Dálkové studium: Poznejte klady a zápory

Máte nárok na studentské slevy? Platí stále status studenta? A jak je to s placením studia? Čtěte dál a vše potřebné se dozvíte.

Jste absolventem střední školy a rádi byste nastoupili na vysokou školu, avšak nevíte jakou formu studia si zvolit? Zda se přihlásit k dennímu nebo raději k dálkovému studiu?  Stali jste se čerstvými bakaláři a uvažujete o nástupu do práce, ale zároveň pokračovat v navazujícím studiu?  Připravili jsme si pro vás článek, kterým chceme upozornit na výhody a nevýhody dálkového studia. Mezi studenty se často šíří řada mýtů a polopravd. Odhalte s námi opravdové klady a zápory vysokoškolského studia na dálku.

Jak je to s placením a slevami?

Za standardní délku dálkového studia se NEPLATÍ, ale pokud nepracujete, musíte si sami platit sociální a zdravotní pojištění – 1080 Kč měsíčně. Pozor! Pokud jdete studovat dálkově po neúspěšném denním studiu, počítá se vám do délky studia i předchozí rok. Maximum bez placení je standardní doba + 1 rok. Bakalářské studium můžete studovat 4 roky zdarma. Každý další rok musíte platit školné, které se na vysokých školách různí.  Tzv. dálkaři ztrácejí také statut studenta a s ním také veškeré studentské slevy.

Platí se za dálkové studium? Ne, ALE...!       Foto: Pavel Šidla

Výhody dálkového studia

Studium je méně časově náročné, co se docházení do školy týče. Výuka probíhá většinou o víkendu přibližně 2x měsíčně. Můžete pracovat při studiu, nebo využít svůj čas pro vlastní koníčky a seberealizaci například ve vrcholném sportu atp. Velkou výhodou je individuální přístup ke studentům. Nehrozí vám nepochopení látky z důvodu absence na hodinách. Můžete si domluvit konzultace případně navštívit přednášku, či cvičení pro studenty denního studia. V dnešní době máte nekonečné možnosti v podobě internetu. Mnoho škol své přednášky, semináře a spoustu potřebných materiálů zveřejňuje na internetu. Nemusíte tedy marně shánět podklady od vyučujících případně od nesolidárních spolužáků. Poznatky získané během absolvování dálkového studia lze ihned použít ve své praxi. I přesto, že nemáte nárok na všechny studentské slevy, jsme pro vás našli alternativní řešení! Kartu ALIVE – jedná se o identifikační průkaz pro studenty dálkové, večerní, distanční a kombinované formy studia a nepedagogické/neakademické (nevyučující) pracovníky škol. Tato karta jako jediná na českém trhu nabízí slevy i pro dálkové studenty a zaměstnance škol podobně jako ISIC pro studenty denní formy studia. Více informací a množství slev pro dálkaře naleznete na www.alivekarta.cz.

Nevýhody dálkového studia

Jestliže nepracujete, stát za vás již nehradí sociální a zdravotní pojištění. Musíte si jej tedy 1080 Kč měsíčně hradit sami. Studenti dálkového studia rovněž ztrácí statut studenta a s ním také veškeré studentské slevy na vstupné, jízdné atp. Mimo jiné je problém také v tom, že najednou prostě není dost času ani na práci, ani na studium. Když už váš zaměstnavatel na vaše rozhodnutí studovat při práci přistoupí, bude to nejspíš první a poslední projev dobré vůle z jeho strany. Své pracovní povinnosti budete muset zvládat stejně jako předtím, někdy není snadné ani dohodnout se s kolegy o případných zastoupeních a podobně. O studium při práci by se neměl pokoušet někdo, kdo s odřenýma ušima prospíval na studiu denním, které je po všech stránkách nesrovnatelně méně náročné.

Důležité je vše naplánovat.

Jak skloubit dálkové studia, práci a volný čas?

Důležitá je silná vůle a motivace, odhodlání něčeho dosáhnout a uvědomění si důležitosti jednotlivých životních priorit. Pokud je pro vás studium a dokončení vzdělání jednou z těch prvořadých priorit, pak máte dobrý potenciál k tomu, dostat ze sebe skutečné maximum. Další podmínkou je nutnost umět si dobře zorganizovat čas a držet se naplánovaného.

Zkušenosti redakce

,,Už během prezenčního bakalářského studia jsem začala pracovat na částečný úvazek a hned po státnicích jsem se plně zapojila do tvrdého pracovního procesu.To samozřejmě znamenalo dálkovou formu studia. Výhody jsou v tom, že nám ve škole vycházejí vstříc a skutečně si uvědomují, že jsme většinou pracující (popř. maminky na mateřské). Zkoušky nám tedy dávají tak, aby pro nás bylo reálné se na ně dostavit.  Co se týká výuky, jsem maximálně spokojená. Získáváme řadu zajímavých informací i podnětů k samostudiu. S tím se u dálkového studia musí počítat mnohem více než u prezenčního, protože prostor pro výuku není tak velký. Bohužel také nemůžeme mít některá praktická cvičení, která se „deňákům“ nabízejí, ale většina z nás už stejně má praxi z vlastního zaměstnání. Nevýhodou jsou samozřejmě víkendy strávené ve škole, kdy výuka probíhá většinou celé dny, ale to je nutné zlo dálkového studia.“  Prozradila redaktorka Jana Maláková

Co dodat na závěr? Pokud se hodláte pustit do dálkového studia právě vy přejeme vám mnoho pevné vůle a vytrvalosti. Pochlubte se nám také na našem facebooku.

Foto: sxc.hu, Pavel Šidla StudentPoint

Podobné články