Cimrman jako český fenomén

TÉMA MĚSÍCE: Všude dobře, doma nejlíp

Nevěřím, že v Česku existuje jediný člověk, který nezná českého genia. Jeho hry způsobují dlouhotrvající záchvaty smíchu, hlášky z jeho dramat v češtině zcela zdomácněly. A nejhorší jsou trpaslíci, ti vám vlezou všude. Nuda, nuda, šeď, šeď. Já bych si s dovolením vzal. Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, akorát tam vzadu, to je výjimka, tam sedí dva blbečci vedle sebe.

Jeho zrod byl vpravdě pohnutý. V roce 1966 se poprvé schází Jiří Šebánek, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a Miloň Čepelka s nápadem založit divadlo, které by navazovalo na poetiku tehdy známé Nealkoholické vinárny u Pavouka. V průběhu přípravy jsou přizváni i další tvůrci a těsně před Vánoci je poprvé oznámen nález truhly s dílem Járy Cimrmana. Už po třech letech se ale kvůli uměleckým neshodám štěpí skupina na dvě a Jiří Štěbánek odchází s několika dalšími a zakládají Salón Cimrman. Ten však nikdy nedosáhl slávy jako divadlo.

První hrou se stal Akt, který následovalo Vyšetřování ztráty třídní knihy. Před třetí Vraždou v salonním kupé byla uvedena ještě hra Domácí zabijačka z pera Jiřího Šebánka, která se však spolu s ním po krátké době stáhla z repertoáru.

Hra Záskok získala cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 1994 a poslední České nebe získalo Cenu Divadelních novin a Cenu Sazky. Smoljak a Svěrák získali medaile od prezidenta. Ale co je důležitější, hry které se hrají už čtyřicet let, stále vyprodávají hlediště Žižkovského divadla Járy Cimrmana a do nedávna byli lidé kvůli nim ochotni stát dlouhé fronty v brzkých ranních hodinách jen proto, aby mohli legendární tvůrce vidět naživo. U jednoho z nich už se nám to bohužel nepodaří, 6. června 2010 nás Ladislav Smoljak navždy opustil.

Jejich hry jsou naplněny jedinečným českým humorem, který se nedá přeložit. Zkuste svému kamarádovi z Turecka či Velké Británie vysvětlit, že v anketě Největší Čech zvítězil fiktivní univerzální vědec a dramatik Jára Cimrman. Zkuste mu vysvětlit, že nejhorší jsou trpaslíci. Já to zkoušela, ale neuspěla jsem. Za prvé proto, že tento fenomén je prostě nevysvětlitelný a za druhé proto, že už u druhé věty jsem se začala smíchy lámat v pase, protože takové účinky na mě má pouhá vzpomínka na Čecha z Vídně.

Viděli jste někdy Cimrmany naživo? Znáte někoho, kdo je nemiluje? Která je vaše nejoblíbenější hra a kterou hlášku používáte v denní konverzaci? Vzpomínejte s námi skrze komentáře.

Foto: Google

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...