První výstavní projekt nového roku na Pragovce zahájí Díra ve stázi

Pragovka Gallery společně s The White Room uspořádaly první výstavní dějství roku 2022. V následujících dnech ho zahájí první dějství Díra ve stázi.
Pragovka Gallery a The White Room pořádají první výstavní akci v novém roce. Letošní sezónu zahájí Díra ve stázi.

Pragovka Gallery a The White Room pořádají první výstavní dějství nového roku 2022. Kvůli vládním opatřením však zahajovací vernisáže proběhly ve třech termínech, a to 20., 21. a 22. ledna od 18 hodin. Na výstavě se mimo jiné hostům představili kurátoři Niccolò Lucarelli z Itálie a česká kurátorka Tereza Nováková z Artbiomu. Pod odborným dohledem Lucie Nováčkové z Pragovka Gallery se na 1100 metrech čtverečních objeví díla celkem čtyřiadvaceti umělců. Těmito dny se zároveň dočká oficiálního zahájení celoroční projekt Napojení, který vznikl na Pragovce.

„Výstavní program na tento rok je vlastně demokratickým kurátorským experimentem, který těsně propojuje umělce, externí kurátory a galerijní tým v inkubátoru a galerijní laboratoři.“ Uvedla umělecká ředitelka Pragovka Gallery a hlavní kurátorka výstavního projektu Lucie Nováčková. „Tematicky je tento experiment ukotven ve třech dějstvích, která se vzájemně prostupují. Dále se pak dělí do jednotlivých aktů. Ty vznikají buď přímo ve spolupráci s umělci, nebo ve spolupráci s hostujícími kurátory,“ doplnila.

V prvním dějství Díra ve stázi autoři pracují s rozborem místa, které reflektují z pohledu prostorových, časových, sociálně-ekonomického hlediska a subjektivní mytologie umělců.

V podobném duchu se nesou i další akce tohoto ročního programu. “Technologické zatížení v době pandemie, nárůst datové stopy a rozdíly přirozené a umělé inteligence reflektuje druhé výstavní dějství. Mapuje tak napojení digitální. Osobně se pak velmi těším na dějství poslední, které pracuje s u nás často opomíjeným médiem textilu s důrazem na technologická mistrovství,“ řekla Nováčková.

K příležitosti dějství Díra ve stázi od 20. ledna navíc na výstavě představí svá díla vystaví 24 umělců. „Při přípravě výstavy na ploše více než 1100 m² se sjednocujícím tématem, která navíc zahrnuje u dílčí kurátorské sekce, jí bylo třeba najít střed. Ten tvoří proměnné zvukové pole multimediální instalace Sdílená samota vytvořené umělci ze skupiny AUXIG (Petr Hanžl. Polina Khatsenka, Jan Krombholz a Barry Yuk Bun Wan) sdruženými kolem platformy Artbiom pod vedením hostující kurátorky Terezy Novákové. Zvuk umožní prostupnost s dalšími částmi výstavy,” uvedla Nováčková. „Koncepce tak bude vystavěna asymetricky. Centrem je zvuk a divák prochází geologickou i politickou minulostí, pokračuje ukotvením ve fyzickém i éterném těle, reflexí sociálních vazeb až k meditativně laděným projektům v samém závěru přízemní Pragovka Gallery.“

Součástí dějství budou celkem čtyři tematické oblasti, Zachycení v čase a prostoru, Prvotní zvuk a ocas chřestýše / Sdílená samota, (Ne)udržitelná spojení, Futurologický kongres v hotelu OÁZA / Blasts Cries Laughter). Výstavu odstartují díla z cyklu Mysl v terénu Dagmar Šubrtové, které čerpají inspiraci v sedimentech. Ty se v jejích obrazech promítají stejně jako usazenina v přírodě. Další obrazy pochází z dílny Pavla Trubena. Svými díly, které pojmenoval Každý, kdo tam byl, zodpovedá sám za seba, upozorňuje na odpovědnost člověka v autoritářském systému. Činí tak pomocí reliktu strážní lodi z dob socialismu.

V rámci projektu se představí i další umělci, například Susanne KassTomáš Ročka s konceptem Udržitelná spojení, Lenka Janíčková se svou intimní forografií Petra Ševcová se zajímavou proměnou prostoru ve skleník s květinami. První dějství zakončí humorná videoprojekce z dílny Magdaleny Kašparové, ve které reflektuje dospívání generace umělců s názvem My 00´s Diary. V prostranstvích The White Room, který je pro akci určený společně s Pragovkou, budou umístěny i projekty, které se tématu věnují vzdáleněji.

Podobné články