Jak jsem založil společnost na psaní závěrečných prací pro studenty

Přinášíme vám rozhovor s panem Martanovičem, který od roku 2011 podniká. Podniká ovšem v trochu netradičním oboru... Je to vůbec legální?

Pan Martanovič zprostředkovává psaní podkladů pro vysokoškolské práce prostřednictvím svého portálu www.vsprace.sk. V letošním roce se ze Slovenska rozrostl i na český trh, pro studenty českých vysokých škol jsou jeho služby k dispozici na www.vsprace.cz.

Je to dost zvláštní a nemorální způsob podnikání, jak Vás tato myšlenka napadla?

Proč myslíte? Je to podnikání jako každé jiné. Brát milionové úplatky v krabici od vína, to mi přijde nemorální. Ještě na vysoké škole jsem pomáhal kamarádovi s jeho diplomovou prací, právě tehdy mě napadla myšlenka podnikání v tomto oboru.

Je to legální?

Samozřejmě, jinak bychom tu nebyli více než tři roky. V technické rovině připravujeme podklady pro bakalářské a diplomové práce.

Chápu, ale nezdá se Vám to alespoň trochu neetické?

Podívejte se, v jaké stavu jsou dnes slovenské a české vysoké školy, a to hlavně ekonomického a humanitního zaměření. Někde se doslova vymýšlí nové předměty jen proto, aby měli někteří pedagogové co učit, něco vykazovat a samozřejmě brát platy. Řekněte mi, proč se např. na právnické fakultě učí filozofie, ze které pak někteří studenti píšou i závěrečnou práci? Psaní bakalářské, často i diplomové práce je pouze nevyhnutelná rešerše cca 15 knih. A pak se divíme, že zde máme vysokou nezaměstnanost absolventů vysokých škol. Já jsem například pro to, aby studenti namísto otrockého přepisování knih mohli raději v rámci studia získávat praktické zkušenosti, které jim v jejich budoucím životě budou mnohem prospěšnější.

Kdo jsou teda Vaši klienti?

Nedá se to nějak blíže specifikovat. Spolupracujeme s mnoha různými studenty – od mladých studentů z různých vysokých škol až po starší dálkové studenty s rodinami. Právě tato skupina klientů raději věnuje svůj volný čas své rodině než psaní závěrečné práce.

Jak to v praxi vlastně funguje?

Je to velmi jednoduché. Klient přijde na naši stránku www.vsprace.cz, vyplní si zcela anonymně nezávaznou objednávku, např. na vypracování diplomové práce. Do formuláře vyplní, jaké jsou jeho bližší představy o práci, např. kolik stran má práce mít. Na jeho objednávku se mu postupně přihlašují naši autoři s cenovými nabídkami. Sám klient si poté vybere jednoho z autorů, a to především na základě jeho zkušeností, referencí a v neposlední řadě i ceny. No a může se začít. Práce je poté posílána průběžně, aby si ji klient mohl připomínkovat, přičemž klient komunikuje anonymně přímo s autorem jeho práce. Totožnost klienta zůstává anonymní po celou dobu psaní práce – od začátku až do konečného odevzdání práce.

Kdo jsou Vaši autoři?

Autoři jsou většinou mladí lidé, kteří skončili vysokou školu a kteří si můžou i při práci vzhledem k nepříliš vysokým platům přivydělat např. na splácení hypotéky. Jsme na trhu už dost dlouho na to, abychom měli velký tým. V současnosti máme více než stovku autorů.

No dobře, ale co když školitel práci neschválí?

Celý náš právní vztah s klientem je v podstatě spotřebitelskou smlouvou, kde je klient chráněný více než my. V obchodních podmínkách musíme mít proto jasně vymezeno, jaké jsou možnosti na úpravu práce či vrácení ceny. Ve zkratce – klienti mají nárok na úpravy zadarmo, popřípadě i nárok na vrácení celé sumy, pokud práce neodpovídá jejich požadavkům.

Naše činnost je možná pro někoho neetická, pro nás však nikoliv. A když navíc obdržíme zpětnou vazbu od klientů, kteří nám děkují za pomoc, jsme rádi. Proč? Protože vidíme, že svou práci děláme dobře.

 

Zdroj a foto: TZ

Podobné články