Čtyři osudové ženy Ernesta Hemingwaye

Chcete nahlédnout do soukromí Ernesta Hemingwaye a seznámit se s jeho ženami? Čtěte dále!

O tom, že je Ernest Hemingway pan spisovatel, není pochyb. Věděli jste ale, jak velkými osobnostmi byly jeho ženy? Díky beletrizovanému životopisu Paní Hemingwayová, který vydalo nakladatelství Metafora, vám už nebude ani jedna ze čtyř osudových Ernestových žen neznámá.

Paní Hemingwayovou napsala mladá spisovatelka Naomi Wood, která pochází z New Yorku a vystudovala obor tvůrčí psaní. Když se rozhodla o Hemingwayovi psát, odhodlaně prošla všechny možné dokumenty a vzpomínky na jeho ženy, aby s jejich pomocí mohla vytvořit jejich fiktivní příběh.

Jméno, po němž touží každá

Ernest Hemingway je v knize Paní Hemingwayová prezentován hlavně jako milovník žen. Jeho první žena se jmenovala Hadley a s Ernestem se seznámila, ještě když byl chudý a neznámý. Proslavila se tím, že jednou nešťastnou náhodou ztratila kufr s jeho dosavadním spisovatelským dílem.

Naomi Wood: Paní Hemingwayová.

Hadley ale brzo nahradila její nejlepší kamarádka přezdívaná Fife. Všechny Ernestovy vztahy totiž měly stejný průběh – zamiloval se, oženil se, zamiloval se znova, rozvedl se a netrvalo to dlouho a byla další svatba. Hadley, Fife a Ernest spolu trávili každou volnou chvíli a v začátcích by jeho ženu ani zdaleka nenapadlo, že bude svou nejlepší kamarádkou brzy nahrazena. Rychle se ale schylovalo k tragickému okamžiku volby a Ernest si zvolil Fife.

Netrvalo to ale dlouho a na obzoru se zjevila další múza – Martha, válečná zpravodajka, s níž Ernest prožíval ty nejtragičtější chvíle na frontě. Poslední paní Hemingwayovou byla Mary, žena, která se jako jediná stala opravdovou vdovou po panu Hemingwayovi.

Dokonalý začátek, tragický konec

Kniha je rozdělena do čtyř částí, z nichž každá představuje jednu ze spisovatelových manželek. Vyprávění je tak přesvědčivé, až má čtenář pocit, že autorka všechny hádky, nevěry i vášně zažila na vlastní kůži. Poznáváme tak Ernesta nejen z té dobré stránky, ale i z té špatné, v níž se jeví jako opilec, sukničkář a chvílemi i tyran. Přestože bystrý čtenář asi tuší, že se každou otočenou stranou blíží k tragickému konci, stále hloub se noří do Ernestova neuvěřitelného života plného vášní a lásek a přeje si, aby nikdy neskončil.

Druhá Ernestova manželka Fife.

Vzhledem k tomu, jak je kniha útlá, v ní není ani jediné slovo navíc, a tak je vyprávění dynamické a živé. Každá ze čtyř částí knihy je rozdělena do několika dalších kapitol, které ale překvapivě nejsou řazeny chronologicky, a tak se s Ernestovým vztahem s tou či onou ženou seznamujete třeba od jeho smutného konce po dokonalý začátek. Paní Hemingwayová je opravdu čtivá kniha, na níž by bylo velmi obtížné najít chybu. A tak ji doporučuji každému, jak ženám, které se na chvíli také chtějí stát Paní Hemingwayovou, tak i mužům, kteří chtějí poznat svého oblíbeného autora.

Ukázka z knihy

„Odložil rukopis a přišel k ní. Oheň za ním mu zatemnil obličej, takže neviděla, jak se tváří. Zvedl její ruku a vypadal, jako kdyby ji chtěl zlomit, ale místo toho přitiskl ústa na knoflík na zápěstí a zůstal tak. Hadley v ložnici za zdí zakašlala a Ernest její ruku pustil a vrátil se ke své židli, zahleděl se do ohně a vypadal vystrašeně a opuštěně. Dlouho jen tak seděli a nikdo nic neříkal. Potom Fife začala tlumeně mluvit o záhadě jejich ztraceného kufru a Ernest připustil, jak hořce kvůli chybě své manželky stále truchlí. Ach ano, Fife věděla, že v pekle mají speciální místo pro ženy, které tohle udělají jiným ženám.“

 

Už jste četli Paní Hemingwayovou? Diskutujte o ní zde nebo na Facebooku!

 

Naomi Woodová – Paní Hemingwayová. Praha: Metafora, 2014. 276 s. ISBN: 978-80-7359-408-4.

 

Foto: Wikimedia.org, Dominika Sladká – StudentPoint

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...