Během války dívky vedly nelegální fotoateliér

Pozvánka na dokumentární výstavu v Leica Gallery.

Foto OKO dokumentuje tvorbu sester Stáni Fleischmannové (*1919) a Olgy Houskové (*1919), dcer Rudolfa Jílovského, člena legendárního kabaretu Červená sedma. Dvojčata Jílovské byly po své matce Staše velmi emancipované a na svou dobu pokrokové. Často samy cestovaly stopem po Evropě a pořizovaly portréty jak obyčejných, tak slavných lidí. Rodina patřila ke vzdělané elitě a udržovala styky mimo jiné s Adolfem Hoffmeisterem, Franzem Kafkou, Jiřím Voskovcem, Toyen či Lubomírem Štýrským.

André Breton, Staša Fleischmannová.

Ještě během studia fotografie na střední škole se v roce 1938 rozhodly založit vlastní ateliér v mansardě Topičova nakladatelského domu, kde se soustředily na portrétní fotografii. V jejich ateliéru vznikly podobizny ikon tehdejší doby, jakými například byli Milena Jesenská, Julius Fučík, Josef Taussig, Karel Čapek.

Karel Čapek, Staša Fleischmannová, Olga Housková.

Staša se provdala za Žida, proto po pár letech po začátku války emigrovali do Francie, kde se dále věnovala své fotografické tvorbě a kolážím a přenechala ateliér své sestře, která se o něj starala až do roku 1949, kdy bylo soukromé podnikání nadcházejícím režimem zakázáno. Olga si vzala herce Karla Housku; ten působil v Divadle na Vinohradech, kde Olga začala fotit.

Fotografie OKO, Staša Fleischmannová, Olga Housková.

Výstava je pojata spíše dokumentárně. Začíná portrétem dívek z jejich dětství, nadále nám předkládá útržky z jejich rané tvorby a interiéru ateliéru. Dále se pak díla rozdělí, tak jako se rozdělily i jejich cesty. Jedna část je věnována Olze a jejímu fotografickému angažmá v divadle, další pak ukazuje Stašinu exilovou tvorbu.

V loděnici, Staša Fleischmannová.

Výstava trvá až do 14. června. Otevřeno je od pondělí do pátku, 1021 hod, o víkendech 1420 hod.

 

Přijde vám zajímavá nelegální válečná tvorba? Podělte se o tom s námi na našem Facebooku!

 

Foto: Leica Gallery, Staša Fleischmannová, Olga Housková

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...