Abstraktní umění – hnutí, které nikdy neskončilo!

Co má op-art, tachismus, neoplasticismus, kinetismus a minimalismus společného? Abstrakci, která stále hýbe uměleckým, architektonickým a designovým světem.

Co si však pod pojmem abstraktní umění máme představit? Roku 1910 nastoupilo nejdiskutovanější hnutí, jež nikdy doopravdy neskončilo. Svět spatřilo abstraktní umění. Abstraktní umění je něco pomyslného a neskutečného, nezobrazuje  žádné skutečné postavy či krajinu. Samo abstraktní umění využívá barvu, barevnou plochu, linii a pohyb. Každá abstraktní malba k  nám promlouvá, kdy v ní můžeme spatřit umělcovy pocity a přání, které nám prostřednictvím svého díla předkládá.

Mondriann, Grey

Abstraktní malbu jako takovou můžeme poznat díky barevným skvrnám, geometrickým obrazcům a liniím. Umělečtí velikáni tohoto hnutí jakými byli Mondrian, Kupka, Pollock a mnozí další opouštějí tradici konvencí a zaběhlých pouček, a nechávají projevit svoji duchovní svobodu. A tak bychom mohli toto hnutí definovat jako náhodné, experimentální a hravé umění.

František Kupka, Prisme

Jedním z nejznámějších umělců, již se řadí mezi velikány tohoto hnutí je angloamerický umělec Jackson Pollock. Jeho nejznámější tvorba začala díky zcela náhodnému ukápnutí barvy na čisté plátno, a tak se stalo, že na svět přišel zcela nový a unikátní umělecký styl, a to drip painting. Drip painting se nezaměřuje na kompozici jako mnohé ostatní techniky, ale naopak díky simultárně smíchaným barvám a jejich plastickému střídání společně se silou energie a barevnou bujností tak utváří zcela jedinečný způsob tahů. Pollockovy malby představují živelný a nespoutaný projev, vycházející z hlubin jeho vlastního podvědomí inspirace.

Jackson Pollock, Number-8

Abstraktní umění tak nechává prostor pro vlastní fantazii, kdy každý divák ač chce či nechce je vtahován do umělcovy tvorby. Avšak nejdůležitější na tomto směru není umělecké dílo, ale především samotný proces . Abstraktní pohled se neomezuje výlučně jen na malířství. Abstrakce se stala vůdčím fenoménem přinejmenším celé epochy a inspirovala řadu dalších oblastí umění či architektury a designu. Umělec tak nabízí divákům prostřednictvím svého díla zcela nové představy.

 

Foto: http://commons.wikimedia.org, Piet Mondrian Biography, tn.nova.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...