Tetování zachraňující lidské životy

Dokáží měřit svalovou činnost, srdeční tep, tlakovou frekvenci, mozkové vlny, teplotu a tak dále ...

O tradičních důvodech k tetování jsem psala již v článku Rituální obřady a tetování. Spousta z nich by se dala převést i sem, ale pouze do úseku týkajícího se primitivních kmenů a národů. Než se necháme unášet výstřelky současné medicíny, ve zkratce si připomeneme, o co se jedná.

Lékařství a kouzla

Lékařství a kouzla se u primitivních kmenů často prolínaly a je tudíž velmi obtížné je od sebe rozeznat. Důvodem bylo především to, že smrt a nemoc nebyly považovány za přírodní jevy, ale za následek působení zákeřného ducha, čin zlé vůle či trest. Každé společenství se snažilo tedy léčit svým osvojeným způsobem, který byl zkrátka zaběhlý, aniž by mnozí věděli, proč tomu tak je. Tím pádem se v civilizované Evropě pouštělo žilou, v Asii se konzumovaly bylinné elixíry a u primitivních kmenů v afrických částech světa se vedle magických zaříkávadel a kouzel používalo též tetování.

Pouštění žilou.

 Ověřená síla sugesce

Lidé, které považujeme za primitivní a nevzdělané, našli vlastní způsob léčby nemocí a tetování bylo pro tyto účely velmi používané. Léčebné tetování mělo v mnoha kulturách většinou podobu amuletů vyřezaných do kůže. Lidé věřili, že se tak budou zlí duchové držet stranou. Jejich účinnost byla spíše následkem síly sugesce. Ale dnes víme, jak je mysl důležitá při nemocech a pro naši schopnost uzdravit se. Kromě amuletů zde byly i jiné typy léčebných tetování, které byly také považovány za dílo magie, a jejichž účinnost byla nyní experty vědecky dokázána.

Placebo.

Zánik kmenové kultury ve jménu civilizace

Absolutní nadřazenost západní kultury a přesvědčení, že věda může dříve nebo později pochopit všechny divy a objasnit všechny problémy, způsobily zánik kmenové kultury ve jménu civilizace.

Otzi

Představím Vám Otziho. Otzi je muž, jehož mumifikovaná mrtvola byla nalezena dvěma německými turisty na Similaunském ledovci na italsko-rakouských hranicích v roce 1991. Po mnoha právních sporech byl tento exemplář předán italským odborníkům. Tělo Otziho pochází ze 4. tisíciletí př. n. l., je tak neuvěřitelně dobře uchováno, že jsou na jeho kůži vidět namodralé skvrny. Experti se domnívají, že se jedná o tetování prováděné uhelným pigmentem. Otziho tetování se skládá z různých rovnoběžných pruhů a křížků. Má čtyři skupiny pruhů na levé lopatce a další na pravé. Tři skupiny jsou vytetované na levém lýtku, na pravém nártu a na obou čéškách. Na zadní straně kolena a u achilovy šlachy levé nohy má vytetované dva malé kříže. Skutečnost, že je tetování viditelné v takových přesných bodech, přesvědčila odborníky o tom, že byla vytvořena pro léčebné účely. Tato tetování jsou ve skutečnosti soustředěna podél páteře, kolen a kotníků. A ve všech těchto oblastech je důkaz účinků na lidský organismus (něco jako akupunkturní body). Rentgenování potvrdilo, že tetování se vyskytují v oblastech, kde se jednotlivé kosti spojují. Předpokládme, že Otzi dostal tetování proto, aby se zmírnila jeho bolest ze zánětu kloubů.

Alpský Otzi.

Jak tetování pomáhá dnes?

Tetování se v medicíně hojně využívá i dnes a pomáhá zachraňovat lidské životy. A to bez kdejakých vychytávek, pouze ve své vlastní podstatě – tedy barva a jehla.

Diabetes a jeho identifikace

Jednou z nejčastějších nemocí, kde se v poslední době tetování využívá, je diabetes, neboli cukrovka. Né, že by snad tetování dokázalo cukrovku léčit, ale dokáže včas pomoci při identifikaci nemocného.

Označení stále u sebe

Všude ve světě mají diabetici průkaz. Kolik z nich ho u ale sebe stále má? Jinou formou označení bývají speciální klíčenky, ale i tu můžete nechat doma. A tak se stává, že pokud se diabetikům udělá zle vlivem poklesu či zvýšení hladiny cukru v těle, dojde ke kolapsu, který se bohužel podobá například omdlení pod vlivem alkoholu. Tento diabetický komat má často fatální následky, v hodně případech smrtelné. A je velmi těžké tento stav diagnostikovat, pokud s touto nemocí nemáte zkušenost a naleznete někde právě takto nemocného člověka.

