5 originálních nápadů – INSPIROVÁNO KNIHAMI

Tajemství originality spočívá v ukrytí zdrojů inspirace. Ale jak ukrýt knihu? Podívejme se na nápady, jejichž zdroj inspirace zaručeně poznáte!

1) Literární lavičky – Istanbul, Turecko

Znáte rčení – ležet v knihách? Myslím si, že u pořádných knihomolů není o toto rčení nouze. Ale zkoušeli jste někdy sedět v knize? Určitě ne! Pokud byste toužili po tomto nevšedním zážitku, stačí si koupit letenku do Istanbulu a nic vám nebrání v pohodlném (no, to zvažte sami podle materiálu) sezení v knihách. Autobusové zastávky tohoto města jsou plné otevřených knih lákajících k posazení.  Istanbul se tímto činem snaží prosadit svých 18 nejznámějších tureckých básníků a zároveň zapůsobit na srdce náruživých čtenářů, která jistě zaplesají stejně jako to moje, když spatří něco takového.

 2) Francouzská národní knihovna – Paříz, Francie

Tato knihovna vás vítá doslova s otevřenou náručí! Nebo spíše deskami? Čtyři věže, které ukrývají něco přes 13 milionů knih a dalších objektů, jsou totiž postaveny do tvaru písmene L a připomínají tak rozevřené knihy. Tato impozantní stavba lemuje břeh řeky Seiny už od roku 1998 a stala se symbolickým pomníkem mandátu prezidenta Mitteranda. Mezi původními 4 návrhy byl i projekt Jana Kaplického, avšak vítězem se nakonec stal 36 letý D. Perrault. Možná, že vám přijde nápad postavit knihovnu ve tvaru otevřené knihy trochu neoriginální, ale přece jenom, co by se hodilo víc než náruč literatury?

3) Dámská kabelka – všude na světě

Pamatujete si na článek, který jsme vám přinesli nedávno? Využití staré knížky nebo naopak té, bez které nemůžete žít? Ano, i kniha se dá proměnit v originální, nápaditý a vkusný doplněk. Stačí najít tu, která má nejhezčí nebo něčím ojedinělý obal, vypreparovat stránky, sehnat látky, lepící pistoli a pustit se do díla. S trochou šikovnosti budete mít za pár minut skvělou tašku, kterou Vám každý bude závidět. A pokud ne, alespoň se pobavíte a určitě najdete i jiné využití pro tento úložný prostor.

4) Jako nábytek – kdekoliv

Máte tolik knih, že už ani vaše knihovna není schopna je pojmout? Co takhle udělat si z nich nábytek? Kreativitě se meze nekladou! Stavějte, skládejte, vršte, a pokud se budete držet hesla, že každá stavba musí mít pevný základ, jsou knihy tím nejlepším stavebním materiálem. Zkuste dva malé komínky a na to skleněnou desku – pěkný konferenční stolek, nemyslíte? A co třeba, když vám předvánoční shon nedovolí sehnat nějakou urostlou jedličku či pěkně prorostlý smrček? No co! Využijte knih a postavte si svůj vlastní stromek třeba s autory klasické literatury.

5) Hudba, filmy, život

Knihy inspirují nejen jako hmotné „předměty“, ale i samotné příběhy v nich se staly podnětem pro druhé. Například slavný román magického realismu Sto roků samoty se objevuje v písni Papírová hyena od pardubické skupiny Vypsaná fixa. Filmy, které jsou natočeny podle knih, to je klasika, málokterý film vznikl bez knižní předlohy. A koneckonců, knihy jsou všude v našem životě. Pojmenováváme své mazlíčky jmény papírových hrdinů, snažíme se žít tak, jak jsme četli, a občas vyzkoušet i pár ztřeštěností, které nás nadchnou.

Znáte ještě něco, co bylo inspirováno knihou nebo jejím příběhem? Podělte se o to s námi v komentářích nebo na facebooku!

Foto: phil.muni.cz;ikaros.cz;kyuba.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...