Pracuj na cestách aneb Jak se stát digitálním nomádem XVII – Nomádský checklist

Přehoupla se nám půlka léta, ale digitální nomády to příliš netrápí. Cestují tehdy, kdy jim se chce a ne tehdy, když je sezóna a šéf jim dá propustku. Ostatně mnoho z nomádů vyráží pryč z domova v chladnějších měsících a má tak “druhé léto” třeba z jižní Asie.

Pokud bys taky rád vyrazil někam nomádit, připrav se pečlivě dopředu. Fotky na Facebooku nebo Instagramu jsou vždycky o chlup veselejší, než může být realita. Tím nechceme strašit, ale přípravy se nevyplatí podceňovat.

V cizině jsi v neznámém prostředí a je potřeba se na to nachystat. Špatná nebo dokonce žádná příprava vede například k problémům s půjčením si auta, o čemž jsme psali v minulém nomádském seriálu. Proto jsme pro tebe připravili nomádský checklist, tj. seznam bodů, který si doma před odjezdem odškrtneš a můžeš vyrazit nomádit bez obav.

Bod 1 – Dobře zvolená destinace

Je fajn vidět akční letenky třeba na Nový Zéland, ale než je v zápalu cestovní horečky koupíš, zamysli se nad:

  • jaká je životní úroveň v dané zemi – k tomu ti pomůže Numbeo portál
  • jestli tam jedeš v dobrém ročním období – někdy je akce na letenkách právě proto, že se jedná o monzunové období

Logicky je lepší pracovat v zemi, kde se vyplatí platit jejich měnou a přitom vydělávat v korunách. Proto hodně digitálních nomádů jezdí například do Maroka, jižní Asie nebo centrální Ameriky.

Bod 2 – Koupě letenek či jiných dopravních lístků

Zdroj: www.pixabay.com

Destinaci znáš, teď přichází na řadu hledání, jak se tam dopravíš. Po Evropě je nejrychlejší stop, ale často budeš muset spíše letět. Měj proto nastavenou čtečku na feedly.com (stahuj si akce z jednotlivých portálů s levnými letenkami). Nezapomeň si nastavit notifikace s filtrem na tvou destinaci, aby ti žádná akce neušla.

Pokud nevíš, jak si čtečku nastavit, ani neznáš další triky na levné letenky, pak doporučujeme si pořídit cestovatelský bestseller Travel Bible.

Bod 3 – Zkontroluj si doklady

Zavčas si ověř, zda máš platné cestovní doklady. Po Evropě ti stačí občanský průkaz, ale jinak potřebuješ pas. Mnoho zemí vyžaduje, aby jeho platnost trvala ještě 6 měsíců od vstupu do země. Vyřízení expresní pasu narychlo není nejlevnější.

Naopak dobrou zprávou pro tebe je, že jako Čech můžeš legálně vlastnit více než jen jeden pas. To užiješ zejména tehdy, pokud lítáš do “vzájemně nekompatibilních” států – například Izrael a Irák.

Před cestou si udělej kopie dokladů a buď si je ulož do počítače (Dropbox, Google Disc), nebo si je vytiskni a vezmi s sebou.

Bod 4 – Zajištěné ubytování

Zdroj: www.pixabay.com

Jako nomád se budeš pravděpodobně přesouvat, proto se nevyplatí plánovat dlouhodobé bydlení. Ale vždy si zajisti bydlení na prvních pár nocí po příjezdu. Porovnej si ceny na airbnb s bookingem.

Rady a triky, jak na levnější ubytování, už jsme psali v dřívějších seriálech. Budeš-li na jednom místě bydlet déle (měsíc a víc), vždy si vyjednej přes airbnb slevu za dlouhodobý pobyt. Ale je to lepší o ní žádat až na místě. Lépe se vyjednává.

Jestli cestuješ sám, zkus se podívat i na couchsurfing. Pro jednotlivce je snazší najít hostitele na pár nocí. Mysli na to, že nebudeš mít takové soukromí na práci, jako když si zaplatíš klasické ubytování. Ale zase je to prakticky zadarmo.

Bod 5 – Bez pojištění nejezdi

I když je to klišé, musíme to zopakovat: “Zdraví máme jen jedno.” Tak neriskuj a bez pojištění ani neodjížděj. Pokud odjíždíš na déle než 6 měsíců, můžeš se odhlásit od českého zdravotního systému. Ale mysli na to, že ze zákona musíš být někde přihlášen a platit ho (ty nebo tvůj zaměstnavatel).

Zdroj: www.pixabay.com

Na trhu financí existuje celá řada pojistek. Můžeš mít roční pojištění s opakovanými výjezdy (návrat do ČR každých 90 dnů), roční pojištění bez návratů nebo to běžné cestovatelské. Nejlepší je zajít si na pobočku a vyptat se na možnosti.

Například u VZP existuje Klub pevného zdraví, díky kterému máš 30% slevu na pojištění. Jako dárce krve tady máš dokonce 35 dnů pojištění v cizině zdarma. Nicméně za zdraví je lepší si připlatit. Zejména pokud se chystáš provozovat extrémní sporty.

Bod 6 – Pořeš si finance

Zdroj: www.pixabay.com

Bez peněz se zkrátka neobejdeš. Zavčas si zjisti:

  • jakou měnou se v daném státě platí
  • zda-li užiješ spíše eura nebo dolary (ve směnárně)
  • jak moc jde platit kartou, či si radši vzít jen hotovost
  • kde jsou bankomaty

Taky doporučujeme mít více karet od různých bankovních společností. Někde třeba nezaplatíš MaesterCard (stalo se nám to i v Evropě) a bude se ti hodit VISA karta. Jinde to bude zase naopak. Letíš-li do exotičtějších destinací, oznam bance, kam se chystáš. Ať ti zbytečně nezablokuje kartu kvůli podezřelé transakci pro ně “v podivné destinaci”.

Vždy s sebou voz i hotovost a před cestou si vytvoř finanční rezervu. Nomádi doporučují mít na účtu alespoň měsíční náklady dané země.

Bod 7 – Konečně došlo i na program

Jestli jsi zdárně splnil všech 6 předchozích bodů, jsi za vodou a můžeš řešit už jen to příjemné. Tím je program aktivit, který by sis rád splnil v zemi, kam se vydáš.

Za nás můžeme říci, že nejlepší je program až tak neplánovat. Nech se unášet okolnostmi a komunikuj s místními. Oni to poradí nejlépe, co je dobré vidět, jíst a navštívit.

Přejeme příjemné a bezpečné nomádění!

Podobné články