…

Věc, kterou jste chtěli vědět: Co se děje, když spláchnete záchod v letadle?

Opět odpovídáme na otázky, které zcela určitě tížily váš mozek a nedaly vám spát. Tentokrát se zaměřujeme na záchod v letadle.

Lifestyle
Opět odpovídáme na otázky, které zcela určitě tížily váš mozek a nedaly vám spát. Tentokrát se zaměřujeme na záchod v letadle.

Léto znamená dovolené, cestování a při dnešní ceně letenek, kdy si po Evropě s batohem na zádech můžete létat kam chcete za tisícovku, není letecká doprava nedostupným cestovním prostředkem. Jediná nevýhoda letadel? Když musíte na záchod. Musíte se nasoukat do miniaturního prostoru a doufat, že zatímco děláte svou činnost, nezačnou turbulence. Pak vykonáte svou činnost, spláchnete a… Co se děje dál?! Napadlo vás to někdy? Tak pro vás máme odpověď!

Záchod v letadle vás řádně vysaje

Na rozdíl od WC u vás doma nemohou letadla spoléhat na spláchnutí pomocí tekoucí vody. Letecké společnosti se snaží šetřit všude, kde to je jen možné a chtějí, aby byla letadla co nejlehčí. Méně váhy znamená méně spotřebovaného drahého paliva. Nemohou tedy s sebou vozit litry a litry vody jenom pro záchod.

Záchody v letadlech proto dlouhá léta používala elektronický čerpadlový systém, který s odpadem pohyboval společně s kapalinou Anotec, který fungoval jako odstraňovač zápachu. Fungovalo to tak dlouhou dobu, ale Anotec je pořád těžká tekutina.

Od 80. let tedy začala letadla používat pneumatické vysávání, které vysává tekutiny a pevný odpad. Jakmile stisknete tlačítko na spláchnutí, otevře se v záchodě kryt ventilu a do trubky se vsaje obsah. Všude je nepřilnavý povrch podobný teflonu, aby nebyly žádné zbytky. Všechno to cestuje do zásobníku na zadku letadla, odkud se odpad vyčerpá po přistání letadla.