Seznamte se s nositeli Nobelovy ceny za literaturu

Nobelova cena představuje ohromnou poctu stejně jako filmové Oscary nebo olympijské zlato pro sportovce.

Alfred Nobel si ve své poslední vůli přál, aby bylo z jeho majetku každoročně uděleno ocenění vědcům, doktorům, spisovatelům nebo jiným významným osobnostem, které se pozitivně zasloužili o posun světové společnosti dopředu v oblasti vědy a výzkumu. Nobelova cena se tradičně uděluje v prosinci, v den výročí úmrtí slavného švédského vynálezce dynamitu. Hlavní město Stockholm se ponoří do slavnostní atmosféry a přivítá nejvýznamnější vědce z celého světa. Ceny jsou udělovány v pěti kategoriích: chemie, fyzika, medicína, literatura a v neposlední řadě jsou také oceňováni lidé, kteří se zasloužili o celosvětový mír. Nás budou zajímat nejslavnější literáti, kteří se dočkali nejprestižnějšího ocenění ve svém oboru – v literatuře.  

Rodina Sklodowských má doma sbírku medailí

Ještě než na pódiu přivítáme slavné držitele Nobelovy ceny za literaturu, tak můžeme zmínit i jejich kolegy ze značně odlišných oborů. Marie Curie-Sklodowská byla dokonce oceněna několikrát. Formulovala teorii radioaktivity a objevila pár nových chemických prvků, které tak zaplnily periodickou tabulku. Bohužel za svou vášeň pro radioaktivitu zaplatila životem. Stejně ocenění získal i její manžel Pierre a později také jejich vlastní dcera se svým manželem. Robert Koch získal Nobelovu cenu za své objevy a výzkumy v oboru tuberkulózy. Nejen lidé, ale také organizace se mohou těšit z prestižního ocenění. Mírové síly OSN nebo Evropská unie se řadí mezi instituce, které se už dlouhou dobu snaží o mír. O to více bychom měli vyzdvihnout snahy jedinců. Nelson Mandela, Matka Tereza nebo Martin Luther King budou již navždy uznáváni za svůj boj, který nikdy nevzdali.

Spisovatelé mají každý rok šanci získat Nobelovu cenu.

Na pódium už přichází náš první oceněný literát. Anglický spisovatel Rudyard Kipling, který prožil nejkrásnější léta svého života v daleké Indii. Pocházel z umělecky založené rodiny, a proto měl i dobré předpoklady pro dráhu spisovatele. Největšího úspěchu dosáhly jeho Knihy džunglí odehrávající se právě v indické džungli, kde se také ocitl malý chlapec zvaný Mauglí, vychovávaný vlčicí. Nejspíš se autor nechal inspirovat příběhem z raných římských dějin o Romulovi a Removi. Je zajímavé, že zvířata mezi sebou mluví vlastní řečí, které lidé nerozumí, ale Mauglí si řeč zvířat dokáže osvojit podobně jako kuchtík Jiřík v pohádce Karla Jaromíra Erbena O Zlatovlásce

Indie inspirovala Kiplinga i Thákura

Krátkozraký Rudyard Kipling převzal cenu a po krátké děkovné řeči přichází na scénu Rabíndranáth Thákur. Zůstáváme na indickém poloostrově, protože Rabíndranáth se narodil na území dnešního Bangladéše, ale k Indii měl odjakživa velmi blízký vztah. Thákur si mohl dovolit cestovat a vzdělávat se. Brzy se stal všestrannou osobností a ovládal nejen umění hudby, psaní, malování, ale také se projevil jako filozof nebo učitel. Nejznámější jsou jeho básně. 

Potlesk pro oceněné.

