Breaking Bad: Jak moc zlý je Walter White?

Fanoušci cenami ověnčeného seriálu se konečně dočkali. Breaking Bad v polovině července odstartuje svou pátou sérii.

Výtečný seriál z americké produkce se za velkou louží krátce po uvedení stal absolutním hitem. Na kontě má dvacet šest významných cen a dalších dvaatřicet nominací. Na prestižní Emmy byl nominován desetkrát, z toho šestkrát zvítězil.

Nešťastná česká produkce

Překlad původního jednoduše výstižného „Breaking Bad“ na české „Perníkový táta“

snad musel vzniknout po požití podobně nepatřičné látky, jakou je metamphetamin.

V Česku však zůstal širším publikem nespravedlivě nepovšimnutý. Možná kvůli neobyčejně nevhodné vysílací době. Páteční večer na Nově Cinema nikdy nemůže být šťastná volba pro seriál, jehož cílové publikum tvoří mladí lidé. Nebo možná kvůli zoufale špatnému překladu názvu seriálu, jenž zvedá mandle nejednomu českému fanouškovi. Překlad původního jednoduše výstižného Breaking Bad na české Perníkový táta snad musel vzniknout po požití podobně nepatřičné látky, jakou je metamphetamin. Právě metamphetamin, tedy pervitin, česky prostě perník, je důvod onoho „breaking bad“, tedy příběhu, kterak se ctihodný středoškolský učitel na šikmou plochu dostal.

Walter White & Jessie Pinkman

Kterak se středoškolský učitel na šikmou plochu dostal

Ale nechme kritiku překladu diskusím na filmových serverech a zaměřme se na samotný seriál. Ten totiž v záplavě televizní zábavy všech barev, tvarů a chutí neobyčejně vyniká. Středoškolský učitel a zároveň geniální chemik Walter White (Bryan Cranston) celý život intenzivně nevyužívá vlastní potenciál. S hypotékou na krku, pubertálním synem po mozkové obrně a manželkou čekající dalšího, neplánovaného potomka onemocní neoperovatelnou rakovinou plic. Rozhodne se vylézt z pod pantoflu, bojovat s vlastním osudem i s krizí středního věku a zabezpečit svou rodinu. Ovšem poněkud obskurní formou. Za pomoci drogově závislého mladíka Jessieho Pinkmana (Aaron Paul) začne vařit pervitin.

Walter White s rodinou

Opravdu chcete fandit Waltu Whitovi?

Zdánlivě průhledná zápletka se však každým dílem vyvíjí těžko předvídatelným směrem. Jinými slovy nemá smysl se pokoušet odhadovat děj. Příběh na pokračování bez časových proluk v ději mezi epizodami i sériemi, skvěle napsané hlavní postavy, syrové prostředí, napětí, že by se dalo krájet a zprvu nepatrný, plíživý, ale stále silnější nepříjemný pocit v žaludku, že hlavní postavě Walteru Whitovi už nemůžete dál fandit, zaručí, že zůstanete přikováni k obrazovce u každé ze šestačtyřiceti epizod celkem čtyř sérií, aniž byste se začali nudit. A na pátou sérii nemusíte čekat dlouho. Americká AMC ji uvede už 15. července. Dozvíme se v ní, jak moc zlý je Walter White?

 

Foto: www.amctv.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...