10 nejlepších filmových kostýmů podle TIME

Na filmové kostýmy je občas krása pohledět. Které jsou ale ty nejlepší? Magazín TIME vybral desítku nejpopulárnějších!

Vivien, Cate a Liza.

10)

Tvrdohlavá jižanka Scarlett O’Hara, kterou ve filmu Jih proti Severu zahrála Viviene Leigh, se ráda chlubila svým nejužším pasem v okolí a šaty podle nejnovější módy. I když se během kruté občanské války musela vystrojit i do okenních závěsů, byly její šaty v době míru velkolepé a nezapomenutelné. Na desáté místo se zařadily její rudé sametové šaty s bílým límcem od Waltera Plunketta. Takhle oblečená si zkrátka dokázala omotat kolem prstů každého.

9)

Za šaty Cate Blanchet by se dost možná nemusela stydět ani samotná panenská královna, kterou Cate ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk ztvárňuje. Nejmocnější žena své doby rozhodně nebyla žádný troškař, pokud šlo o její garderobu. Objemné a bohatě zdobené brokátové šaty pro film stvořila Alexandra Byrne, která již s historickými šaty měla zkušenost z jiných velkých filmů. Jako inspirace jí mohly posloužit mnohé obrazy, na kterých se rusovlasá královna v drahocenných látkách přímo topí.

8)

Oscarová Liza Minnelli oblékla ve filmu Kabaret odvážný a pánsky laděný obleček. O oděv kabaretní umělkyně z doby předválečného Berlína se postarala německá designérka Charlotte Flemming. Alabastrově bledou Lizu oblékla do lesklé vestičky bez košile a černých mini šortek, ze kterých vyčuhují podvazky temných punčoch. To vše doplněné buřinkou na hlavě a sametkou kolem krku. Přidejte krvavě rudou rtěnku a pihu pod okem pro dokonalou femme fatale.

Nicole, Diane a Kate.

7)

Nicole Kidman jako velkolepá tanečnice a prostitutka Satine, hlavní hvězda klubu Moulin Rouge (což je i samotný název filmu), předvedla během svého vystoupení na houpačce také působivý burleskní obleček stříbrné barvy plný lesku a třásní, jak se to na podobných místech sluší a patří. Estrádní nádech pomáhá doladit pánský klobouk a síťované punčochy – vše práce designérky Catherine Martin, manželky režiséra filmu

6)

Ve snímku Annie Hall se herečka Diane Keaton zahalila do pánského oblečení a přesto se jí podařilo zachovat si svou ženskost. Khaki pánské kalhoty, bílá košile, vesta, klobouk a kravata – Diane to zkrátka nandala všem dnešním hipsterům a stvořila nezapomenutelný a inspirativní look.  I když je pod kostýmy k filmu podepsána designérka Ruth Morle, je styl Annie Hall stylem samotné Diane, která tím pádem ani nepotřebovala stylistu.

5)

Ve velkofilmu Titanic se nám Kate Winslet předvedla v mnohých elegantních šatech, do tohoto seznamu to ovšem dotáhly pouze její plesové šaty, ohnivé jako Rosiny vlasy, které na sobě měla během upjaté večeře v první třídě i divoké party v podpalubí. Designérka Deborah L. Scott stvořila šaty s bohatými černými ornamenty, které zakrývají temně oranžovou sukni, perfektně odhalenou v momentě, kdy se Rose rozhodne zastepovat před zvědavým publikem.

Olivia, Audrey a Marilyn.

4)

Olivia Newton-John se na konci Pomády mění ze sladké a nevinné Sandy na pořádnou dračici! Top s hlubokým výstřihem a černé upnuté elastické kalhoty (do kterých byla Olivia kvůli problémovému zipu zašitá) se zdobnou blyštivou sponou odrážejí rebelského rock’n’rollového ducha padesátých let. Stejně jako ostatní kostýmy z filmu je i za konečnou Sandy zodpovědný designér Albert Wolsky.

3)

Půvabná Audrey Hepburn proslavila ‚malé černé‘ a světu představila také dnes již naprosto vžité baleríny. Ve Snídani u Tiffanyho oblékla šaty z dílny Huberta de Givenchyho. Z little black dress se stal nejvíce ikonický oděv dvacátého století a podobné šaty se zabydlely v šatníku mnohých žen po celém světě. Ve filmu jsou šaty doplněné ještě párem ladících rukaviček, drahými perlami a diadémem – šaty jsou ovšem drahocenné i samy o sobě a až do roku 2011 držely pozoruhodný rekord – byly vydražené za 923 000 dolarů.

2)

Natáčení nejslavnější filmové scény hvězdy Marilyn Monroe přihlížely tisíce lidí – a že bylo na co koukat! Onen snímek je Slaměný vdovec a nemluvíme o ničem jiném než o kultovní větrákové scéně a zdivočelé vlající sukni bílých šatů. Jejich tvůrcem je William Travilla a nebylo to poprvé, co božskou Marilyn oblékl. Jeho mistrovské dílo bylo v roce 2011 vydraženo za rekordních 4,6 milionů dolarů, čímž překonalo i malé černé ze Snídaně i Tiffanyho.

Podívejte se na šaty, které v této tvrdé konkurenci zvítězily!

1)

Keira Knightly oblékla ve filmu Pokání zelenou saténovou róbu designérky Jacqueline Durran. Splývavé a působivé šaty, které se při pohybech ladně vlní, vychází z popisu knižní předlohy, příliš autenticky a „třicátkově“ ovšem nepůsobí. Zato jsou plné skrytých symbolů – dokonce v průběhu večera změní odstín! Barva odráží povahu vztahu hlavní milenecké dvojice – zprvu mají světle zelený odstín, ale později, když se milenci intimně sblíží, mají už šaty sytý a tmavý nádech.

 

Mnohé velkolepé kostýmy se do tohoto žebříčku bohužel nevešly. Pokud zde chybí vaše oblíbené, dejte nám vědět na našem Facebooku!


Foto: fanpop.com, etsy.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...