Bengálského básníka vystřídal francouzský prozaik a literární kritik Romain Rolland, který dobyl svět historickými romány Jan Kryštof nebo Dobrý člověk ještě žije. Rolland byl vždy pacifistou a velkým humanistou. Psal životopisy slavných. Zásobil své čtenáře esejemi o hudbě, divadle nebo politice. Rozsáhlý román Jan Kryštof je plynoucí symfonií života hudebního skladatele na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Za zmínku rozhodně stojí krátká milostná novela Petr a Lucie, která vychází ze slavné literární předlohy Williama Shakespeara Romeo a Julie. Opět můžeme pozorovat úzké propojení s indickým poloostrovem, protože Romain Rolland se přátelil s Mahátmou Gándhím a indická filozofie a asketický způsob života ho ovlivnil. Finanční prostředky, které získal společně s Nobelovou cenou, věnoval obětem, které byly postiženy válkou. 

Moderní Shakespeare Shaw

Jak je vidět, tak Romain Rolland byl velkou osobností, které se obávali i nacisté, a proto si slavného literáta nedovolili zatknout ani zabít. Osobnost Romaina Rollanda střídá anglický dramatik irského původu George Bernard Shaw. Říká se, že od dob bezkonkurenčního Williama Shakespeara žádný jiný anglický dramatik nedosáhl většího věhlasu než Shaw. Irský autor Pygmalionu se v dětství upoutal ke své umělecky založené matce, která mu ukázala Anglii. Po celý život mu také vynahrazovala otce-alkoholika. George Bernard Shaw se dožil úctyhodného věku čtyřiadevadesáti let. 

Shakespeare by ve své době na Nobelovu cenu jistě dosáhl.

Osudy bratří Mannů jsou spletité. Heinrich Mann a jeho mladší bratr Thomas se stali nepřáteli fašistického Německa. Mladší Thomas si vzal židovskou dívku, a proto musel často emigrovat. Pobýval ve Švýcarsku nebo USA stejně jako jiný slavný německý autor Erich Maria Remarque. Bratra Heinrich se aktivně angažoval v antifašistickém hnutí a emigroval do Francie. Oba bratři se rozdělili. Ocenění dostal jen jeden z nich, a to Thomas Mann, který proslul jako autor románu Doktor Faust.

Prokletá rodina Forsytů, prokletý Galsworthy

A jdeme dále! Medaili a diplom si odnáší další angličan John Galsworthy. Autor rozsáhlé románové ságy z prostředí viktoriánské Anglie líčí klíčové události rodiny Forsytů. Sága rodu Forsytů je třídílný román, do kterého autor vložil kus svého života. Původně snil o práci právníka, ale nakonec se správně utvrdil, že jeho snem je papír a tužka. John Galsworthy podlehl kouzlu nejen psaní, ale také neodolal půvabné manželce svého bratrance, do které se zamiloval. A tak se John rozešel ve zlém se svou rodinou. Také rodina Forsytů nepředstavuje ideál správné aristokratické rodiny.  

Stockholm se každoročně připravuje na slavnostní ceremoniál.

Také americký spisovatel ,,ztracené generace“ Ernest Hemingway má za sebou bohatou minulost. Hodně cestoval a vyhledával nebezpečí. Bojoval ve španělské občanské válce a liboval si v býčích zápasech. Nejen vášnivé Španělsko, ale také Latinská Amerika udělala na Hemingwaye dojem. Kuba se stala jeho druhým domovem. V barech pak popíjel svůj nejoblíbenější koktejl – cuba libre. Cestoval také po Africe, kde lovil divokou zvěř a nebezpečné šelmy. Jeho zážitky se odrazily v jeho nejznámějších dílech: Sbohem armádo, Stařec a moře, Komu zvoní hrana. Nositel Nobelovy ceny Ernest Hemingway byl nalezen mrtvý poté, co pravděpodobně spáchal sebevraždu. Amerika má i další zastoupení mezi slavnými nositeli váznamného ocenění. John Steinbeck proslul jako autor sociálních románů, ve kterých vystupují obyčejní lidé. O myších a lidech je poutavý román o dvou bratrech, kteří přicházejí pracovat na farmu. Lennie je však mentálně postižený. Na první pohled neomalený hromotluk, který má citlivé srdce. Rád hladí hebké věci, ale nedokáže ovládat svou sílu a někdy živé tvorečky rozmačká.

