Světoznámě proslulá tragédie Williama Shakespeara o nešťastné lásce mladistvého páru je známá snad každému. Jinak tomu nebylo ani v dřívějších dobách. Milostné drama se stalo námětem pro četná filmová zpracování. Za zmínku stojí filmová klasika z roku 1968, kterou režíroval Franco Zeffirelli, nebo moderní zpracování, kde se v hlavní roli představil Leonardo DiCaprio. Na divadelních prknech je dílo Romeo a Julie stále vděčným tématem. Stejně tak legendární balkónová scéna, kde si milenci vzájemně vyznávají lásku. Nejen v divadle, ale také na školním představení či jiných akcích se dnes běžně setkáte s hlavními hrdiny, kteří vyšli z pera Williama Shakespeara.
Divadelní hra měla premiéru v roce 1595 v divadle The Globe. O dvacet jedna let později Shakespeare umírá. V Anglii tak pomalu vyhasíná doba renesance a humanistického smýšlení. Svým dílem bezpochyby ovlivnil další autory, ale kdo ovlivnil samotného Shakespeara?
Italský mnich Shakespeara předběhl
Jak je pro renesanci příznačné, tak se můžeme domnívat, že čerpal z antických motivů. Láska je totiž po staletí vděčným tématem, které osloví především ženské publikum. Vzhledem k tomu, že dílo je zasazeno do italského prostředí, tak můžeme usoudit, že se inspiroval středověkou italskou pověstí, ale jako nejpravděpodobnější se jeví teze, že se inspiroval přímo anglickým zpracováním Romeus a Julietta sepsaným italským mnichem. Vždyť se stačí podívat na podobnost jmen a je nám jasné, že Shakespeare zřejmě jen přepracoval své drama do čtivější podoby. Tím rozhodně nesnižuji jeho prokazatelný talent. Vždyť on sám inspiroval ostatní.
Shakespearův motiv zhrzené lásky najdeme v mnoha knihách. V českém prostředí téma zpracoval do své podoby Jan Otčenášek v díle Romeo, Julie a tma z období druhé světové války. Podobné motivy najdeme i v muzikálu s názvem West Wide Story, který se dočkal i filmového zpracování. Ve dvacátém století využil situace Romain Rolland a své dva představitele umístil na pozadí válečného střetu. Navíc je oba přejmenoval, a vznikla tak krátká novela s názvem Petr a Lucie.
Ve světě plného kontrastů a nových vizí
Novela Petr a Lucie je realistickým líčením společnosti během první světové války ve Francii. Rolland uvažuje kriticky a jeho názory, které vyplývají z příběhu, jsou jednoznačně protiválečné a ustavičně poukazují na zbytečnost a nesmyslnost války. Novela byla oceněna až s postupem času, protože Rolland odsoudil první světovou válku už v jejím počátku, a proto si vysloužil nálepku zrádce od těch, kteří věřili v rychlou a vítěznou válku ve prospěch Francie. Mladý pár společně zahyne při bombardování Paříže v chrámu svatého Gervasia, kde se rozhodli vzájemně oddat a slíbit si věčnou lásku. Rolland se pohybuje mezi samými kontrasty. Petr patří do poměrně zajištěné rodiny, ale Lucie je chudá dívka, která žije pouze se svou matkou a přivydělává si kreslením obrazů. Kontrastní je také děj, který se odehrává na pozadí války a hrůzného zabíjení, zatímco mezi dvěma mladými lidmi se rodí láska a vzájemné pochopení. Mísí se také úvahové části s lyrickými prvky.
Petr a Lucie si vytvořili svět vlastních iluzí. Válka byla všudypřítomná, ale oni byli jen zamilovaní. Ačkoliv každý z nich zaujímal odlišný postoj k válce, tak přesto v nich zůstávala naděje. Romain Rolland obdržel Nobelovu cenu za literaturu a angažoval se v Červeném kříži. Odměnu spojenou se ziskem Nobelovy ceny věnoval na dobročinné účely pro lidi postižené první světovou válkou. Kromě protiválečné novely Petr a Lucie napsal i známý historický román Jan Kryštof.
Setkali jste se někdy s románem Petr a Lucie? Možná znáte i jiné knihy, jejichž autoři se nechali inspirovat geniálním Williamem Shakespearem. Pište a přispívejte na našem Facebooku.
Foto: photl.com, csfd.cz