Doutnák Tyce a Klusáka o stavu nezávislé klubové scény v Česku

Od Lenky Dusilové přes Květy po Mutanty či Lišaje. Jaká je současná nezávislá klubová kultura? Změnila se s příchodem generace mileniálů? V deseti dílech nového cyklu Doutnák ji zmapuje hudební publicista Pavel Klusák a režisér Zdeněk Tyc, kteří představí pětatřicet různorodých kapel a projektů.

 A to přes živé hraní. První díl uvede ČT art ve čtvrtek 20. dubna ve 21.55 hod.

Domácí indie pop je dnes velkou, živou, kreativní a překvapivě pestrou scénou. Doutnák, jako jeho kronika, jej zpřítomní i těm, kdo „kluby nevymetají.“ „Doutnák představí nezávislou scénu, indie pop v širokém smyslu slova.

Neřeší avantgardu nebo umělecké progresivní scény,“ přibližuje koncept magazínu autor námětu a scénáře a průvodce pořadem Pavel Klusák a režisér Zdeněk Tyc jej doplňuje: „Indie pop je hudba, která se primárně nepodbízí, ale chce se také líbit. V těch slovesech je ale sakra rozdíl.“

Skutečný obraz kapel

„Bylo pro nás podstatné ukázat kapely, jaké skutečně jsou. Proto jsme natáčeli jejich živé hraní před publikem a trochu si s nimi povídali o tom, co je pro ně úspěch, ale i o tom, jaké sny generuje v noci jejich podvědomí,“ dodává Pavel Klusák.

Nový hudební magazín má ambici podat zprávu o stavu české nezávislé koncertní scény, o tom, jak se změnila přispěním generace mileniálů a jejího jiného pojetí klubového života.

Koncertů je mnohem více než dříve, stejně tak sólových producentů. Češi mají čilé kontakty se světem, sledují dění kolem nového repertoáru, výjimečných koncertů, nových nahrávek. Mluví s hudebníky, organizátory, vydavateli.

„Kulturní kanál České televize je otevřený všem druhům umění, a platí to samozřejmě i o hudbě,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje: „Kdo chce získat základní přehled o české nezávislé hudební scéně, Doutnák mu ho určitě přinese. Moc mě to těší a jsem přesvědčen, že díky fundovanosti autorů bude takový pohled zasvěcený a pro mnohé určitě i velmi objevný“.

Hudebníci od zákulisí po ulici

Autorský tým s režisérem Zdeňkem Tycem a moderátorem Pavlem Klusákem rozšiřuje „bitevní pole“ koncertů směrem do zákulisí. Vyptává se hudebníků na jejich zkušenosti, vtahuje do hry experty a „šedé eminence“ scény, reportážně dobývá zkušebny i místa pouličních hráčů.

námět, scénář a průvodce pořadu: Pavel Klusák // režie: Zdeněk Tyc // kamera:Jiří Zykmund // dramaturgie: Filip Novák // kreativní producentka: Petr Kubica

Co diváky čeká?

Na co se diváci mohou těšit v prvních pěti dílech?

Export: Sny a realita

V prvním dílu nazvaném Export: sny a realita otvírají celou sérii elektroničtí Himalayan Dalai Lama, synthpopová teenagerská producentka Zagami Jericho a sólový projekt Lenky Dusilové.

Kapely písničkářů

Diváci druhého dílu uvidí a uslyší písničkářské projekty Květy s básníkem a alternativním rockerem Martinem E. Kyšperským, poprockové alter ego Petra Marka (Midi Lidi) operující pod nickem Muzikant Králíček a Děti mezi reprákama, kteří budou reprezentovat mladší generaci.

Protest! V songu

Existuje ještě něco jako protestsong? Má muzika ještě tu váhu? Chce se do toho mladší generaci muzikantů? Existuje uvnitř hudby něco jako nekorektnost a trolling? Přetrvává tradice českých, vymezujících se písní?

Odpovědi se budou snažit nalézt kapely Inženýr Vladimír a Debbi Love, Martina Malinová se svým projektem Potmě a nad tím s kytarou zkušeně zakrouží matador protestujících písničkářů Vladimír Merta.

Debbi Love. Zdroj: ČT.
Debbi Love. Zdroj: ČT.

Temné proudy

Na koncerty lidé chodí nabírat energii a inspiraci, odreagovat se. Někdy se to nevylučuje s průchodem temnou zónou. Neexistuje světlo bez tmy, hrdinové bez padouchů, euforie bez melancholie a melodie bez šumu.

Čtvrtý díl se ponoří do hudby těch, kteří neignorují vlastní stín. Mutanti hledají východisko jako by byli laboratoří pro výzkum, co všechno se dá vložit do formy alternativního hiphopu. Killiekrankie propadají na pódiu určité formě transu a pohybují se při tom někde mezi harmonií a hlukem. Představí se také Frank Bigsby a jeho elektrická kytara jako fetiš a nástroj radosti.

Smrt žánrů (a zrod nových)

Jeden z nejdobrodružnějších dílů cyklu Doutnák uvádí několik podob zvukových krajin i reportáž z celonočního spacího koncertu Silent Night. Nositel hudebních den Vinyla a Apollo, producent Dné, uvádí křehce destruovanou hudbu.

Intimitu mezinárodního dua Ba:Zel vyvažuje mohutnost zvuku, který sochařsky hněte producent Lišaj. Elektroniku s violoncellem propojuje renomovaný Pjoni, slovenský host cyklu.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...