Přijal a pak se zřekl

Své zastoupení má i Rusko, i když je pravda, že cenu pro Borise Pasternaka sovětské Rusko nikdy neschválilo. Za svůj román Doktor Živago  o osudech ruské inteligence se ve své době nesetkal s uznáním tehdejších orgánů. Pasternak, který pocházel z umělecké rodiny, cenu po telefonické domluvě přijal, ale na nátlak tehdejších orgánů se ocenění zřekl. Po smrti Borise Pasternaka mu byla cena navrácena až v zastoupení svého syna.

Ernest Hemingway nebo Erich Maria Remarque jsou představiteli ztracené generace autorů.

Tentokrát putuje Nobelova cena do Francie. Albert Camus a Jean-Paul Sartre jsou představiteli existencialismu. Oba se ve svých dílech soustředí na problémy, které se odehrávají v nitru lidské psychiky v krajních mezích lidského života. Camus se narodil v Alžírsku a svůj román Cizinec zasadil do prostředí svého alžírského rodiště. Jean-Paul Sartre šokoval, když Nobelovu cenu odmítl. ,,Nikdy jsem nepřijal žádné oficiální ocenění.“

Rolland i Beckett peníze věnovali chudým

Jak je vidět, tak slavnostní předávání Nobelových cen není jen samozřejmostí. Občas se vyskytnou i nenadálé potíže. To však neplatí o dalším slavném držiteli a představiteli absurdního dramatu. Samuel Beckett se stal otcem zdánlivě prostoduchých dramat, která však mají hluboký podtext. Irský dramatik pobýval ve Francii a angažoval se v boji proti fašismu v průběhu druhé světové války. Tvrdí se, že finanční odměnu spojenou se ziskem Nobelovy ceny věnoval obětem postiženým válkou podobně jako Romain Rolland.

Diplom, mediale i nemalá finanční částka čeká na oceněné literáty.

Ještě jsme nenavštívili Latinskou Ameriku. A to bychom rozhodně měli, protože chilský básník Pablo Neruda odvodil svůj pseudonym ze jména českého básníka Jana Nerudy. Proč? Těžko říci, proč si Ricardo (vlastní jméno Pabla Nerudy) vybral právě českého básníka, ale pravděpodobně obdivoval jeho tvorbu, ale uznával i tvorbu jiných slavných poetů. Pablo Neruda píšící výhradně zeleným inkoustem, se ukrýval pod svým zvučným pseudonymem, aby na sebe nestrhl pozornost svého otce, který neměl pro verše pochopení. Severně od Chile se rozkládá řada dalších států. Mezi nimi i Kolumbie – rodiště Gabriela Márqueze. Láska, samota, smrt, strach a mystika. Typické prvky Márquezovy tvorby. Dnes šestaosmdesátiletý stařík se má stále čile k životu. Jeho přítelem je i dlouholetý kubánský diktátor Fidel Castro, který je jeho vrstevníkem. Možná jste četli Kroniku ohlášené smrti nebo Sto roků samoty či milostný román Láska za časů cholery.

Česká esa: Heyrovský a Seifert

Teď prosím velký potlesk. Jistě jste unaveni vyčerpávajícími informacemi, ale českého básníka Jaroslava Seiferta nemůžeme urazit vlažným přivítáním. Jaroslav Seifert přijal jako první Čech Nobelovu cenu za literaturu, kterou za něj v zastoupení přebírala jeho dcera, protože sám byl už vážně nemocen. O dva roky později zemřel. Zároveň se stal druhým Čechem po Jaroslavu Heyrovském, který na prestižní ocenění dosáhl. Doufejme, že se někdy v příštích letech dočkáme dalšího českého nositele Nobelovy ceny v literatuře nebo v jakémkoliv jiném oboru lidské činnosti. Posledním oceněným se v loňském roce stal čínský spisovatel Mo Jen.

 

Náš ,,skromný“ výběr držitelů Nobelovy ceny rozhodně není kompletní. Pokud vám tady chybí váš oblíbený autor, tak nám napište na Facebook.

 

Foto: cs.Wikipedia.org, photl.com, csfd.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...