5 důvodů, proč číst poezii!

Zavrhujete poezii, protože vás nutí myslet? Děláte chybu!

„Na poezii nemám čas, nudí mě, nerozumím, co tím chtěl básník říci …“ To jsou hlavní důvody, proč v mnoha knihovnách vítězí próza nad poezií. Je na vině sbírka náročných básní nebo nenáročný čtenář? Musí nám být všechno servírováno bez obalu, abychom to pochopili? Copak v nás moderní doba už zabila veškerou fantazii? Vyhýbáme se věcem, které nemůžeme nebo spíše nechceme pochopit?

 

Co nám může poezie dát? Minimálně těchto 5 základních schopností!

 

1) Rozvinutí slovní zásoby – aneb patentujte si „svoje“ výrazy!

Také nemáte rádi lidi, co během dne používají max. 50 slov, z toho polovina z nich je vašich? Řadíte je rovnou do kolonky inteligenčně níže postavených? Nejspíš si řeknete: Hm, tenhle člověk asi moc nečte… Ať už poezii nebo prózu. Ale uznejte, že vzletná slova, která nezná hned tak kdekdo, najdete právě v poezii – a zajisté svými poetickými obraty uzemníte kdejakého toho „inteligenta“. I když… jak by řekl Forrest Gump: pro hlupáka každý hloupý. Takže šíření vašich myšlenek za pomoci ladných slov může dost dobře dopadnout i jako házení perel sv… na zeď. Ale vy sami pro sebe budete prostě originální, vaše výpovědi budou nezaměnitelné s těmi ostatních, s rozvinutějším a neopotřebovaným slovníkem budete hrdí sami na sebe, na svou individualitu a originálnost. A už nikdy neodpovíte na inzerát začínající slovy „hledám obyčejného/obyčejnou…“ Budete rázem jiní a lepší! Pryč z toho šedého jednolitého davu! A třeba s Baudelairem v kapse!

 

2) Vnímejte jako poeta! (Ale dívejte se na cestu!)

 

Co příjemného se vám ještě díky čtení poezie může přihodit? Co takhle vnímání přírody skrze slova básníka? Představte si situaci, že si to štrádujete v přicházejícím jarním slunci ufunění z práce, a jelikož ve vás dřímá duše poety nebo minimálně duše romantika, nezahledíte se nasupeně, vyčerpaně a přízemně do země na cestu a svoje kroky, ale zvednete svoje oči k nebi. Uvidíte mraky, sluneční paprsky bojující s jejich hustou pěnou a už vás napadají básnické obraty, které kdyby ještě před hodinkou slyšel váš šéf, začne k vám vzhlížet s obdivem. A nebo se pomlátí smíchy, budiž. Aneb jak by řekl Forrest Gump… Co když s vámi ale nekráčí zrovna myšlenka na šéfa (se kterým jste za ten den málem srostli), ale sličná dívka či muž vašich snů (tady záleží na vašem pohlaví …, i když vlastně dnes už nikoliv). Prostě s vámi kráčí nějaké to opačné nebo stejné pohlaví a vy najednou nevyhrknete něco jako: „Fuj, to je hic. Potím se jak prase.“ Ale zadíváte se rozkošnicky do sálajícího slunce a prohodíte: „Jak se ty paprsky snaží dostat ze spárů oblaků.“ Ale i v tomto případě platí, že pokud si nejste jisti svým básnickým střevem, hoďte do placu raději nějakého toho lety ověřeného klasického básníka. Beat generation radši vynechejte, pokud ovšem nemáte v plánu nějakou tu neromantickou rychlovku. Pokud však vhodnými verši zaútočíte na vhodně pocitově založenou osobu, vítězství vás nemine. Ženy na poezii slyší. Pokud ovšem nepotřebují právě posekat zahradu nebo dříví, to poetu bez mrknutí oka vymění za Přemka Podlahu.

 

3) Sbalte svou oběť básničkou – aneb láska je láska!

Co tam máme dál? Co takhle vyznání lásky básničkou? O tom jsme už vedli řeč v článku Jak vyznat lásku básničkou? Takže pera do ruky, nebo dobře… myšky – a vzhůru do toho! Vaše milovaná z vás bude hotová! Ať už v pozitivním či negativním slova smyslu. Ale pořád je zde výhoda oproti bodu č. 2, kdy se můžete ztrapnit veřejně.

 

4) Staňte se chodící encyklopedií literatury – už jenom pro ten pocit!

Za další se jistě jako plus počítá schopnost orientace ve světě klasické i moderní literatury. Nezaručuji vám tedy, že si o tomto tématu budete moc s někým povídat při dlouhých zimních večerech, maximálně tam při jednom a to ještě budete vést monolog, ale snaha se počítá. A oslnit můžete, aniž by se druhá strana aktivně připojila.

 

5) Pište vlastní poezii – a objevte své druhé střevo (nemusí být nutně slepé!)

No, a na závěr – z poezie jiných autorů můžete čerpat materiál pro poezii vlastní! A to je nabídka, která se už vůbec neodmítá! Inspirujte se, kochejte se, brouzdejte bosýma nohama v parku (ale dívejte se na trávník!), zachycujte podněty a pište! A nenechte poezii umřít! Zabíjet bychom měli jen špatné věci …


Vyplňte náš dotazník a vyhrajte tak jazykový kurz! Dotazník naleznete na http://spokojenost-ctenaru-s-portal.vyplnto.cz/.

 

Foto: 4a.poezie.gif, jemelik.cz, imaginaria.com.ar, iappfind.com, beholder.co.uk

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...