypadají jako vřetena. Orecchiette mají tvar oušek. Méně známe rotelle připomínají kola od vozu, casarecce se podávají svinuté do tvaru písmene S.

Gnocchi neboli noky jsou většinou vyráběné z bramborového těsta.Tvar noků s žebrováním se nazývá radiatori.

 

Tvary těstovin jsou různé.

Polévkové těstoviny

Stelline jsou malé hvězdičky, které se většinou používají jako zavářka do polévek. Peperini jsou zase malé kuličky nebo kostičky, asi nejmenší typ polévkových nudlí.

Alfabetti nazýváme písmenka a číslice, v oblibě jsou především u dětí.

Capellini tagliati jsou nalámané opravdu slabé špagety, conchigliette vypadají jako mořské ulity.

Mušličky do polévky.

 

Víte o těstovinách něco víc? Podělte se s námi na Facebooku!


Foto: sxc.hu

Podobné články