Film, při kterém diváci omdlévali: Dobrou, mámo

Jak už to tak bývá, na festivalu ve Varech se objeví mnoho zvláštních filmů. Jaký byl tento?

Film Dobrou, mámo byl uveden v sekci Dny kritiků Variety pod režijní dvojicí Severin Fiala a Veronika Franz. Psychologický thriller začíná poněkud nevinně – dva desetiletí kluci (dvojčata) čekají na svou milovanou mamku, která se má co nevidět vrátit z nemocnice. Jenže jejich milovaná mamka přijede s celým obličejem skrytým pod obvazem a chová se tak nějak zvláštně…

Obvázaná matka.

A jak kluci novou mamku přijmou? Už jsou dost velcí na to, aby jim došlo, co se děje – mají podezření, především dominantní z dvojice Lucas, že jejich mamka není jejich mamkou, nýbrž nějaká jiná žena. Proč by jinak měla obvázaný celý obličej, chovala se zle a každý den si malovala pihu tam, kde ji jejich původní mamka měla doopravdy? A jak by se mohlo stát, že najednou neví, jaká je oblíbená písnička obou kluků?

Dva bratři.

Jakmile se zhruba po hodině filmu o tom, jak kluci týrají „svou“ matku, děj dostane do opravdových extrémů – například matku přivázají k posteli a do bezvědomí ji mučí, aby přiznala svou pravou identitu – následuje chvíle, kdy diváci v kinech omdlévali. Film Dobrou, mámo není opravdu pro „bábovky“, slabším povahám prostřihnutí rtu nůžkami na nehty dělalo problémy. Ti silnější diváci ale i přes svou větší schopnost snášet nechutné scény přesto také odvraceli zrak od plátna.

Jenže co následovalo potom? To každého překvapí. Gradující konec, kdy jsou diváci už opravdu vyřízení, šokuje tak, že po skončení filmu odchází celý sál s otevřenou pusou. Následující text vyzrazuje celou zápletku. Po mnoha chvílích mučení přichází na scénu jen jeden chlapec, který svou už téměř umučenou matku vydírá. Ta ho zoufale prosí, ať ji nechá, a v tu chvíli padá klíčová věta: Prosím, už toho nech, slibuji, že tu hru s tebou budu dále hrát. Divák v tu chvíli neví, jakou hru má matka na mysli, brzo se ale vše dozví. Matka synovi zoufale sděluje, že on nemůže za to, že jeho bratr zemřel, a že když ho pustí, bude s ním nadále hrát hru, kterou si přeje – tedy tu, že začne dělat, jako by bylo zemřelé dvojče stále mezi nimi, bude mu dělat snídaně a mluvit na něj. Jenže to bratrovi nestačí, svou matku stále podezřívá, že lže a že je někdo jiný. Proto ji položí klíčovou otázku: Budu ti věřit, když mi řekneš, co právě teď dělá Elias. Ten se v obraze opravdu zjeví, ale pouze v představách Lucase, matka ho samozřejmě nevidí – Elias je mrtvý. Vzhledem k tomu, že matka neodpoví, rozhodně Lucas jasně. Matka je někdo jiný, a proto se ji rozhodne nechat v hořícím domě.

 

Viděli jste film ve Varech? Řekněte nám o tom na našem Facebooku!


Foto: imdb.com, kviff.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...