„Vašek“ v novém kabátku

Skvělý pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti – tentokrát však v netradičním provedení.

Termofory s teplou vodou, lidově řečené „Vašek“, používali už naše babičky a i dnes se těší velké oblibě. Je to nejen proto, že jsou opravdu účinné a zahřejí, ale čím dál častěji jsou designově velmi zajímavě ztvárněné.

Klasický „Vašek“

Gumový "Vašek" v pleteném potahu.

Tradiční gumové termofory jsou opatřeny spolehlivým plastovým uzávěrem a dají se koupit v různých velikostech a barevných provedeních. Často je můžete zakoupit i s příjemným fleecovým, pleteným nebo látkovým potahem všelijakých motivů.

Čím poslouží?

Jak už bylo zmíněno, v prvé řadě je to příjemné zahřátí, které má pozitivní účinky hned v několika oblastech. Teplo zvyšuje prokrvení tkání, čímž se do nich rychleji dostávají živiny. Působí tak na regeneraci těla, zmírňuje zdravotní problémy a tiší bolest.

Trendy „Vašek“

Nejen že zahřeje, ale i zvedne náladu.

Existuje snad lepší spojení něčeho roztomilého a navíc praktického, než jsou plyšové nahřívací postavičky? Mají stejné účinky jako klasický „Vašek“ a k tomu ještě mnoho dalších předností. Mohou být hezkou dekorací, příjemně se s nimi mazlí, jsou měkoučké, takže velice příjemné na dotek, a hlavně vás pohladí na duši, když vám nebude úplně hej. Co vás překvapí snad nejvíce? Můžete je strčit i do mrazničky a využít jako příjemné ochlazení. Střídmější variantou jsou pak nahřívací polštářky.

Originální výplň

Výplni se meze nekladou.

Jako výplň hřejivého polštářku nebo plyšáka se používají různé přírodní materiály, které dobře akumulují teplo. Mohou to být například třešňové pecky, pohankové slupky, lněná semínka, špalda, pšenice či jiné obiloviny. Některé mohou obsahovat i aromatickou složku, čímž provoní celou místnost, při intenzivní vůni dokonce i celý byt. Jako aroma přísada bývají použity různé bylinky a usušené květy, nejčastěji meduňka, levandule, dobromysl, máta nebo mateřídouška.

A jak fungují?

Polštářky bývají opatřeny nahřívatelnou vložkou, kterou vyndáte a vložíte na jednu až dvě minuty do mikrovlnné trouby. S plyšákem je to stejné, jen bez té vložky. Hřejivost vydrží přibližně dvě hodiny, ale počítejte spíše méně. Co se mi ale osvědčilo – když si dáte plyšáka či polštářek na sebe a ještě se přikryjete dekou, teplo vám vydrží déle. V zimě si je můžete nahřát i na topení – navíc se vám tím krásně uvolní aroma. A ještě malá rada před vložením plyšáka do mrazničky – opatřete ho igelitovým či mikrotenovým sáčkem.

Cena a provedení?

Sovička potěší i jako symbol moudrosti. Klasické termofory pořídíte zhruba od 100 korun, za polštářky i plyšáky si trošku připlatíte, i tak jsou však cenově velmi dostupné. Plyšáky můžete koupit nejčastěji v podobě zvířátek a pohádkových postav. Seženete je v obchodech s dárkovými předměty, oddělení hraček nebo jednoduše na internetu, když si vyhledáte zvířátka či polštářky do mikrovlnné trouby.

Foto: Photl.com, Albi, vlastní foto.

Podobné články