Filmy o umění, které neznáte

Filmů o umění je hodně. Najdeme je pod několika žánry, od biografie po dokument. Ale znáte tyhle?

Filmy, ve kterých se nějakým způsobem zračí umění, většinou dosahují velkých úspěchů. Ať už jde třeba o film Frida o mexické malířce, Goyovy přízraky nebo The Artist. Jsou postaveny na silném příběhu, známých hercích a režisérových dovednostech. Je tu ale pár filmů, které stejné slávy nedosahují. Ne proto, že by byly špatné, jen se jim nedostala taková pozornost. Představme si některé z nich.

Umění musí bolet

Jak už název naznačuje, osud hlavního hrdiny nebude nejlehčí. Mladý středoškolák a nadějný umělec utíká od běžné střední školy do umělecké, aby se prosadil. Snaží se nalézt své vlastní a vyjádřit ho ojedinělou výtvarnou formou. Není však okolím pochopen. Chápe ho jen jeden člověk. Dívka, do které se zamiluje, jediná bytost, která nepodléhá konzumní vlně. Všechno ale netrvá věčně, a tak i tato láska se přesune na jiného umělce, toho, kdo je okolím uznáván. Mladý chlapec se s tím vypořádá po svém. Ukuje plán, který mu má jeho lásku přivést zpět a s ní přitáhnout i pozornost. Povede se mu to?

Banksyho dokreslování.

Banksy: Exit through the Giftshop

Banksy je světoznámý umělec. Jeho instalace a šablonové sprejerské obrazy se staly symbolem mnoha názorů. Banksy nepodléhá žádné vlně. Je svůj a dokáže se vysmát celé společnosti, ale i sám sobě a svému umění. Pevně si střeží svou identitu, ukrývá se za černou kapucí. Dokument, který vám zde chci přiblížit, je ojedinělý. Ukazuje, že umělcem se může stát téměř kdokoliv. Nezáleží na nadání, ale na dobrém okamžiku a kontaktech. Toho také využil majitel obchodu s pouličním uměním, který se sám dostal až na vrchol. Dokument je opravdu zajímavý, doporučuji každé věkové generaci.

Little Ashes

Tento film naláká jistě mnohé divačky hereckým obsazením Roberta Pattinsona (Stmívání) do role básníka Federica Garcíi Lorca, blízkého přítele Salvadora Dalího. Dalí – známý surrealistický malíř – zde odkrývá své mládí a vztahy. Uvidíme bohémské začátky těchto dvou přátel, jejich vztah k avantgardě a touhu po změně světa, ale i intimnější střípky z jejich života.

Robert Pattinson v líbací scéně s mužem.

Rembrandtova noční hlídka

Film o jednom z největších barokních malířů a jeho díle Noční hlídka. V tomto snímku je krásně zachyceno, jak jediná událost dokáže člověku změnit život. I když se nám do něčeho nechce, nemusí to být ke konci nutně špatné. Nechybí romantika, biografie ani dramatická zápletka v podobě vraždy a jejího rozřešení.

Obraz, který si zapamatujte.

Tak co, nudí vás obyčejné romantické komedie? Chtěli byste se příjemnou formou dozvědět něco více o životě slavných umělců a jejich dílech? Sklubte vše dohromady a vyberte si z našich tipů. Budete zas o něco chytřejší! 

 

Jaké umělecké filmy jste v poslední době viděli? Podělte se s námi o tom na Facebooku!


Foto: YouTube.com

Podobné články