Snaha dostat se do povědomí lidí

Proto americký spolek lékařů navrhl jednotnou značku, kterou diabetici nosí vytetovanou a nemůže se tak stát, že by si nechali doma své označení. Veřejnost o této značce ví díky plakátům a billboardům a měla by se tak dostat do podvědomí lidí, stejně jako například číslo na tísňové linky. Nemocní by tuto značku měli nosit vespodu na zápěstí, kde se při první pomoci zjišťuje puls. Toto tetování nabízí studia s výraznou slevou, lékaři uvažují o zavedení bezplatného tetování tohoto typu. Už se nestane, že si zapomenete doma označení, že jste diabetik.

Tetování pro diabetiky.

Tetování vysílající varovné signály

V nedávné době však vědci na Texas A&M University a chemickém inženýrském institutu Penn University vyvinuli tetování pro diabetiky, které nejen označuje nemocného, ale tato tetování jsou navíc schopna sledovat hladinu cukru v krvi a vysílat varovné signály, pokud je hladina nebezpečně nízká. Polyethylen glykol pokrytý fluereskujícími molekulami (fluorescence se zvyšuje, když se snižuje hladina cukru) je vpraven pod kůži na zápěstí, zatímco přístroj podobný hodinkám udává přesný údaj o úrovni fluorescence a tím předpokládanou míru cukru v krvi.

Tetování a rekonstrukční plastická chirurgie

Další významné uplatnění má tetování v rekonstrukční plastické chirurgii. Například po nehodách či úrazech nebo rozsáhlých operací se přidáním vhodného odstínu barvy dotvoří formou tetování výsledný efekt. Toto se používá hlavně u závažných rekonstrukcí například obličeje. V méně vážné situaci se například dotetovávájí bradavky, kdy se kolem dvorce pomocí barevného odstínu podobného původní bradavce dotvoří dokonalý tvar, například po operacích prsou či jejich odebrání.

Elektronické tetování.

Elektronické tetování bude zachraňovat lidské životy

Svět vědy, medicíny a biologie zachvátila také úžasná zpráva z University of Illinois, kdy Todd Coleman oznámil, že elektronické tetování, které může v budoucnu zachraňovat lidské životy, je na světě. Tato zpráva se objevila ve všech medicínských zprávách od Japonska po Spojené státy. A o co že se jedná? Vědci se inspirovali tetováním, které vzniká aplikováním pigmentu po maličkých částech do kůže, kde pak vytvoří pohyblivý, natažitelný a variabilní obrazec kompatibilní s pokožkou. A přesně toho dosáhla věda s novou biomedicínskou technologií epidermálního elektronického systému (EES).

Vědci vyvinuli ultratenké, samodržící a bezdrátové tetování, které měří svalovou činnost, srdeční tep, tlakovou frekvenci, mozkové vlny, teplotu a tak dále.

Díky těmto funkcím je pak možné neustále monitorovat pacienty a to dokonce i ve spánku a v jejich přirozeném prostředí. Díky snadnému nošení lze tuto metodu aplikovat také ve wellnes a dalších okruzích zdravého života a prevence. Integrovaný elektronický systém do kůže je vytvořen na bázi malých senzorů, které jsou umístěné jeden vedle druhého, stejně jako je tomu u vpichů při tetování. Elektronické tetování je tenčí než vlas, má vlastní mini solární panel či elektromagnet, dokáže se ohýbat, natahovat a splyne s kůží tak, jak to známe u klasického tetování. Jen s tím rozdílem, že je aplikované na kůži, nikoliv do ní. Jakoby se tedy jednalo o nalepovací tetování, jaké známe ze žvýkaček. Jelikož právě tetování bylo inspirací, nebrání se vědci ani tomu, aby se toto elektronické tetování vpravovalo do umělecké tetováže a bylo tak součástí obrázku. Jediné, co je nutné dále domyslet je fakt, že se lidská kůže odlupuje, a s tím by se tedy po čase asi zničila i tato elektronická pomůcka. Vědci však i na tomto problému nadále pracují, takže je možné, že jednoho dne budeme nosit malé elektronické tetování, které okamžitě upozorní na blížící se infarkt, kolaps či jiné zdravotní selhání.

 

Foto: tetovani66.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...