Feministická disneyovka aneb Zloba – Královna černé magie

Příběh o Šípkové Růžence, jak ho ještě zaručeně neznáte, z pohledu zlé vílí kmotřičky, která je ve skutečnosti jen zhrzenou osamělou ženou.

Přesně to se nám teď snaží vštípit dílna Walta Disneye ve své nejnovějším kousku v hlavní roli s oscarovou hvězdou Angelinou Jolie. Jak je tomu poslední dobou zvykem, pohádky už nejsou, co bývaly, ale menší oklikou se vrací do správné doby temna bratří Grimmů.

Hlavní zápletka je sice stejná, jak byste tipovali z původní uhlazené pohádkové předlohy Šípkové Růženky, ale zbytek se pár drobnostmi přeci jen liší. Když odkryjete pozlátko, zjistíte, že ukazuje dnešní „největší problémy“ dorůstající mládeže, a to rovnou vcelku feministicky. Chvílemi jsem se při sledování ptala sama sebe, čeho tím chtěli docílit, ale pak jsem si opět uvědomila, že nepatřím mezi mainstreamové divačky ze střední školy, pro které je to psané především, protože paradoxně ony tvůrcům tvoří největší podíl na příjmech. Škoda jen, že zrovna tahle část populace si to ani neuvědomí a jen přijme filmové postavy za své idoly, aniž by dokázali říct, proč vlastně…

Pohádková předloha se přeci jen od filmu trochu liší.

Ale uveďme si pár příkladů:

Malá víla Zlobilka žila poklidně ve svém lesním království, když tu jednoho dne klid narušil lidský zlodějíček Stefan. Postupem času si ho však oblíbila a vyrůstala s ním bok po boku. Jak rostla, sílila v ní nejen láska, ale i její moc, to se však nelíbilo starému králi a chtěl jí odstranit, aby bez překážek získal její území. Stefan pod záminkou varování jednoho večera za Zlobilkou přišel, omámil jí a ukradl jí to nejsvatější, křídla. Když se pak ráno víla probudila, zjistila, co Stefan provedl, a že díky tomu navíc získal trůn. Uzavřela se do sebe, její nenávist vůči lidem neustále sílila a od té doby jí nikdo neřekl jinak než Zloba. Hezky ve stínu čekala na den, kdy se bude moct pomstít v plné parádě, a pak provedla prvorozenému dítěti Stefana v podstatě to samé, co on provedl jí.

Co to ale znamená v dnešním překladu? Bezhlavě zamilovaná naivní šestnáctka je podvedena lstivým chlapcem, který jen touží po moci, a je proto schopen jí zradit a klidně i zmrzačit. Ta od té doby zahořkne, přestane věřit na lásku a na správnou chvíli pomstít se čeká třeba i celá desetiletí, přes to nejede vlak.

Zlobilka a Stefan jako ještě relativně nevinné děti.

Růženka se během svého dospívání, kdy vyrůstá daleko od zámku, se Zlobou spřátelí, hrají si spolu a povídají, ale od víl kmotřiček se v den svých šestnáctých narozenin dozví, že Zloba je tou, která jí zaklela. Najednou se vše obrátí, Růženka Zlobu nesnáší a uteče od ní. Postupně ale zjistí i okolnosti kletby, a hned jak se probudí z prokletí, pomáhá Zlobě ve velkolepé bitvě proti vlastnímu otci, králi.

Aneb o generaci mladší šestnáctka si řekne, že i když jí ta prolhaná mrcha ublížila, jak jen nejvíc mohla, přeci jen je skvělá a za všechno to trápení může chlap, takže bez problému si vše odpustí a budou opět největší a nejlepší kámošky na světě. Neváhá kvůli tomu opustit i rodinu. Malíček na to… nebo vlastně pusu na to! A kdyby se to náhodou zvrtlo v lesbické hrátky, nedivte se, to dneska taky hrozně frčí a přiláká mraky fanoušků.

