10 českých knih, které stojí za přečtení!

Současná česká literatura má v repertoáru mnoho zajímavých knih, které stojí za pozornost. Malý výběr z nich najdete v našem článku.

Poslední roky v záplavě světových bestsellerů mnohdy opomíjíme české knihy a autory. A to navzdory tomu, že je jich spousta nejen velmi kvalitních, ale také čtivých, zábavných a nesou zajímavé téma. Proto je tu malý výběr těch, které rozhodně stojí za přečtení. 

Dva proti říši  

Strhující román Jiřího Šulce popisuje události kolem atentátu na Heydricha. Výborně zvládnutá psychologie postav, nahlížení nejen do zákulisí příprav onoho ještě dnes velmi diskutabilního činu, ale i pod pokličku praktik gestapa. Rozhodně velmi zásadní kniha. 

Hejno bez ptáků  

Filip Doušek dvanáct let psal a konstruoval dvojsvazkový román, který vypráví nejen příběh mladého Adama, ale také seznamuje čtenáře s autorovými úvahami, myšlenkami a náhledy na svět. Autor ovšem nechává pochopení zcela na čtenáři. Kniha se veze na vlně bizarnost a záhadnosti, jež jí dodává kouzlo. 

Marta v roce vetřelce  

Marta, začínající vysokoškolačka, která pomalu zjišťuje, že zajeté koleje vždycky nevedou do míst, kde je ráj na zemi, se z tvorby Petry Soukupové zásadně liší nejen v deníkovém pojetí, ale typem hlavní postavy, která je zkrátka „na pěst“. Svým způsobem se v ní ale můžeme vidět všichni, protože autorka dokonale zvládla její civilnost. 

Nebe nemá dno  

Hana Androniková svým nezaměnitelným rukopisem vypráví hluboký příběh smrti, který snově v proudu myšlenek působí na čtenáře neuvěřitelně klidně. Velký děj není zapotřebí, hlavní hrdinka Ama jen potřebuje naději. Sama autorka podlehla rakovině, ale její texty jsou nabité ironií a dokonalými přirovnáními. 

Peníze od Hitlera  

Radka Denemarková kombinuje ve svém románu dvě časové osy, ve kterých vypráví příběh Gity, na které byly za druhé světové války spáchané mnohé křivdy. Gita postupně zjišťuje, že ani po konci války nic nebude jendoduché. Bezpochyby silný příběh, který vždy v lehké melancholii tne do živého. 

Jsou tak dobré, že v nich budete ležet.

Chceš-li rozesmát pánaboha   

Michael Třeštík oprášil deník svých předků a dal dohromady příběh autentických postav, který je nejen velmi čtivý, ale také dojemný a velmi lidsky podaný. lehkostí napsané dílo vypráví život jedné rodiny se zajímavou historií, která vás určitě donutí Třeštíkovi alespoň trochu obdivovat. 

Rok kohouta  

Autobiografie Terezy Boučkové odhaluje zákulisí života s adoptovanými syny romského původy, kteří se rozhodli, že pravidla (ani ta rodinná) pro ně neexistují. Velmi intimní a zdrcující příběhy ženy, která chtěla být matkou, ale nakonec otřesena událostmi pochybuje nejen o svých rozhodnutích, ale i sama o sobě nebo svém manželství. 

Zatím dobrý  

Příběh bratří Mašínů bravurně do románové podoby převedl spisovatel Jan Novák. Oslňujícím způsobem vtahuje čtenáře do období konce druhé světové války, nástupu komunismu a začátku padesátých let, kdy začínají Mašíni pociťovat, že Československo pro ně bude nehostinným místem. Napětí a silná touha porozumět – to jsou hlavní pozitiva této knihy. 

Koho vypijou lišky  

Každá kapitola knihy Lidmily Kábrtové „jen“ 50 padesát slov. Stačí to anebo je to málo? Autorka odpovídá jednoznačně- stačí. Autorka na nic nečeká, hned jde k jádru života malé El, která žije sedmdesátých letech v Československu a která násilí a nenávist v rodině bere jako něco samozřejmého. Kniha zajímavá nejen svou formou, ale i výpovědí. 

Selský baroko 

Jiří Hájíček ve své knize otvírá ošemetné téma padesátých let. Pokřivené lidské osudy zasahují do dalších generací a je těžké se vymanit z tužeb po pomstě zadostiučinění. Zaujme nejen příběh, ale i spád knihy a její dobrá struktura. 

 

Nejen tyto knihy jsou důkazem, že čeští autoři mají co říct, a proto se můžeme jen těšit na to, čím nás příště nadchnou, dojmou nebo rozesmějí. 


Jaké české knihy máte rádi vy? Napište nám do komentářů pod článek anebo na Facebook!


 

Foto: devianart.com/carolinexpaige, devianart.com/basistka

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...