10 zajímavostí pražské moderní architektury: VII. Žižkovská věž

Pojďte se podívat, jaké vyžití nabízí nově zrekonstruovaná Žižkovská věž.

V Mahlerových sadech na pražském Žižkově stojí vysoká stavba. Je tak vysoká, že bychom v celé Praze vyšší nenašli. Je dokonce tak vysoká, že při dobré viditelnosti z ní můžeme dohlédnout údajně až sto kilometrů daleko. Stala se neopomenutelnou dominantou pražského panoramatu. Řeč je samozřejmě o Žižkovské věži.

Stavba Žižkovské věže, známé také jako Žižkovský vysílač, byla započata v roce 1985. Návrhy zhotovili Václav Aulický a Jiří Kozák. I přes odpor místních občanů, kterým se zdálo, že se moderní věž nehodí do žižkovské historické zástavby, byla stavba roku 1992 dokončena.

Konstrukce vysílače

Věž je zkonstruována ze tří válcových ocelových tubusů, které společně dosahují výšky sto třicet čtyři metrů. Hlavní tubus, obsahující dva výtahy, přechází do anténního nástavce, který sahá až do výšky dvěstě šestnáct metrů, což z Žižkovského vysílače činí nejvyšší stavbu Prahy a nejvyšší vyhlídkovou plošinu v České republice. Zajímavostí je celková váha stavby, která dosahuje neuvěřitelných dvanácti tisíc tun.

Prostřednictvím Žižkovského vysílače vysílá jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic digitálně a dalších šest rozhlasových stanic analogově. Mimo to se zde nacházejí také vysílače mobilních operátorů a měří se zde kvalita ovzduší v Praze.

Ocelové tubusy na sobě nesou celkem devět kabin – vždy tři v jednom patře. Ve výšce šedesát šest metrů se nacházejí kabiny s restaurací, bistrem a barem.

Pohled do prostor restaurace.

Obrazy Prahy

V dalším „patře“ ve výšce devadesát tři metrů se nachází observatoř. První kabina je nazvána Obrazy Prahy. Tady se s pomocí informačních monitorů můžeme seznámit s nejdůležitějšími událostmi týkajícími se Prahy, nejrůznějšími statistikami či třeba s pražskou architekturou.

Pohled do kabiny Obrazy Prahy.

Ozvěny Prahy

Druhá z kabin nese název Ozvěny Prahy. Nacházejí se zde pohodlná křesla visící ze stropu, která vzhledem připomínají velké bubliny. Do nich se můžeme posadit a zaposlouchat se do zvuků Prahy – uslyšíme hučící jez Vltavy, zpěv ptáků ve Stromovce či znění Orloje na Staroměstském náměstí.

Pohodlná křesla v kabině Ozvěny Prahy.

Zlatá Praha

Poslední kabina se nazývá Zlatá Praha. Zde si můžeme vychutnat jedinečný výhled na celou Prahu. Jako na dlani budeme mít Pražský hrad s Chrámem svatého Víta, Petřínskou rozhlednu, Národní divadlo či Vyšehrad a Letnou. Možná ještě krásnější pohled se nám naskytne večer, kdy jsou v kabině observatoře ztlumená světla a atmosféra je tak ještě působivější. V kabinách ve třetím patře se nachází technické zázemí vysílače.

Z kabiny Zlatá Praha si můžete prohlédnout Prahu z ptačí perspektivy.

Nejmenší český hotel

V roce 2012 byla dokončena rekonstrukce interiérů věže. Při její návštěvě nás tedy ohromí moderní vybavení, ať už jsme fandové technických vymožeností či moderního designu. Při této rekonstrukci byla v prostorách věží zřízena další zajímavost – jednopokojový hotel. Jedná se o šestihvězdičkový luxusní apartmán, ze kterého je pochopitelně výhled na celou Prahu.

Takhle vypadá hotelové apartmá nejmenšího českého hotelu.

Po rekonstrukci byl Žižkovský vysílač přejmenován na Tower Park Praha a své služby hodlá během následujících let ještě rozšířit. Do příštího roku by zde mělo přibýt minigolfové hřiště, piknikový trávník a dětské hřiště. Ve venkovním atriu by se mělo v budoucnu nacházet také mobilní pódium s hledištěm.

Rozhodnete-li se věž navštívit, můžete tak učinit každý den od 8:00 do 24:00 hodin. Základní vstupné do observatoře činí 150 korun, studentské pak rovných 100 korun.

Foto: wikipedia.org, towerpark.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...