Z čistého nebe spadne před dveře spící princezny neznámý mladík, který, jak se ukáže, je princ. Pomatené vílí kmotřičky ho automaticky přistrčí k Růžence a vysloveně ho nutí, aby princeznu políbil, vždyť určitě věří na lásku na první pohled a Růženku může probudit přeci jen polibek z pravé lásky. Princátko je dnes tak chatrné, že už ani nedokáže políbením vzbudit princeznu, aneb chlapi nestojí za nic, co si ženská neudělá sama, to nemá. O tom svědčí i fakt, že prince si musely k Růžence přivést víly (a sem tam nějaká kouzla) taky samy, jinak by cestu k ní ani nenašel a do teď ještě bloudil lesem. S tím souvisí i další věc, a to sice že Zloba svými kouzly očaruje i obyčejnou živou bytost, kterou tím zachrání sice před nebezpečím smrti, ale udělá z ní svého poskoka a informátora. Ten jí musí poslušně sloužit, ať už v podobě lidské nebo jako vrána, kůň, vlk nebo kdyby zrovna Zloba chtěla, klidně i jako žirafa. Aneb není těžké si chlapa podrobit s trochou osobního kouzla.

Víly očividně touží po probuzení princezny daleko víc než mladý princ.

Mimochodem, věděli jste, že v anglické verzi se Růženka jmenuje Aurora? To mi připomíná stejně ošklivé jméno pro princeznu, jako tomu bylo ve filmu Na vlásku, kde Locika byla české pojmenování pro Rapunzel. Kam na ty jména vlastně chodí? Popravdě, ani samotný překlad názvu filmu mě nijak extra neuchvátil, Zloba – Královna černé magie je jen slabý odvar ambicí, jež se skrývají pod lyrickým originálním názvem Maleficent.

Když to vezmu kolem a kolem, je to spíše anti-pohádka, tak jak tomu bylo třeba u Sněhurky a lovce, Krásky a zvířete nebo Mocného vládce Oz. V posledním ze jmenovaných si dokonce zahrál sám Robert Stromberg, který se tam očividně snažil něčemu na poslední chvíli přiučit, protože Zloba je jeho první film v roli režiséra, a je to vidět, protože potenciál tématu by se dal využít daleko víc.

Ale musím uznat, že něco se jim i povedlo. Jednak to byla hudba, která docela podstatnou částí mění názor na celý film. Autorem hudby Zloby (stejně tak i u Sněhurky a lovce) je James Newton Howard, který má dokonalý smysl pro vystižení pompéznosti okamžiku a uvedení diváka do děje. Navíc, pro slečny, které mají trochu trpělivosti a vydrží u filmu do úplného konce, je také co nabídnout. Píseň s názvem Once Upon a Dream, kterou uslyšíte jako ústřední píseň filmu či během závěrečných titulků, pro tento film nazpívala totiž oblíbená Lana Del Rey.

Co filmu také přidává pár bodů k dobru, je herecké obsazení. Kromě již zmiňované Angeliny Jolie si tu jednu z hlavních postav, krále Stefana, proradného lamače srdcí a otce Růženky, vystřihl Sharlto Copley, jenž se v poslední době objevil ve filmech jako Oldboy, Elysium nebo District 9. Diavala. Poslušného služebníka Zloby si zahrál Sam Riley, známý z filmů Byzantium, 13, Franklin nebo Na cestě. Růženku si zahrála Elle Fanning, sestra ještě slavnější mladé herečky Dakoty Fanning, které se obě cítí u filmu jako doma, hrály snad ještě dřív, než chodily.

Zloba: Královna černé magie (Maleficent)

Země původu: USA, Velká Británie

Délka: 97 minut

Režie: Robert Stromberg

Kamera: Dean Semler

Hudba: James Newton Howard

Scénář: Linda Woolverton

Předloha: Jacob Grimm, Wilhelm Grimm

Hrají: Angelina Jolie, Juno Temple, Elle Fanning, Sharlto Copley, India Eisley, Miranda Richardson, Brenton Thwaites, Imelda Staunton, Sam Riley, Peter Capaldi, Lesley Manville, Julian Seager, Marama Corlett, Hermione Corfield, Leo Suter, Hannah New

Hodnocení: 60 %

Tak to je můj názor na Zlobu – Královnu černé magie, na kterou jsem se těšila tak dlouho, až mě o to víc zklamala. 

Foto: Disney.com, Fanpop.com

Video: YouTube.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...