Fenomén Malý princ: Za vším hledej růži!

Podívejme se společně na některé Exupéryho filozofické myšlenky.

Malý princ je bezesporu nejznámější knihou francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho. Relativně krátký příběh se stal velmi populárním mezi všemi typy čtenářů. Kniha je vhodná pro začínající studenty francouzského jazyka a rozhodně se řadí mezi povinnou školní literaturu. Pohádkový příběh je lákadlem zejména pro mladší čtenáře, ale nejedná se o klasickou pohádku, na kterou jsme zvyklí. Může nás až překvapit, že v tak krátkém příběhu je obsaženo tolik filozofických úvah a myšlenek. Myslím, že není právě jednoduché pochopit je, a proto bych tuto ,,pohádku“ zařadila mezi náročnější literaturu.

Za vším hledej růži

Nejprve bych krátce připomněla obsah. Malý princ žije na malé planetce uprostřed nekonečného vesmíru. Jedinou společnost mu poskytuje růže, kterou má velmi rád a pečlivě se o ni stará. Jenže růže je pyšná a jeho city neopětuje. Malý princ raději opouští svou rodnou planetku a putuje vesmírem. Postupně navštěvuje další planety, kde se setkává s různými typy lidí. Poslední planetou, kterou navštíví, je Země. Zde se setkává s chytrou liškou, kterou si dokáže ochočit. Liška se mu pak stane věrnou přítelkyní. Na Zemi spatří mnoho dalších růží, které se na první pohled jeví stejně jako ta jeho, ale díky lišce již pochopil, co to znamená láska a přátelství. Podstatné je setkání s pilotem (představuje Exupéryho), který ztroskotal v poušti. Spřátelí se a společně najdou studnu s vodou a letec zdárně opraví své letadlo. Princi se však stýská po své planetce, a proto se nechá uštknout hadem a jeho duše se vznese ke hvězdám, zpátky ke své milované růži.

Malý princ bydlel na maličké planetce, která nebyla větší než dům.

,,Oči jsou slepé, musíme hledat srdcem.“ Krásný citát, který je taktéž velmi pravdivý. Exupéry se snaží říci, že lidé jsou na sobě závislí, ale tato závislost nevychází jen z toho, zda nám je někdo více či méně sympatický.Je to především náš vnitřní pocit, který rozhoduje.

,,U jeho kotníku se jen zablesklo cosi žlutého. Malý princ na okamžik znehybněl. Nevykřikl. Klesl pomalu, jako padá strom. Byl tam písek, ani slyšet to nebylo.“ Malý princ se nechává uštknout hadem, aby se mohl vrátit zpátky domů. I přesto, že procestoval několik planet, tak uznal, že doma mu je nejlépe. Doma na něj čeká růže, kterou má rád a ona je bez něj tak bezbranná. Malý princ byl ochoten zemřít, aby se s ní mohl znovu setkat.

Exupéry poukazuje na kontrast mezi světem dospělých a dětí.

„Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.“ Jedna z úvodních myšlenek díla. Často si ji spojíme s kreslením hroznýše nebo beránka. Exupéry se rád vracel do bezstarostného dětství. Jakoby se dospělí nedokázali radovat a těšit se z obyčejných věcí. Svět je pro ně neustálý kolotoč, který se nikdy nezastaví. Už se nedokáží vrátit do dětských let a podívat se na společnost dětskýma očima.

,,Když rozsvítí svítilnu, jako by se zrodilo o hvězdu nebo o květinu víc. Když zhasne květinu, jako by květina nebo hvězda šly spát.“ Další velmi pěkný citát. Malý princ se na jedné z planet setkal s lampářem, který na znamení začátku nového dne vždy rozsvítil lampu, kterou následně zhasnul, aby den zase ukončil. Na této planetě se konečně setkal s člověkem, který se nezabýval sám sebou (jako např. král, domýšlivec, pijan nebo businessman). 

Malý princ a pilot.

„Ty jsi pro mne jen malým chlapcem podobným statisícům malých chlapců. Nepotřebuji tě a ty mě také nepotřebuješ. Jsem pro tebe jen liškou podobnou statisícům lišek. Ale když si mě ochočíš, budeme potřebovat jeden druhého. Budeš pro mne jediným na světě a já zase pro tebe jedinou na světě…“  A tak malý princ porozuměl pravému přátelství. Autor to snad lépe nemohl vysvětlit.

„Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu.“ To, co dělá věci krásnými, je neviditelné. Každou větu je třeba číst velmi pozorně a možná i několikrát po sobě, abychom ji pochopili. Je neuvěřitelné, že Exupéry dokáže do několika slov vložit tolik filozofie. Všechny úryvky si můžeme vyložit vlastními způsoby. Lidé si často neváží svého zdraví a dokonce ani  toho, že mají co pít. Skutečnou hodnotu těchto věcí poznáme právě tehdy, kdy je ztratíme.

Antoine de Saint-Exupéry zahynul rok před koncem druhé světové války, když ho sestřelil německý letec. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ, 1. vyd. Praha: Albatros, 1989. 96 s. ISBN 978-80-00-02738-8

Foto: uss.upol.cz

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...