Jak nakupovat kosmetiku přes internet

TÉMA MĚSÍCE: SVOBODA

Možná se toho bojíte, protože si potřebuje odstín makeupu vyzkoušet na živo. Možná si nemyslíte, že to je dobrý nápad, protože si potřebuje krém ošahat a očichat v parfumérii. A nebo prostě možná jen nevíte, jak na to. Kde. Jak. A co. Tak se nebojte a čtěte dál náš průvodce pro úspěšný nákup kosmetiky z e-shopů.

Pravidlo číslo jedna: naučte se svůj odstín.

Možná vám to přijde nemožné, ale ve skutečnosti to až tak těžké není. Odstíny makeupů se rozlišují podle dvou hlavních kritérií. Za prvé je důležitý podtón daného makeupu, nejspíš jste si už v drogérii všimli, že některé makeupy jsou hodně dožluta, jiné vypadají spíše růžově, znát svůj podtón pleti je polovina úspěchu. Aby byl úspěch kompletní, je nutné taky odhadnout tmavost až světlost. Přitom výsledný odstín, který vám bude pasovat, není až tak těžké se naučit. Vyrazte do drogérie a parfumérie, vyzkoušejte na ruce různé odstíny, zkušenostmi se člověk učí… Nebo můžete vyzkoušet tzv. foundation matrix, který vám pomůže při rozhodování.

Koupíte si výhodně rtěnku nebo lesk?

Pravidlo číslo dva: naučte se číst blogy o kosmetice

V současné době existuje už několik profesionálních blogů, kde můžete najít fotografie odstínů nových kolekcí nebo v archívu vyhledat informace o odstínech stálých. Naučte se hledat na Temptalii, Musings of a Muse nebo Karla Sugar. Fotografie odstínů vám pomůžou vybrat ten pravý pro vás a omezí možnost omylu při nákupu, protože je pravda, že odstíny focené a vystavené v e-shopech dost často neodpovídají a jsou značně kreativní.

Pravidlo číslo tři: naučte se chodit do parfumérie jen na otočku.

Aneb podívat se, prohlédnout si odstín, ujasnit si vlastní potřeby a nic nekoupit. Bohužel české ceny jsou značně nadsazené proti zahraničním, takže mi věřte, že při správném nákupu on-line ušetříte nějakou tu korunku, i když budete muset platit poštovné.

Pravidlo číslo čtyři: naučte se nakupovat na těch správných místech.

Značkovou kosmetiku prodává mnoho zahraničních e-shopů s opravdu zajímavými cenami. V Evropě mezi nejznámější patří feelunique.com (poštovné zdarma), lookfantastic.com (poštovné zdarma) nebo cheapsmells.com. V zámoří nakupujte například na cherryculture.com nebo allcosmeticswholesale.com. Vyzkoušet můžete i obchody z Asie, mezi nejznámější patří strawberrynet.com (poštovné zdarma) nebo cosme-de.com (poštovné zdarma). Nebo také můžete popustit uzdu své fantazii a vybrat si z velké nabídky ručně vyráběné kosmetiky na etsy.com. A pokud ani to vám nestačí, tak na eBay si snad vybere každý.

Pravidlo číslo pět: naučte se správně registrovat.

Jen pro jistotu pište své jméno bez háčků a čárek, to aby to Česká pošta moc dlouho neluštila. Není od věci se zaregistrovat do několika e-shopů, i když nákup zatím neplánujete. Budete mít větší přehled o slevových akcích a s velkou pravděpodobností ušetříte.

Nebo vybírejte z neomezených nabídek dekorativní kosmetiky.

Nakupovat kosmetiku přes internet opravdu není těžké, otevírá se vám tím tolik možností. Můžete vyzkoušet značky, které zatím nemají v ČR zastoupení. Můžete vyzkoušet ručně dělanou kosmetiku, přírodní a veganskou, kterou pravděpodobně ve vašem okolí nikdo nikdy nezkoušel. Může naplnit své sny o kýčovitém balení a nakoupit japonskou kosmetiku na eBay. Možností se opravdu nabízí hodně, stačí jen nabít PayPal, sebrat odvahu a uskutečnit první nákup. Jen vás varuji, je to opravdu návykové.

A ještě než začnete, pamatujte na jednu věc. Každý nákup, zakoupený za hranicemi EU, prochází celním řízením. Pokud hodnota nákupu překročí €150 (hodnota dopravy se nezapočítává), jste povinni zaplatit clo (pohybuje se zhruba v řádech několik procent, často je i nulové). A za každý nákup převyšující €22 (odpovídá zhruba $30 a započítává se i hodnota dopravy) je nutné zaplatit 20% DPH. Bohužel se tím možnosti opravdu levného nákupu značně omezují, ale i tak za 22 euro můžete nakoupit opravdu výhodně. Nebo nakupujte v britských e-shopech, i tak vás ceny většinou mile překvapí.

Nebo už dávno nakupujete kosmetiku přes internet?

Foto: sxc.hu

Podobné články