Chudý student aneb jak šetřit kapesné!

Snažíte se usilovně šetřit, a přesto vám neustále zůstává prázdná peněženka? Přinášíme vám skvělé tipy, díky kterým můžete začít šetřit efektivně.

Plánujete koupi nového notebooku nebo mobilu? Motivace je u šetření velmi významným faktorem. Jestli nešetříte na nic konkrétního a odkládáte si peníze na horší časy, budete to mít mnohem složitější. Konkrétní plán je výrazně efektivnější. Připravte si reálný postup na co a za jak dlouho chcete našetřit a poctivě ho dodržujte.

Počítejte a zapisujte

Měsíc si zapisujte všechny své výdaje a příjmy. Při nákupu si schovávejte účtenky, ať na nějakou položku nezapomenete. Na konci měsíce seznam znovu projděte. Jasně z něho vyčtete, za co utrácíte zbytečně a co potřebujete nutně. Seškrtejte zbytečné výdaje a příští měsíc už bude výsledek mnohem veselejší. Postupně si vytvořte měsíční rozpočet a držte se ho. Vyčleňte si peníze na jídlo, kosmetiku, zábavu, školu a další potřebné věci. Takto udržíte své utrácení na uzdě.

Počítejte a počítejte, co vás přijde levněji. Vlak, nebo autobus? Vaření, nebo menza? Koupě knihy, nebo registrace v knihovně? Všechny své položky podrobte důkladné analýze, také ale mějte na paměti, že někdy jsou příliš levné věci velmi nekvalitní, k tomuto kompromisu se rozhodně neuchylujte.

Ilustrační foto.

Vaříme a pečeme

Je-li alespoň trochu možné, zkuste si vařit. Neutrácejte zbytečně za polotovary, které se dají připravit za pár minut, jsou předražené a nedají vašemu tělu potřebnou výživu. Příprava kuřecího rizota není náročná a vydrží vám na několik obědů nebo večeří. Zavítejte do naší sekce Gourmet nebo na kuchařské weby, najdete tam velký výběr receptů vhodných i pro začátečníky.

Kafíčka s kamarádkami nebo pařby v místním klubu samozřejmě propásnout nemůžete. I při tom ale myslete na svoji peněženku a s utrácením to nepřehánějte. Na zábavu si vyčleňte určité množství peněz, které nepřesáhnete.

Každá kačka dobrá

Pokud rádi chodíte do fitka, popřemýšlejte, zda by nebylo ekonomičtější a zdravější zaběhat si v místním parku než na běžícím pásu. Doma se dá vymyslet dost efektivních cviků, také můžete cvičit podle videa, nebo tančit na oblíbené písničky. Možností je nespočet a hodina ve fitku je ušetřená.

Sežeňte si brigádu, která by vyhovovala vašemu časovému rozvrhu. Může se jednat jen o pár hodin týdně. I přes internet se dá sehnat slušný přivýdělek a práci si pak můžete rozvrhnout přesně podle vašich potřeb.

 

A na co šetříte vy? Máte nějaké tipy, jak našetřit co nejrychleji? Těšíme se na vaše příspěvky.


Foto: freestockphotos.biz

Podobné články