5 obrazů horkého léta, které byste měli znát

TÉMA MĚSÍCE: Hot summer

Jak zobrazovali oblíbené roční období ti nejvetší umělci? Pojďte se podívat do malé galerie vyletněných pláten!


1. Édouard Manet – Snídaně v trávě, 1863

Ano, dokonalá letní idylka pro vybrané vrstvy. Manet byl ale za toto dílo velmi odsuzován. To proto, že si milovníci umění brali osobně zobrazení vážených mužů vedle nahé dívky. Tato představa je pobuřovala. Jeden kritik dokonce napsal: “Pan Manet má předpoklady k tomu, aby ho odmítla kterákoli porota na světě.” Tak podívejme, jak to dopadlo. Dovolil by si dnes někdo odmítnout snad jen jeden tah štětce Édouarda Maneta?

Édouard Manet - Snídaně v trávě

 

2. Auguste Renoir – Houpačka, 1876

Tento též francouzský malíř byl jednou z největších osobností impresionismu. V jeho dílech převládaly radostné, slunné barvy a letní náměty a nejinak je tomu u obrazu Houpačka, který dnes můžeme vidět v Musée du Jeu de paume v Paříži. Zde zobrazená nádherná hra světla přímo láká k horké letní procházce!

Auguste Renoir - Houpačka

 

3. Paul Gaugin – Tahitské ženy, 1891

Tahiti, to je pro léto skoro synonymum. Francouzský postimpresionistický malíř Paul Gaugin se tam měl možnost na nějaký čas podívat, a to i přes svůj nelehký život. Z jeho cesty vzniklo velké množství maleb, které byly plné tamní atmosféry a … domorodých žen…

Paul Gaugin - Tahitské ženy

 

4. Vincent van Gogh – Odpočinek, 1890

Nizozemského umělce van Gogha nejspíše není nutné představovat. Kdo by neznal jeho eskapádu s uchem? Raději se ale podívejme na jeho horký obraz Odpočinek. Něco více letního v jeho tvorbě najdeme jen těžko. Vzduch je jako horký fén, sláma div nehoří…  

Vincent van Gogh - Odpočinek

 

5. Georges Seurat – Koupání v Asnières, 1883 – 1884

A ten nejlepší relax na konec. I když je tento obraz přeci jen trochu ponurý a melancholický, má něco do sebe. Nejraději bych do něj jednoho chladného rána vstoupila a nechala se unášet takzvanými “smetávanými tahy štětce”, jak se tento styl malby nazývá.

Georges Seurat - Koupání v Asnières

 

Který z uvedených obrazů se vám líbí nejvíce? Napište nám to pod článek nebo na facebook!

 

foto:  ceskatelevize.cz, ibiblio.org, odaha.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...