5 filmů na židovské téma

Zásadní filmy, které stojí za to vidět - Schindlerův seznam, Sofiina volba, Pianista, Mnichov a Musíme si pomáhat.

Je těžké vybrat pět nejlepších, nejzajímavějších, nejúspěšnějších, ,,nejoblíbenějších´´, nejvíce oceněných filmů na téma židovství. Jaké jsou parametry pro takový film? Mám vybrat ty, kde je nejvíce krutosti, lítosti, pokání, bolesti nebo snad ztráty nejbližších? Věřte mi, že je to těžké. Každý z filmů na toto téma je jedinečný, každý vypráví individuální příběh, a já rozhodně nesouhlasím s lidmi, kteří hlásají, že už bylo dost filmů na téma holocaustu a nesnášenlivosti. Protože dokud nebude natočeno přes 7 milionů těchto filmů, budu si trvat na svém.

Pokusila jsem se vybrat pět zásadních filmů na toto téma, které mnohým otevřely a snad ještě otevřou oči.


Schindlerův seznam:

Ačkoli tržby filmu byly astronomické, režisér

Steven Spielberg nevzal do vlastní kapsy ani dolar.

Pro někoho možná již notoricky známý film, který ale ve svém zpracování stále patří mezi nejvíce realistické a nejlépe natočené filmy na toto téma a jehož zpracování přispělo k výuce a osvětě studentů po celém světě.

Režisér Steven Spielberg si pro svůj film vybral skutečnou událost 2. světové války. Němec a člen nacistické strany Oskar Schindler (Liam Neeson) se rozhodne založit továrnu na okraji polského Krakova. Nejpříhodnějšími zaměstnanci se zdají být židé, s jejich hledáním mu pomáhá bývalý účetní Itzhak Stern (Ben Kingsley). Ke konci války v sobě Schindler nachází poslední zbytky lidskosti a pokusí se zachránit co nejvíce židů před transporty do Osvětimi, přestože se musí postavit správci ghetta Amanu Goethovi (Ralph Fiennes).

Film získal 7 Oscarů, včetně těch za nejlepší film a režii.

 

Sophiina volba:

Může se někdy vyrovnat s hrůzami,

které viděla a zažila?

Tento film byl natočen podle stejnojmenné knihy Williama Styrona. Film není sice natočen na základě skutečné události, ale přesto se týká všech, kterým se podařilo nacistické peklo přežít.  Polská dívka Sophie (Meryl Streep) se po válce dostává do New Yorku, kde si najde židovského přítele Nathana (Kevin Kline), u kterého se později projeví schizofrenie. Přes velkou lásku, kterou k sobě cítí je Sophie ze strany Nathana stále konfrontována s realitou, že ona jako Polka směla přežít válku, což v ní vyvolává pocity viny. Pomoci se ji pokusí mladý začínající spisovatel Stingo (Peter MacNicol), který ale netuší, že na pomoc je již příliš pozdě.

Návrat z koncentračního tábora vyvolává v hlavní hrdince Sophii spoustu otázek. Proč přežila zrovna ona? Může se někdy vyrovnat s hrůzami, které viděla a zažila? Nebyla by pro ni lepší smrt, aby se mohla opět setkat se svými milovanými?

Filmu se ujal režisér židovského původu Alan J. Pakula. Z pěti Oskarových nominácí se ji podařilo proměnit jen Meryl Streep za hlavní ženskou roli.

 

Pianista:

 Nacistický důstojník Hosenfeld nalezne

pro Szpilmana slitování, něco totiž miluje více než říši…

Film režiséra Romana Polanského, byl natočen podle skutečného osudu polského klavíristy Wladyslawa Szpilmana (Adrien Brody), kterému se díky jeho nadání podaří uniknout transportu do koncentračního tábora. Film líčí příběh netradičně z venkovní strany ghetta, kde se Szpilman snaží přežít pomocí svých přátel a lidí z odboje. I jeho stihnou pocity viny, že on může žít za zdí, zatímco ostatní jsou vezněni ve středu ghetta. Když vyhublý a hladový Szpilman  náhodou v jedné z trosek narazí na německého důstojníka Wilma Hosenfelda (Thomas Kretschmann), zdá se že je vše ztraceno. Hosenfeld však nalezne pro Szpilmana slitování, něco totiž miluje více než říši. Tou láskou je klavír.

Film získal Oscara za režii, herce v hl. roli a scénář.

 

 Mnichov:

“Co jsou zač ti, které zabíjíme?”

Ačkoli tento film není z období 2. světové války a holocaustu, dokazuje, že nenávist vůči židům tímto obdobím neskončila. Režisér Steven Spilberg se rozhodl zfilmovat skutečnou událost letních Olympijských her 1972. V Mnichově se tehdy udál masakr izraelských sportovců, který měla na svědomí palestinská teroristická organizace Černé září. Tehdejší premiérka Golda Meirová se rozhodla, že tento čin nesmí zůstat nepotrestaný. A proto bylo vytvořena pětičlenná skupina, která má za cíl zlikvidovat všechny strůjce mnichovského masakru. Do čela skupiny je postaven příslušník tajné služby Avner (Eric Bana), který má pod sebou řidiče Steva (Daniel Craig), padělatele Hanse (Hanns Zischler), odborníka na výbušniny Roberta (Matthieu Kassovitz) a čističe Carla (Ciaran Hinds). Po čase je však stihnou otázky, které se stále důrazněji derou z jejich podvědomí. ,,Co jsou zač ti, které zabíjíme? Lze jejich vraždy ospravedlnit? Zabrání jejich smrt dalšímu teroru?´´

 

Musíme si pomáhat:

Jaké to je ukrývat židovského uprchlíka?

Vybrala jsem i jeden film z české ,,dílny´´. Režisér Jan Hřebejk se rozhodl zaměřit na další z pohledů na 2. světovou válku. Tentokrát nás zavede do domácnosti  manželského páru, která u sebe ukryje židovského uprchlíka. Hrdinou je maloměstský úředník Josef Čížek, který žije v bezdětném manželství s Marií. Během války jim život stále narušuje čechoněmecký kolaborant Prohaska, který Marii nadbíhá a neustále k nim chodí na samozvané návštěvy, což manželům ukrývajícím uprchlíka přidělává mnoho problémů. Do filmu jsou zařazeny i komediální prvky, které slouží pro odlehčení tíživé životní situace a vyobrazení poměrů v tehdejším protektorátu a chování mnohých lidí ve stylu ,,Kam vítr, tam plášť´´.

Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

 

Výčet Oscarových sošek v článku jen dokazuje, že tyto filmy je dobré vidět a nezapomenout na jejich poselství. A který válečný film je ten váš, při kterém vám mrazí i malíčky u nohou?

 

Zdroj: csfd.cz

Foto: wikipedie.cz, bestmoviesbyfarr.com, impawards.com, dvdklub.cz, vilnaghetto.com

Podobné články

Jak napsat dobrou úvahu?

Mnoho studentů si myslí, že úvaha se řadí mezi ty nejlehčí slohové útvary. Jenže mnohdy se do svýc...