Filmy o židech se těší velké oblibě. Temné téma holocaustu láká diváky napříč všemi generacemi. Zaujmou historickými fakty, emotivním příběhem i brutálními scénami. Připravili jsme pro vás seznam s 5 nejlepšími filmy o koncentračních táborech. Najdete mezi nimi i vaše oblíbené?
POZOR, článek obsahuje spoilery! Část děje jednotlivých filmů je v něm vyzrazena.
Schindlerův seznam (1993)
Schindlerův seznam patří mezi nejpopulárnější filmy o holocaustu. Což potvrzuje i fakt, že z celkem 12 nominací si odnesl 7 Oscarů. Schindlerův seznam stále patří mezi nejvíce realistické a nejlépe natočené filmy na toto téma. Tíživá atmosféra ještě více vynikne díky černobílému provedení a perfektní hudbě.
Spielbergův snímek zachytil nejen hrůzy a zvěrstva nacistického Německa, ale jeho jedinečnost spočívá především v zobrazení hlavního hrdiny. Ačkoliv konec filmu hovoří opačně, Oscar Schindler není typicky kladný hrdina. Je to především člověk, který chybuje a s postupem času se mění a vyvíjí. Schindlerův seznam je rozhodně silný snímek, nad kterým budete přemýšlet ještě dlouho po jeho shlédnutí.
Sophiina volba (1982)
Mezi filmy o Osvětimi má Sophiina volba výsadní postavení. Tento sice již starší snímek má rozhodně, co nabídnout i dnešní generaci. Velkou zásluhu na tom má i Meryl Streepová, jež za svou roli získala Oscara. Film je natočen podle stejnojmenného románu Williama Styrona. Příběh se skládá z několika dějových linek, které se odehrávají v různém čase. Kromě útrap spojených s pobytem v koncentračním táboře se film soustředí také na psychologii postav, a především na to, jak válečné hrůzy ovlivní psychiku člověka. Recenze z ČSFD najdete zde.
Pianista (2002)
Když je řeč o filmech o holocaustu, nesmíme opomenout snímek režiséra Romana Polanského. Film Pianista j podle skutečného osudu polského klavíristy Wladyslawa Szpilmana (Adrien Brody). Tomu se díky jeho nadání podaří uniknout transportu do koncentračního tábora. Film líčí příběh netradičně z venkovní strany ghetta, kde se Szpilman snaží přežít pomocí svých přátel a lidí z odboje. Skvělá režie, naprosto famózní výkon Adriena Brodyho a úžasná hudba odlišuje tento snímek od ostatních filmů z koncentračních táborů. Pokud jsme vás nepřesvědčili my, tak se podívejte na hodnocení snímku na ČSFD.
Tip
A jako bonus ještě doporučujeme další filmy o koncentračních táborech, tentokrát na Netflixu: Lidice, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Anne Frank či Colette.
Mnichov (2005)
Ačkoliv se nejedná o film o koncentračním táboře, tento snímek dokazuje, že nenávist vůči židům neskončila s druhou světovou válkou. Steven Spielberg si jako námět pro svůj další film vybral události z olympijských her v Mnichově. V roce 1972 zde došlo k únosu a následnému masakru izraelských sportovců. Přesto, že emocemi nabité scény nechybí, jedná se spíše o špionážní thriller, který vás pohltí. Akční scény plné napětí střídají úseky rozjímání o etice a právu. Jsou tyto vraždy ospravedlnitelné? Mnichov je dalším mistrovským dílem Spielberga, který rozhodně stojí za shlédnutí. Více se dočtete v recenzích na ČSFD.
Tip
Depku z filmů o koncentračních táborech můžete zahnat rodinnými komediemi. Nebo se nechte nakopnout skvělými motivačními filmy. Zajímavé tipy na filmové večery najdete také zde.
Musíme si pomáhat (2000)
Abychom nezůstali pouze u zahraniční tvorby, vybrali jsem také jeden film z české dílny. Musíme si pomáhat je vynikající válečné drama, které si vysloužilo nominaci na sošku Oscara. Hvězdné obsazení hlavních rolí a perfektní vedení režiséra Jana Hřebejka funguje přesně tak, jak má. Tíživé scény plné hlubokých promluv jsou místy proloženy až komediálními scénkami. Spíše, než svým námětem film zaujme až neuvěřitelně přesným ztvárněním české povahy. Ambivalence postav a tragikomika s jakou jsou vykreslené, činí z tohoto snímku unikátní dílo, které má stále, co říct. Což potvrzují i skvělá hodnocení na ČSFD.
Stahování filmů a seriálů (většinou zdarma nebo za drobný poplatek):
uložto.cz – hodně oblíbené úložiště s filmy, seriály, dokumenty, e-knihami a spoustou dalšího (pokud byste používali i pro sdílení vlastního obsahu, dávejte pozor, aby byl obsah legální, to je důležité)
webshare.cz – rychlé stahování filmů a seriálů za poplatek a některé i zdarma
Pro nás pohodlné a pro sledování z gauče jsou asi nejzajímavější internetové a satelitní TV, namátkou jsme pár vybrali.
Voyo – online vysílání toho co zrovna běží a také velká videotéka (tedy taková videopůjčovna) v dobré kvalitě. Mají 7 dní zdarma na vyzkoušení po registraci. Pokud ve zkušebním období 7 dní sami službu nezrušíte (jednoduché), bude vám aktivováno plné předplatné.
Netflix – asi nejznámější v současné době. Opravdu mají velké množství filmů a seriálů i vlastní tvorbu. Perfektní kvalita a možnost stahování a pouštění filmů offline. Někdy jsou v českých titulcích drobné překlepy, ale nic zásadního.
Skylink – Skylink Live TV je internetová televize, která nabízí více než 60 programů. Sledovat můžete až na 4 zařízeních v rámci jednoho účtu. Je možné vyzkoušet na 30 dní zdarma.
Telly – dříve se jmenovala Digi TV. Mají základní i rozšířené balíčky kanálů a přikoupit lze např. i HBO atp. Pořady lze nahrávat a sledovat zpětně, sledovat vysílání můžete i na 4 zařízeních najednou. Jo a také mají 14 dní zdarma na vyzkoušení.
Online sledování ZDARMA je dobré třeba na:
sledujserialy, kukaj.to nebo třeba na lookmovie