Čím nás ještě může překvapit Máj?

Májová příroda, poletující motýlci a veselé švitoření ptáčků. To je Máj! To je láska!

Myslím, že snad každý z nás dokáže přednést úvodní slova básně o nešťastné lásce Viléma a Jarmily. Také víme, že autorem veršů je Karel Hynek Mácha. Ačkoliv romantik Mácha zemřel velmi mlád, tak za svůj život stihl procestovat velkou část Evropy. Navíc rád vyhledával opuštěné hrady, na kterých nocoval v očekávání, že se snad setká se sborem duchů nebo jinými strašidly. Zajímavé jsou také úryvky z jeho šifrovaného deníku, ve kterém popisuje své milostné představy a zkušenosti.

Jak vypadal?

Karel Hynek Mácha byl podle všeho velmi pohledný mladý muž snědé pleti. Byl štíhlé postavy, ale dostatečně silný. Tvář měl polodlouhou, což podtrhovalo i jeho vysoké čelo. Avšak jeho tmavomodré oči se na svět dívaly smutně. Navíc pod pravým okem utrpěl zranění, po kterém mu zůstala na tváři jizva.

Šibeniční vrch.

Pro svou báseň Máj se nechal inspirovat dávným příběhem, který se odehrál někdy v osmnáctém století v okolí Doks. Krajina a malebné okolí Bezdězu Máchu velmi přitahovala. V měsíci květnu, patrně za vlády Marie Terezie, došlo k otcovraždě. Otcovrahem byl jistý Hynek, kterému otec bránil ve vztahu s obyčejnou dívkou z kovářské rodiny. Hynek si nenechal mluvit do svého milostného života, a tak otce pravděpodobně zabil. Hynek byl uvězněn a následně odsouzen k trestu smrti lámáním v kole.Také postava loupežníka Viléma má reálný předobraz v postavě jistého severočeského loupežníka, se kterým se Mácha mohl setkat i osobně.

Tulácký život

Karel Hynek Mácha se rád šatil. Mimojiné ovládal i hru na kytaru a zpíval, což patřilo k jeho způsobu života, protože velmi rád cestoval a často i s přáteli. Ke své přítelkyni Lori Šomkové, která pracovala jako herečka, měl velmi intimní vztah a snad také sadomachistické sklony. Byl velmi žárlivý, prý dokonce žárlil na samotného Josefa Kajetána Tyla, který Lori jednou doprovázel. Není se čemu divit, že Josef Kajetán Tyl pak patřil mezi první kritiky Máchovy básně, která podle něj nebyla dostatečně vlastenecká.

Jak se vám líbilo filmové zpracování?

Byl Mácha ateista? Ano! V básni se neobjevují žádné křesťanské motivy. Vilém nevěří v Boha, neobrací se k němu a nažádá ho o pomoc. Tuší, že po smrti nic není. Jen ticho a prázdno. V závěru díla, kdy se schyluje k popravě, tak Vilém se od kněze odvrací.

Máchův Máj je nadčasovým dílem. Jako každý rok se nám vybaví ve spojení s oslavou prvního máje. Vždyť i Rudolf Hrušinský ve filmu Vesničko má středisková podlehne krásným veršům a zapomene na okolní svět, což má za následek jeho další nehodu.

Tak ať nám svítí na první květnový den sluníčko a ať jste i nadále šťastně zamilovaní nebo ať konečně najdete svého vysněného partnera.

Foto: csfd.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...