Polovina zaměstnavatelů dává bod za ovládání umělé inteligence (AI)

Vezme nám AI práci, nebo nám v ní bude pomáhat? Jaká je budoucnost soužití v pracovních věcech...
Umělá inteligence

Znalosti uchazečů o práci v oblasti umělé inteligence považuje za přínosné 48 % zaměstnavatelů, vyplývá z online průzkumu personální agentury Předvýběr. Mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů, ředitelů a personálních šéfů firem. Každý druhý zaměstnavatel dává bod za ovládání AI v praxi.

„Nadpoloviční většina firem přitom už sama nějak umělou inteligenci využívá,“ dodává František Boudný, šéf personálky. Konkrétně jde o 56 % respondentů a dalších 22 % se k tomu chystá. Naopak zbývající pětina o zapojení AI neuvažuje.

Největší přínos pro firmy prý představuje umělá inteligence ve zjednodušení administrativy (47 %) a zpracovávání dat (42 %). Významným pomocníkem je také v kreativní tvorbě (37 %) a při zpracovávání rešerší a analýz (26 %). Šestina firem využívá AI ke komunikaci se zákazníky a stejně časté je i využití pro programování, desetině podniků pomáhá umělá inteligence i se školením zaměstnanců.

AI už teď zjednodušuje práci a zvyšuje produktivitu

Všichni respondenti se shodli na tom, že umělá inteligence zjednodušuje práci lidí. Podle 69 % z nich má vliv na vyšší produktivitu, osm procent účastníků průzkumu dokonce uvedlo i snížení nákladů.

„Řešíme-li dnes nějaký problém, ptáme se, zda by nám s tím nemohla pomoct umělá inteligence,“ potvrzuje Marek Vinecký, jednatel společnosti McLED. „Umělá inteligence umožní být efektivní, nahradí některou lidskou práci a stane se přirozenou součástí pracovního i mimopracovního života,“ míní Petra Vachtová, country manažerka firmy Stabilo.

AI a její využití

V žádné z firem, která nasadila umělou inteligenci, to nevedlo ke snížení počtu zaměstnanců. A to je něco, co nás zajímá. Zvláště proto, že studenti i ostatní lidé nechtějí o svou práci přijít, nežijeme přeci v době průmyslové revoluce a doufáme, že nebudeme stroje (zde myšleno umelou inteligenci) ničit z obavy před nezaměstnaností. Lepší je ji využít pro náš prospěch a naučit to i ostatní.

Zdroj: tisková zpráva predvyber.cz


Jestli máte rádi úvahy o budoucnosti a spekulujete o tom, co všechno AI jednou dokáže, co takhle povzbudit představivost nějakým sci-fi filmem. Ne všechny sice dopadnou dobře, ale k zamyšlení nás určitě donutí.

Podobné články