Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů

Klasické dílo z 18. století si zachovalo svůj punc i dnes. Komedie, která nenechá žádného čtenáře chladným.

Z 18. století? Mnoho z vás se zalekne při pomyšlení, že by měl číst něco tak starého, tak nudného. Jenže Sluha dvou pánů je opravdu nadčasové dílo, které baví po mnoho let. Dokazují to diváci, kteří divadelní podání zuřivě vyhledávají, ale taky studenti, kteří si toto dílko s radostí volí jako maturitní četbu.

Poznejte autora

Krasavec té doby.Byť byl v pozdějším věku označen za věrného francouzského občana a republikána, jeho srdce patří Itálii. Je to jeho rodná země, která dala jeho literárním počinům domov. Tím mám na mysli dobu, děj, atmosféru a mnohdy skutečně žijící postavy, kterými se autor nechal inspirovat. Ke Goldonimu se neodmyslitelně pojí commedie dell´arte a jeho přístup, kterým si dovolil tuto formu pozměnit. V životě si toho zkusil mnoho. Pracoval v advokacii, diplomacii, jako tajemník, později se stal ředitelem divadel v Benátkách i Janově. Na stará kolena odjíždí do Paříže, kde se stává učitelem a vychovatelem královských dcer. Působil na dvoře Ludvíka XV, pak Ludvíka XVI. Pobírá penzi z dvorského rozpočtu, avšak na sklonku života je mu penze zastavena. Carlo Goldoni, velikán, který se naučil číst ve čtyřech letech a svou první hru napsal v devíti, umírá v chudobě.

Pusťte se do čtení

Sluha dvou pánů.Abyste se stali dobrým sluhou je potřeba být oddaným pomocníkem. Ale co když se máte, nebo raději chcete stát rovnou sluhou dvou pánů?! Ona oddanost vás v mžiku opouští a nahrazuje ji vychytralost, obratnost a hlavně mazanost. Právě takový je Truffaldino, sluha dvou pánů. Sám netuší, že jeden z jeho pánů je dívka převlečená za muže a jeho nadřízení se znají více než dost. Může se zdát, že Truffaldino všechno pokazí. Ať už je to mrtvý Florindo v očích Beatrice, nevěrná Klárka a zhrzený Silvio nebo jeho jediná, uražená láska Smeraldina. Dá to zase do pořádku? Příběh má rychlý spád plný nečekaných zvratů, obratů, přemetů a popletů. Zápletka vás udrží napjaté až do samotného konce. Nemůže se stát, že byste, leč nedopatřením, při čtení přeskočili jediný řádek. Nemůže se stát, že by vás kniha nepobavila. Nemůže se stát, že si ji nezamilujete. A nakonec se ukáže, že to není Truffaldino, kdo má v příběhu hlavní roli, ale láska. A z lásky člověk dokáže velké věci.

Vyrazte do divadla

Inscenace se v repertoáru Národního divadla objevuje více než patnáct let. Velkou zásluhu na tom má Miroslav Donutil, který dokáže ztvárnit Truffaldina téměř božsky. K velké oblibě se těší televizní záznam právě s tímto hercem. Od roku 2004 se Sluha dvou pánů hraje například ve Slezském divadle v Opavě, stejně tak i další významné Goldoniho dílo – Poprask na laguně.

Přečtěte si ukázku

Truffaldino: „No není to paráda? Tolik sluhů hledá pána a já mám hnedka dva! Ale co si teď počnu? Sloužit dvěma pánům, to přeci nejde. Že ne? A proč ne? Nebyla by to krása, sloužit oběma, pobírat dva platy a dostávat dva obědy? Byla by to krása a ne, že ne, kdyby na to teda nepřišli. A i kdyby na to přišli, co se mě může stát? Nic. Když mě vyhodí jeden, zůstanu u toho druhého. Na mou duši, já to zkusím! A kdyby to jenom jeden den vydrželo, zkusím to! Už za tu zkušenost to stojí. A jde se na to, napřed pro poštu, pro oba dva!“ 

 

Znáte a máte rádi toto dílo? Napište nám na náš Facebook!


Carlo Goldoni – Sluha dvou pánů 1. vyd. Praha: Artur, 2009. 125 s. ISBN 978-80-7483-007-5.

 

Foto: artur.cz, Wikipedia.org, narodni-divadlo.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...