Filmy o umění, které neznáte

Filmů o umění je hodně. Najdeme je pod několika žánry, od biografie po dokument. Ale znáte tyhle?

Filmy, ve kterých se nějakým způsobem reflektuje umění, většinou dosahují velkých úspěchů. Ať už jde třeba o film Frida o mexické malířce, Goyovy přízraky nebo The Artist. Jsou postaveny na silném příběhu, známých hercích a režisérských dovednostech. Je tu ale pár filmů, které stejné slávy nedosahují. Ne proto, že by byly špatné, jen se jim nedostalo tolik pozornosti. Pojďme si je představit.

Umění musí bolet

Jak už naznačuje samotný název, osud hlavního hrdiny nebude nejlehčí. Mladý středoškolák a nadějný umělec utíká od běžné střední školy do umělecké, aby se prosadil. Snaží se nalézt své vlastní a vyjádřit ho ojedinělou výtvarnou formou. Není však okolím pochopen. Rozumí mu jen jeden člověk. Dívka, do které se zamiluje, jediná bytost, která nepodléhá konzumní vlně. Všechno ale netrvá věčně, a tak i tato láska se přesune na jiného umělce, toho, kdo je okolím uznáván. Mladý chlapec se s tím vypořádá po svém. Ukuje plán, který mu má jeho lásku přivést zpět a s ní přitáhnout i pozornost. Povede se mu to?

Banksy: Exit through the Giftshop

Filmy o výtvarném umění se těší velké oblibě. Většinou se zaměřují na život a dílo slavných malířů. Snímek Banksy však zachycuje život umělce, který místo plátna využívá šedé a nevzledné prostory města. Banksy je světoznámý streetartista a malíř graffity. Jeho instalace a šablonové sprejerské obrazy se staly symbolem mnoha názorů. Banksy nepodléhá žádné vlně. Je svůj a dokáže se vysmát celé společnosti, ale i sám sobě a svému umění. Pevně si střeží svou identitu, ukrývá se za černou kapucí. Tento jedinečný dokument ukazuje, že umělcem se může stát téměř kdokoliv. Nezáleží na nadání, ale na dobrém okamžiku a kontaktech. Toho také využil majitel obchodu s pouličním uměním, který se sám dostal až na vrchol. Dokument je opravdu zajímavý a dokáže oslovit nejen mladší generace.

Little Ashes

Jestliže máte rádi filmy o malířích, pak si nenechte ujít tento povedený snímek. Film pojednává o mládí světoznámého surrealistického malíře Salvátora Dalího a jeho přátelích. Roli jednoho z něj ztvárnil Robert Pattison, kterého si dámy jistě pamatují z oblíbené ságy Stmívání. Tento životopisný film vám odkryje bouřlivé mládí bohémů a revolucionářů. Kromě uměleckých počátků nahlédnete také do soukromí a intimního života jednoho z největších malířů 20. století. Silný příběh a skvělé herecké výkony jsou hlavními důvody, proč tento film rozhodně stojí za shlédnutí.

Rembrandtova Noční hlídka

Životopisné filmy o malířích jsou u diváky velmi oblíbené. Výjimkou není ani slavnýá snímek Rembrantova Noční hlídka, jehož hlavním motivem je znik Rembrantova slavného obrazu Noční hlídka. Za scéneřem i režií stojí briliantní Peter Greeaway, který prostě ví, jak diváka zaujmout. Povedené drama si vás získá nejen silným příběhem, ale také skvělými hereckými výkony.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...