Ačkoliv za nás můžeme říct, že je skvělé, že žijeme ve světe, kde si každý může definovat, čím je a čím se cítí bytostně být, tak chápeme, že terminologie v této oblasti může být pro ostatní chvilkami matoucí. Už jen proto, že se velice dynamicky vyvíjí a každým dnem se více a více systematizuje a zpřesňuje. Proto jsme vám přinesli zjednodušující slovníček pojmů, kterým můžete svůj gender definovat.
Pohlaví
Ačkoliv se vám to zdá jasné, tak je potřeba si ujasnit některé termíny a slůvka, s kterými budeme operovat. Pohlaví je prostě termín ve vašem pasu v kolonce Sex. Jedná se i o tu kolonku ve vašem rodném listu, kdy v ČR může mít pouze dvě. A to ženské nebo mužské.
Pohlavní identita /gender
To, čím se ale cítíte být, je nicméně vaše pohlavní identita a gender. Proto v tomto slovníčku nenajdete termíny jako homosexuál, asexuál či bisexuál. Tyto termíny se totiž vztahují pouze k tomu, kdo vás přitahuje. Ne to, kým jste a cítíte se být.
Cisgender
Cisgender lidé se cítí být v harmonii se svým pohlavím a genderem. Čili pokud jste se narodil jako muž, ale cítíte se být jako muž, tak jste cisgenderák jako vyšitý. Nemá to nicméně vliv na vaši sexuální orientaci. Cisgender ženy mohou být třeba i lesbičky.
Transgender
Transgender osoby jsou lidé, kteří se cítí mít jinou pohlavní identitu, než je jejich pohlaví při narození. Používá se spíše jako přídavné jméno.
Transexuál
V našich končinách má stejný význam jako transgender člověk. Nicméně v zahraničí je to označení spíše pro člověka, který již postupuje „tranzici“. Čili hormonální, čistě vizuální nebo operativní proměnu v pohlaví, s kterým duševně souzní.
MtF
Zkratka pro termín Male to Female. Chápou se jí muži, jenž se cítí být ženami a případně tuto tranzici postupují.
FtM
Zkratka pro termín Female to Male. A za ní se skrývají naopak ženy, které se cítí být muži.
Binary/Binarita
Nejde o samotnou pohlavní identitu, ale o teroii, že pohlaví jako takové se dá dělit na mužské a ženské.
Non-binary
Zastřešující pojem pro lidi, kteří se cítí být někde na škále mezi mužem a ženou. Někdy je zaměnitelný s výrazem genderqueer a má mnoho podkategorií.
Genderfluid
Lidé, kteří volně proplouvají na binární škále. Jejich pohlavní identita je přelévavá
A-gender
Tito lidé se necítí být v souznění s žádným genderem. Necítí příslušnost k žádné pohlavní identitě. V angličtině se jim také říká genderless nebo gender void.
Bigender
Lidé, kteří se cítí mít dvě pohlavní identity naráz. Často, i když to není pravidlem, to bývá právě mužská a ženská.
Polygender
Polygender lidé se identifikují s více než dvěmi pohlavními identitami.
Demigender
Pokud máte pocit, že jen některé části vaší osobnosti patří k jednomu genderu a jiné zase k druhému, tak budete nejspíš demigender. Tito lidé používají i výraz demiboy, demigirl nebo nebo demiagender.
Greygender
Někdo, kdo má slabé a nejisté povědomí o své pohlavní identitě.
Aporagender
Tito lidé jsou opozitem greygenderu. Mají naopak silné uvědomění si, do které skupiny patří.
Maverique
Tento termín je trochu obtížné popsat, ale vztahuje se na pocit, kdy nepatříte vůbec do binární škály a nepotřebujete se definovat termíny jako feminní či maskulinní. Ale zároveň se necítíte být genderově neutrální.
Genderově apatický
Lidé, kteřím je naprosto jedno, k jakému genderu patří.
Trans maskulinní
Lidé, kteří se cítí mužsky, maskulině, ale nepovažují se nutně za muže.
Trans feminní
Lidé, kteří se cítí žensky, feminně, ale napovažují se nutně za ženy.